Pogranicza
Groszkowanie jest jedn± z metod zdobniczych masowo wystêpuj±c± na naszych chiñskich mechanizmach klasy ¶redniej i wy¿szej.
Technika i strona wizualna nie zmieni³a siê od lat - przesuwajacy siê element jest równomiernie i z identycznym naciskiem poddawany obróbce taczy ¶ciernej. W efekcie powstaje wzór z³o¿ony z wielu niewielkich, zachodz±cych na siebie okrêgów. Kiedy jeszcze nie stosowano automatycznych rz±dzeñ do obróbki, precyzja i jednolito¶æ wzoru uzalezniona by³a od do¶wiadczenia i ostro¿no¶ci operatora, st±d traktowano to jako element zdobniczy zegarków przyzwoitej jako¶ci. Groszkowane z zasady bywa³y dekle i mostki.
Przyk³ad : ST25 z groszkowanym wahnikiem i mostkami :
http://www.fotosik.plW naszych chinolkach, powstaj±cych w dobie powszechnych obrabiarek CNC, groszkuje siê w zasadzie wszystko, na czym nie robi siê pasków szanghajskich czyli mostki, p³yty, a czasami tak¿e dekle.
Werk Maryjanny czyli asitaunita jest groszkowany pomiedzy mostkami i od strony tarczy.Nawet fajnie to wygl±da...no i troszke mo¿na sie zdziwiæ
Jest to metoda zdobienia która bardzo mi siê podoba, my¶la³em kiedy¶ o zrobieniu tarczy do zegarka która by³aby groszkowana.
Ciekawy pomys³. Muszê podpytaæ swoich klientów majacych linie CNC jak by to wgl±da³o technologicznie.
£adnie to wygl±da W starym zegarkach czêsto jeszcze dekielek jest groszkowany od wewn±trz.
trzeba miêæ walce o odpowiedniej ¶rednicy wykonane z cretexu o ile mnie nie pamiêæ nie myli albo odpowiednie drewno, wa³kami ¶ciernymi od dremelka nie da rady:) A Cnc nie jest potrzebny wystarczy wiertarka sto³owa albo co¶ co j± zastêpuje:)
Wieczorkiem wrzucê wszystko co i jak.
Ale z wiertark± sto³ow± w³a¶nie powstaje problem dok³adno¶ci - jako¶æ groszkowana zale¿y od równomiernego czasu i nacisku elementu ¶cierajacego, a samego wzoru - od dok³±dno¶ci przemieszcenia wzglêdem poprzedniego "punktu"
Moim zdaniem "rêczne" wykonanie jest jak najbardziej mo¿liwe nawet bez obrabiarek numerycznych ale nak³ad pracy mo¿e przewy¿szyæ osi±gniêty efekt.
Dla hobbysty jednak mo¿e byæ to interesuj±ce do¶wiadczenie!
Chêtnie obejrzê efekty je¶li kto¶ siê podejmie wyzwania
Nie jest to takie trudne i pracoch³onne jak odpowiednio podejdzie siê do tematu. Przy tym samym sprzêcie mo¿na te¿ wykonaæ pasy genewskie tak jak pisa³em, wieczorkiem opisze czym i mniej wiêcej jak i dodam video.
Ekstra !
Bedzie Video - super !
Te groszkowanie dobrze wygl± , choæ ja bardziej lubie pasy moskiewskie , genewskie, pekiñskie , tonkiñskie - lubie na nie patrzeæ.
Przy okazji: groszkowanie i paski genewskie to wcale nie wynalazek zegarmistrzów; wymy¶lono je po to, by ukryæ drobne ryski i defekty. Na grodzkowaniu nawet zastarza³y smar wygl±da nobliwie.
Ciekaw± odmian± groszkowania jest szlif s³oneczny (inaczej glashucki), wykonywany na pe³nych ko³ach zêbatych - tu na naci±gu:
http://glashutte.watchpro...age.1381231.jpgJ.
Jacku ten szlif s³oneczny wygl±da bajecznie ! stare glashutte np. spezimatic te¿ mia³y takie , czy tylko te nowe glashutte oryginal ?
Chyba tylko kal. 28 i 60 z rêcznym naci±giem.
Tu czadersko wygl±da:
http://www.ranfft.de/cgi-...&2uswk&Lange_20J.
Perlage is called "spotting" in English. You 's really as simple as it sounds.Wiêc to co potrzebujemy to cylinder/ko³ek wykonany z Cratexu (guma ¶cierna) zamontowana do wiertarki sto³owej, ewentualnie do mini szlifierki czy zwyk³ej wiertarki po³±czonej z tak± "pras±" (s³owo mi uciek³o) któr± mo¿na kupiæ w ka¿dym sklepie budowlanym i w zasadzie tyle. Do wykonania pasów genewskich dodatkowo przyda³a by siê jaka¶ prowadnica.
Na dole jest filmik który pokazuje i t³umaczy jak to zrobiæ, co prawda nie dot. zegarków ale ilustruje o co chodzi.
http://www.youtube.com/watch?v=jf5dqUIT-eo
Na filmiku, który by³ na Planete te¿ by³o pokazane jak to sie robi...
Bardzo fajny instruktarz, po obejrzeniu filmu stwierdzam ¿e to nie jest takie trudne, przeprowadzê eksperyment na kawa³ku miedzianej blachy
trzeba tylko pokombinowaæ jedynie z g³owic± ¶ciern±.
Gumki dentystyczne mog± siê nadaæ, albo kr±¿ek filcowy i pasta do szlifowania zaworów samochodowych, kiedy¶ s³ysza³em ale nie wiem czy to prawda ¿e ko³ek z drewna dêbowego.
Chyba bukszpanowego...
Ko³ek z osikowego jest najbardziej uniwersalny
Svedos, jak "miedziaki" zrobimy takie o których od miesiêcy gadamy to zamawiam po znajomo¶ci groszkowanie u Ciebie:-)
Taa ja bêdê siê mêczy³ , a Ty z gotowym "³oczem" po ZG szpanowa³, o nie mój drogi Spinnerosie, dosteniesz pó³produkty i bêdziesz po nocach groszki dzierga³
O¿ Ty w mordeczke... chyba siê zastanowie co zrobiæ z tymi balansami co id± poczta...
Ciekawy jestem czy Ja R jak Renata U jak Ula D jak Dorota O jak Olek L - Lucyna F jak Franciszek doczekam sie ¿e kto¶ mi zaprojektuje i zrobi - jaki¶ extra zegarek mo¿e kto¶ z ZG
Te z³otówy? Chyba siê czym¶ stru³e¶...
J.
Przecie¿ widzisz Rudolfie ¿e oni tam sami ze sob± do porosumienia nie mog± doj¶æ... Ani chybi, zaraz sie za ³by wezm± ... Po nocach by ci siê ¶ni³o ...
Spokojowy, my tutaj jak trzech muszkieterów prawie...:wink: BTW - dzi¶ Spinnerek powinien podrzucic Svedoskowi 5szt. nowych balansów do Mo³nji...:)
No ja od kiedy zobaczy³em pierwsz projekty i wzory tarcz , czekam na very limited editon for Rudolf
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pladminik.xlx.pl