Pogranicza
Citroën DS - plany luksusowych modeli coraz wyra¼niejsze
To, ¿e Citroën planuje trzy nowe modele pod nazw± DS3, DS4 a DS5, ju¿ wiemy. Obecncnie ujawniono dalsze detale tej strategii, w³±cznie z pozycjonowaniem w danych segmentach.
Najwiêcej informacji opublikowano o ma³ym DS3, którego wizja zaprezentowana zosta³a podczas salonu samochodowego w Genewie w formie konceptu DS Inside. Nowo¶æ zostanie oficjalnie zaprezentowana podczas wrze¶niowego salonu samochodowego IAA 2009 we Frankfurcie nad Menem. Ju¿ wiadomo, ¿e Citroën chce konkurowaæ z Mini. Model DS3 jest prób± nowego segment ma³ych aut, w którym ma zast±piæ C2 I C3 Pluriel. Spokrewniona technicznie bêdzie z nim tak¿e nowa generacja C3.
DS4 wzbogaci ju¿ szerok± ofertê marek Citroën i Peugeot w ni¿szej klasie ¶redniej. Dzisiaj s± to modele - C4, C4 Picasso/C4 Grand Picasso, 308, 308 SW a nowy crossover 3008.
Najwiêkszy DS (different spirit) bêdzie DS5, który trafi do sprzeda¿y w 2011 roku. Citroën chcia³by z tym modelem powtórzyæ sukces coupé-crossovera BMW X6, ale w lepszej ofercie cenowej. Koncept zaprezentowano ju¿ w ub. roku podczas salonu samochodowego w Pary¿u, ale wersja seryjna nie bêdzie mia³a drzwi otwieranych w przeciwnych kierunkach, w ofercie znajdzie siê jednostka hybrydowa z silnikiem wysokoprê¿nym HYmotion4.
Niemiecki producent oficjalnie potwierdzi³ wrze¶niow± premierê kombi E-Klasa. odbêdzie siê ona podczas miêdzynarodowego salonu samochodowego we Frankfurcie nad Menem.
Nowa E-Klasa jest dok³adnie tym, co Mercedes-Benz w dobie kryzysu potrzebowa³. W ci±gu pierwszych czterech miesiêcy sprzeda¿y auto kupi³o ju¿ 40 tys. osób i model ten sta³ siê najchêtniej kupowanym w ca³ej ofercie producenta.
Do sedana i Coupé jesieni± do³±czy kombi – tradycyjny T-Model oraz oszczêdne jednostki napêdowe.
Obecna generacja Mercedesa E-klasa nawi±zuje do W211, którego w ci±gu sze¶ciu lat produkcji powsta³o 1,5 mln egzemplarzy. W ci±gu 60 lat powsta³o osiem generacji E-klasy, a wyprodukowano ich ³acznie dziesiêæ milionów egzemplarzy.
Niemcy z Monachium po d³u¿szej przerwie znowu melduj± siê ze sportowym samochodem serii M. Niestety nowy model M1, który BMW poka¿e na targach IAA we Frankfrucie to jeszcze koncept i nikt do koñca nie wie jak mo¿e wygl±daæ. Najwiêksz± uwagê zwraca jednak jego napêd.
Pierwsze wizualizacje nowego modelu opublikowa³ w³a¶nie na swoich stronach internetowych magazyn Auto Motor und Sport. Prawdopodobnie studyjne BMW M1 stylistycznie bêdzie zbli¿one do innego konceptu marki BMW Hommage, a do jego napêdu pos³u¿y system hybrydowy, wspó³pracuj±c z niewielk± jednostk± spalinow±. Przyjazny dla ¶rodowiska napêd ma gwarantowaæ nisk± emisje CO2, poni¿ej 100 g/km. Szkielet i nadwozie samochodu maj± zostaæ zbudowane z lekkich materia³ów, co zagwarantuje osi±gi zbli¿one do Porsche 911.
Superlekka wersja najpopularniejszego roadstera na ¶wiecie — Mazdy MX-5 — zadebiutuje podczas 63. Miêdzynarodowego Salonu Samochodowego we Frankfurcie nad Menem, który odbêdzie siê w dniach 15–27 wrze¶nia 2009 r.
Mazda MX-5 odnosi sukcesy na rynku ju¿ od 20 lat i jest najlepiej sprzedaj±cym siê dwumiejscowym samochodem sportowym na ¶wiecie. We Frankfurcie Mazda zaprezentuje now± ods³onê tego przystêpnego cenowo roadstera.
Bêdzie to ca³kowicie nowy samochód pokazowy — Mazda MX-5 w wersji Superlight — który zosta³ zaprojektowany w niemieckiej pracowni Mazdy w Oberursel. Ta wersja jest zgodna ze strategi± „lekko¶ci””, realizowan± przez Mazdê, a nawet idzie o krok dalej. Wprowadzone zmiany przyczyni³y siê do poprawy osi±gów, lepszego prowadzenia, mniejszego zu¿ycia paliwa i ograniczenia emisji CO2. Co wiêcej, odwa¿ny projekt nadwozia przewiduje brak przedniej szyby, a sportowa charakterystyka zawieszenia zapowiada du¿± przyjemno¶æ z jazdy.
Nowa Mazda MX-5 w wersji Superlight zostanie zaprezentowana podczas konferencji prasowej Mazdy, która odbêdzie siê podczas IAA we Frankfurcie nad Menem w hali 3.1, na stoisku A7 w dniu 15 wrze¶nia 2009 roku o godz. 12.45.
Niemieckiemu producentowi nie uda³o siê utrzymaæ w tajemnicy oficjalnych zdjêæ nowego kombi. Publikuje je ju¿ wiele serwisów internetowych na ca³ym ¶wiecie.
Nieoczekiwana premiera internetowa modelu E-Klasa kombi nie zawiera jednak ¿adnych informacji technicznych. Jednym pewnikiem jest natomiast oficjalna data premiery – IAA Frankfurt 2009, miêdzynarodowy salon samochodowy, który odbêdzie siê w po³owie wrze¶nia 2009 roku.
Niemiecka prasa publikuje nieoficjalne informacje o podstawowych danych technicznych. D³ugo¶æ ca³kowita nowego kombi ma mieæ 4,90 m, maksymalna pojemno¶æ baga¿nika (po z³o¿eniu tylnych siedzeñ) 1950 litrów.
Dziennik Bild zapowiada dla tej nowo¶ci paletê piêciu jednostek napêdowych – E 220 CDI, E 250 CDI, E 350 CDI, E 350 i E 500. W ofercie znajdzie siê tak¿e napêd na cztery ko³a. Podstawowa cena najtañszego turbo diesla to 44.804 Euro.
Na zbli¿aj±c± siê wystawê samochodow± we Frankfurcie Seat przygotowa³ nie lada gratkê dla fanów szybkich samochodów. Zaprezentowany tam Seat Leon Cupra R bêdzie najmocniejszym dostêpnym obecnie w sprzeda¿y modelem hiszpañskiej marki.
Seat Leon Cupra R to najbardziej usportowiona wersja Leona oferowanego w licznych wersjach wyposa¿eniowych i silnikowych. Wyposa¿ony w silnik o mocy 265 KM jest najmocniejszym samochodem w ofercie marki i pod wzglêdem osi±gów dorównuje niemal Leonowi TDI, który w barwach Seata ¶wiêci triumfy w Mistrzostwach ¦wiata Samochodów Turystycznych (WTCC).
Sercem nowego Leona Cupra R jest silnik 2.0 TSI z bezpo¶rednim wtryskiem o mocy 265 koni mechanicznych. Najwa¿niejsze atuty tej jednostki, poza spor± dawk± mocy, to skuteczne przeniesienie momentu napêdowego i elastyczno¶æ. W nowym silniku zastosowano nowe wysokoci¶nieniowe pompowtryskiwacze, które pozwalaj± uzyskaæ jeszcze lepsze osi±gi, a jednocze¶nie spe³niæ rygorystyczne wymagania normy Euro 5 w zakresie emisji spalin.
Leon Cupra R rozwija prêdko¶æ maksymaln± 250 km/h i przyspiesza od 0 do 100 km/h w 6,1 sekundy, a pokonanie pierwszego kilometra ze startu zatrzymanego zajmuje mu 25,4 sekundy. Mimo wyczynowych wrêcz osi±gów samochód spala ¶rednio wg producenta 8,1 litra paliwa na 100 kilometrów.
To ¿e nowy Seat to auto wyj±tkowe, ³atwo rozpoznaæ zarówno z zewn±trz, jak i wewn±trz pojazdu. Du¿e "R" widnieje na centralnym grillu i w prawym dolnym rogu klapy baga¿nika, a tak¿e na prawej tarczy panelu instrumentów i na kluczyku zintegrowanym z pilotem centralnego zamka. Logo Cupra umieszczono natomiast na przednim zderzaku (u do³u, z lewej strony), po¶rodku klapy baga¿nika, na kierownicy oraz na oparciach foteli.
Kolejne elementy podkre¶laj±ce sportow± charakterystykê wersji Cupra R to 19-calowe obrêcze kó³ z piêcioma podwójnymi ramionami oraz opony o rozmiarze 235/35. Potê¿ne hamulce tarczowe – 17-calowe (345 x 30 mm) z przodu i 16-calowe (286 x 12 mm) z ty³u – zapewniaj± doskona³± skuteczno¶æ uk³adu hamulcowego, niezbêdn± w przypadku samochodu z silnikiem o mocy 265 KM pod mask±.
Fotele kube³kowe z tapicerk± z alcantary stylizowane na wy¶cigowe, bia³e diodowe pod¶wietlenie tarcz panelu instrumentów, skórzana wielofunkcyjna kierownica oraz aluminiowe nak³adki na peda³y to elementy, które szczególnie zwracaj± uwagê we wnêtrzu pojazdu. Z fotela kierowcy wnêtrze auta wygl±da równie imponuj±co, jak kokpit samochodu wy¶cigowego.
Bogate wyposa¿enie standardowe wersji Cupra R obejmuje miêdzy innymi nastêpuj±ce elementy: ABS + TCS, ESP + EBA, elektroniczn± automatyczn± blokadê mechanizmu ró¿nicowego XDS, czo³owe i boczne poduszki powietrzne, 2 kurtyny powietrzne ochraniaj±ce g³owê, zaczepy mocuj±ce Isofix przy miejscach skrajnych z ty³u, uk³ad ostrzegaj±cy o spadku ci¶nienia w oponach, czujniki zmierzchu i deszczu, czujnik parkowania z ty³u, tempomat, komputer podró¿ny, lampy przeciwmgielne z systemem do¶wietlania zakrêtów, dwustrefow± automatyczn± klimatyzacjê oraz radioodtwarzacz CD/MP3 z 8 g³o¶nikami i wielofunkcyjnym interfejsem MDI.
Podczas salonu samochodowego IAA 2009 we Frankfurcie nad Menem zaprezentowana zostanie zmodernizowana wersja modelu VW Transporter/Multivan.
Po zmianach niektórych elementów nadwozia VW T5 upodobni siê go VW Golfa, co dotyczy przede wszystkim przedniej czê¶ci pojazdu.
W najnowszej ofercie wszystkie silniki bêd± spe³nia³y wymagania normy Euro 5.
Zmodernizowana wersja T5 bêdzie dostêpna w sprzeda¿y od po³owy pa¼dziernika 2009 roku.
We wrze¶niu 2007 roku, podczas ostatniego salonu we Frankfurcie, Peugeot ods³oni³ studium samochodu, które nie pozostawi³o nikogo obojêtnym - by³ to concept car 308 RCZ.
Pomys³, by go wprowadziæ na rynek, szybko sta³ siê oczywisto¶ci±.
Jednak¿e, by urzeczywistniæ marzenie, konieczne by³y nie tylko pomys³owo¶æ, ale tak¿e determinacja i prawdziwa ¶mia³o¶æ.
Styli¶ci i in¿ynierowie pracowali nad konceptem tak, by wszystkie zalety samochodu by³y kompatybilne z tym, co wyra¿a jego styl zewnêtrzny.
Je¶li pierwotn± wol± by³o zachowanie ducha stylistyki konceptu, wbrew wyzwaniu jakie stanowi integracja wszystkich przeciwno¶ci zwi±zanych z produkcj± i sprzeda¿± takiego samochodu, to ambicje posz³y jeszcze dalej.
W efekcie modelowi przypisano ambitne cele w taki sposób, by doznania z jazdy i jako¶æ realizacji nada³y mu szczególnie siln± to¿samo¶æ.
Kompaktowe Coupé 2+2 powsta³o jako samochód ekskluzywny, kwintesencja emocji, skierowany do nowoczesnej i wymagaj±cej klienteli, bêd±cej ekspertem w czerpaniu przyjemno¶ci z jazdy.
Nazwa RCZ symbolizuje wyró¿niaj±c± siê i szczególn± pozycjê w gamie Peugeot, gdy¿ jest pierwszym samochodem bez numeracji i bez ¶rodkowego ani podwójnego zera.
RCZ wpisuje siê wiêc w gamê jako kwintesencja wszystkich walorów Peugeot, walorów trwa³ych, ale jednocze¶nie nowoczesnych, wci±¿ na nowo interpretowanych zgodnie z duchem czasów.
Innym wyzwaniem projektu by³ szczególnie krótki czas na opracowanie tego nowego modelu. Uda³o siê i zaledwie po dwóch latach od prezentacji concept caru, RCZ zostanie pokazane, w ostatecznej formie po raz pierwszy, szerokiej publiczno¶ci podczas 63. IAA - miêdzynarodowego salonu samochodowego we Frankfurcie nad Menem.
RCZ wejdzie na rynek wiosn± 2010 roku, stanowi±c prawdziwe wyzwanie w ¶wietle obecnej sytuacji gospodarczej.
Pó³ roku po faceliftingu Porsche 911 GT3 zostanie zaprezentowana zmodernizowana wersja 911 GT3 RS, która otrzyma wiêcej mocy.
Model 911 GT3 RS jest wersj± 911 GT3 z homologacj± do wy¶cigów. Przejmuje od wersji podstawowej wszystkie innowacje, w³±cznie z nowym silnikiem, którego pojemno¶æ skokowa wzros³a z 3,6 l do 3,8 l. Ma on moc 331 kW (450 KM) przy 7900 obr./min, a wiêc o 11 kW wiêcej ni¿ 911 GT3 oraz o 26 kW wiêcej ni¿ starsza wersja z 2006 roku.
Moment obrotowy na tylne ko³a przenoszony jest za po¶rednictwem sze¶ciostopniowej przek³adni manualnej. Nadwozie i rozstaw kó³ zosta³y jedynie poszerzony na tylnej osi. Przednie ko³a z obrêczami 19x9 cali i oponami 245/35, a tylne o szeroko¶ci 12 cali i oponami 325/30ZR19.
Kolejn± nowo¶ci± jest du¿y karbonowy spoiler, nowy design przedniego zderzaka oraz litowy akumulator, który jest l¿ejszy o 10 kg, ale dostêpny tylko na zamówienie.
GT3 RS osi±ga maksymaln± prêdko¶æ 310 km/h i przyspieszenie od 0 do 100 km/h w ciagu 4,0 sekundy.
Na rynku niemieckim auto to bêdzie kosztowa³o 122.400 Euro (bez podatku).
Jak ju¿ informowali¶my, podczas tegorocznego salonu samochodowego we Frankfurcie nad Menem Hyundai zaprezentuje nowy model ix35. Oto kolejne szczegó³y.
Nowy, "op³ywowy" jêzyk projektowania Hyundaia znajduje swoje wyra¼ne odzwierciedlenie w p³ynnych i delikatnie prowadzonych krzywiznach nowego modelu ix35.
SUV - nastêpca Tucsona, narodzi³ siê w europejskim centrum projektowym Hyundai w niemieckim Russelsheim, pod czujnym okiem g³ównego projektanta Thomasa Buerkle.
Oznakowanie ix35 bêdzie obowi±zywaæ na wszystkich rynkach, za wyj±tkiem Ameryki Pó³nocnej, gdzie zostanie utrzymana nazwa Tucson.
Dla firmy Hyundai premiera nowego SUV-a podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie bêdzie mia³a szczególne znaczenie...
Lexus poinformowa³, ¿e podczas miêdzynarodowego salonu samochodowego IAA 2009 we Frankfurcie nad Menem zamierza zaprezentowaæ nowy najmniejszy model. Tym razem zobaczymy go jeszcze w wersji studyjnej.
Sukcesy Audi A3, BMW seria 1 i plany Mercedesa z kolejn± generacj± A-Klasy, sta³y siê inspiracj± dla japoñskiego Lexusa tak¿e do zagospodarowania ni¿szej klasy ¶redniej.
Dotychczas ujawniono jedynie pierwsze szkice nowego modelu. Jak wiadomo w Europie dobrze sprzedaje siê piêciodrzwiowy hatchback. Natomiast w USA, podstawowym rynkiem dla tej marki, tego typu nadwozia nie nale¿± do najpopularniejszych.
Wersja studyjna nowego Lexusa zostanie zaprezentowana przez Andy Pfeiffenbergera, wiceprezydenta Lexus Europe, podczas IAA 2009 we Frankfurcie nad Menem w dniu 1.wrze¶nia o godz. 15.45.
Miêkki sk³adany dach, cztery wygodne miejca i 440 KM. Tak w skrócie prezentuje siê sylwetka luksusowego Maserati Gran Cabrio, które w sprzeda¿y pojawi siê na pocz±tku 2010 roku.
Najpierw jednak nowe cabrio z W³och zaprezentuje publiczno¶ci swoje wdziêki ju¿ w po³owie wrze¶nia. Na salonie samochodowym IAA we Frankfurcie samochód zaprojektowany przez studio Pininfarina bêdzie ¶wiêtowa³ swój debiut. Znaki rozpoznawcze tego samochodu s± charakterystyczne dla modeli Maserati - szeroko rozci±gniêty grill, mocno wyprofilowane nadkola i potê¿ny silnik V8. W przypadku Gran Cabrio ma on 440 KM.
Co ciekawe najnowsze dziecko w³oskiej stajni to pierwszy model ze sk³adanym dachem, który na pok³ad mo¿e zabraæ wiêcej ni¿ dwie osoby. Pozwala na to do¶æ d³uga karoseria, mierz±ca 4,88 m. Tym samym Maserati nie mog³o nazwaæ go jako "Spyder".
Ceny auta nie s± jeszcze znane. Szacuje siê jednak, ¿e za t± w³osk± piêkno¶æ trzeba bêdzie zap³aciæ oko³o 130 000 Euro.
Oficjalna premiera najnowszego wcielenia kompaktowego Opla Astry bêdzie mia³a miejsce ju¿ za miesi±c na wystawie we Frankfurcie. Na polskim rynku auto zadebiutuje na pocz±tku 2010 roku. A ju¿ dzi¶ wiemy, jaka paleta silników bêdzie dostêpna wraz z Astr± IV.
W momencie debiutu rynkowego gama silników, z jakimi dostêpny bêdzie najnowszy Opel Astra, bêdzie sk³adaæ siê z siedmiu jednostek, kolejna do³±czy do oferty wiosn± przysz³ego roku. Znane, choæ w wiêkszo¶ci przypadków mniej lub bardziej zmodyfikowane jednostki maj± gwarantowaæ nabywcom niez³e osi±gi przy ogólnej redukcji zu¿ycia paliwa i emisji CO2 o ponad 12 procent w porównaniu z obecn± generacj±.
¦rednie zu¿ycie paliwa czterech silników wysokoprê¿nych o mocy od 95 KM do 160 KM, maj±cych stanowiæ prawie po³owê jednostek napêdowych nowej Astry sprzedawanej w Europie w chwili premiery, wynosi zaledwie 4,6 l/100 km. ¦rednie zu¿ycie paliwa natomiast silników benzynowych wynosi 6,1 l/100 km. W¶ród tego typu jednostek bêdzie jedna nowo¶æ - turbodo³adowany silnik o pojemno¶ci 1,4 i mocy 140 KM, który zast±pi obecny silnik 1,8 litra, co pozwoli na zredukowanie zu¿ycia paliwa o ok. 18%.
Ci, którzy w pierwszej kolejno¶ci dbaj± o ¶rodowisko z zakupem nowej Astry powinni siê wstrzymaæ do wiosny przysz³ego roku. Wówczas to pojawi siê bowiem wersja ecoFLEX. Opel Astra z ekologicznym silnikiem 1,3 CDTI ecoFlex o mocy 95 KM spalaæ bêdzie ¶rednio 4,2 l/100 km, a poziom emisji CO2 wyniesie 109 g/km.
Wszystkie jednostki spe³niaj± wymogi normy Euro 5. Standardowo wyposa¿one s± w manualne sze¶ciobiegowe skrzynie biegów, a w przypadku wolnoss±cych silników benzynowych 1,4 i 1,6 litra oraz wysokoprê¿nego 1,3 równie¿ w piêciobiegow± skrzyniê. Opcjonalnie dostêpna jest automatyczna, sze¶ciobiegowa przek³adnia z silnikami benzynowymi 1,6, 1,4 Turbo i 1,6 Turbo oraz silnikiem wysokoprê¿nym 2,0 Turbo.
Spekulacje nie ustaj±. Wed³ug szwedzkiej edycji magazynu Auto Motor & Sport we Frankfurcie Audi zaprezentuje samochód-niespodziankê. Bêdzie to model RS3.
Audi jak dot±d nie da³a ¿adnych znaków by móc oczekiwaæ takiego posuniêcia. Jednak jak donosz± wiarygodne ¼ród³a, ju¿ we Frankfurcie zostanie zaprezentowana ekstremalna ods³ona Audi A3.
Wed³ug plotek pod mask± Audi RS3 pracowa³by piêciocylindrowy silnik o pojemno¶ci 2,5 litra wspomagany przez turbodo³adowanie. Jednostka pochodz±ca z modelu TT RS dostarczy³aby do najmniejszego Audi 340 koni mechanicznych mocy oraz 450 Nm momentu obrotowego. Napêd by³by przekazywany na cztery ko³a.
Byæ mo¿e silnik zostanie dodatkowo podkrêcony, dziêki czemu samochód mia³by lepsze osi±gi ni¿ model R8 wyposa¿ony w silnik 4,2 FSI. Na razie pozostaje tylko czekaæ a¿ doniesienia nabior± rzeczywistego wymiaru.
MINI opublikowa³o w³a¶nie pierwsze zdjêcia ca³kowicie nowego samochodu o nazwie Coupe Concept, który zostanie ods³oniêty podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie.
Na pierwszy rzut oka, gdy spojrzymy na niego od przodu to nie ró¿ni siê on zbytnio od reszty modeli a gamy MINI. Ot standardowy MINI Cooper. Ró¿nice jednak ods³aniaj± siê w momencie gdy spojrzymy na niego z profilu. Auto wygl±da niemal tak, jakby zamiast dachu za³o¿y³o czapkê z daszkiem na odwrót. Ca³o¶æ jest osadzona na du¿ych ko³ach, a z ty³u zamontowano masywny zderzak i podwójny wydech. Koncepcyjne MINI mierzy 3.714 mm d³ugo¶ci, 1.683 mm szeroko¶ci i 1.356 mm wysoko¶ci.
Wewn±trz Coupe znajdziemy miejsce tylko dla dwóch osób i 250 litrów baga¿u. Ca³o¶æ zosta³a wykoñczona skór± oraz wstawkami z w³ókna wêglowego. Obok standardowego, okr±g³ego zegara montowanego w centralnej czê¶ci deski rozdzielczej umieszczono dodatkowy, który odpowiada za mierzenie czasów okr±¿eñ.
Pod mask± samochodu znajdziemy turbodo³adowany silnik o pojemno¶ci 1,6 litra, który generuje moc 211 koni mechanicznych oraz 260Nm momentu obrotowego. MINI Coupe Concept zosta³ wyposa¿ony w funkcjê overboost, która zwiêksza chwilowo maksymalny moment obrotowy o 20Nm.
Choæ sprzeda¿ nowego Polo na polskim rynku nie rozpoczê³a siê jeszcze na dobre, to ju¿ mamy okazjê zobaczyæ, jak prezentuje siê wersja pozbawiona tylnej pary drzwi. Oficjalna premiera wersji trzydrzwiowej na wystawie we Frankfurcie.
Trzydrzwiowa wersja najnowszej generacji Volkswagena Polo nie ró¿ni siê jako¶ diametralnie od wersji piêciodrzwiowej. Identyczny jest przód oraz ty³ auta, takie same s± równie¿ wymiary zewnêtrzne obu wersji (d³ugo¶æ 3.970 mm, szeroko¶æ 1.682 mm, wysoko¶æ 1.485 mm). Naturalnie ró¿nice s± zauwa¿alne, patrz±c z boku na Polo. Brak tylnej pary drzwi, w±skie s³upki B i C sprawiaj±, i¿ wersj± trzydrzwiowa wydaje siê nieco bardziej wyd³u¿ona i dynamiczna.
Równie¿ wewn±trz ciê¿ko bêdzie znale¼æ jakie¶ szczegó³y, które bêd± ¶wiadczyæ o tym, i¿ znajdujemy siê w wersji trzydrzwiowej. Zarówno siedz±c z przodu, jak i z ty³u do dyspozycji bêdzie taka sama ilo¶æ miejsca. Podobnie jak w przypadku baga¿nika, którego pojemno¶æ wynosi od 280 do (po z³o¿eniu tylnej kanapy) 952 litrów.
Do wyboru bêd± trzy warianty wyposa¿eniowe - Trendline, Comfortline i Highline. W wersji Trendline, która na rynku niemieckim z podstawowym silnikiem kosztowaæ bêdzie 12.150 euro, znajdziemy m.in. system ESP, elektrycznie regulowane przednie szyby czy te¿ centralny zamek. Ceny wersji Comfortline zaczynaj± siê od 14.150 euro, za¶ Highline od 15.900 euro.
Identyczna jak w wariancie piêciodrzwiowym bêdzie równie¿ gama dostêpnych silników. Zwolennicy jednostek benzynowych bêd± mieæ do wyboru trzy silniki. Dwa o pojemno¶ci 1,2 litra i mocy 60 oraz 70 koni mechanicznych. Najmocniejsza na pocz±tku bêdzie wersja 1,4-litrowa o mocy 85 KM. Nieco pó¼niej w ofercie pojawi siê równie¿ wersja 1.2 TSI, która dysponowaæ bêdzie moc± 105 KM i która dostêpna bêdzie tak¿e w wersji z przek³adni± DSG.
Równie¿ trzy jednostki zawiera oferta w gamie diesli. Wszystkie maj± pojemno¶æ 1,6 litra i dostêpne s± w wariantach 75, 90 i 105 KM. Na pocz±tku przysz³ego roku dostêpna bêdzie równie¿ wersja Polo Bluemotion, pod mask± której znajdzie siê 1,2-litrowy silnik wysokoprê¿ny o mocy 105 KM.
Nowy, wyró¿niaj±cy wygl±d oraz zaawansowane technologie to najwa¿niejsze chyba cechy nowego Saaba 9-5, którego premiera bêdzie mieæ miejsce ju¿ na wystawie we Frankfurcie.
Pod wzglêdem proporcji nowy Saab 9-5 jest tradycyjnym, trójbry³owym sedanem. Stylistycznie mo¿na znale¼æ tu pewne elementy znane z koncepcyjnego Aero X (przede wszystkim przednia czê¶æ auta), a tak¿e nawi±zania do historycznych modeli szwedzkiej marki. Ca³o¶æ prezentuje siê dosyæ muskularnie, a niskie zawieszenie dodaje autu dynamiki. Dynamiczny charakter samochodu jest podkre¶lony tak¿e przez opadaj±c± liniê dachu, koñcz±c± siê wyra¼nymi tylnymi s³upkami podpieraj±cymi lekko cofniêt± tyln± szybê.
W¶ród oferowanego wyposa¿enia modelu 9-5 znajdziemy wiele nowoczesnych technologii. Wy¶wietlacz na przedniej szybie (Pilot HUD), adaptacyjne o¶wietlenie (podwójne, inteligentne lampy ksenonowe Bi-Xenon Smart Beam), aktywny tempomat, adaptacyjne podwozie Saab DriveSense z kontrol± t³umienia w czasie rzeczywistym, otwieranie i uruchamianie bez kluczyka, trójstrefowa klimatyzacja, dynamiczne wspomaganie parkowania, napêd Saab XWD z tylnym mechanizmem ró¿nicowym o ograniczonym po¶lizgu eLSD oraz zaawansowany system napêdu na wszystkie ko³a to te najwa¿niejsze.
Warto wspomnieæ tak¿e o systemie multimedialnym z 8-calowym ekranem dotykowym i systemem nawigacji z twardym dyskiem na mapy drogowe i 10 GB miejsca na muzykê. Du¿a centralna konsola zapewnia rozmieszczenie i po³±czenia dla wielu urz±dzeñ przeno¶nych poprzez z³±cza USB i AUX, a tak¿e gniazdo zasilania 12V.
Saab XWD, czyli wersja z napêdem na wszystkie ko³a, wprowadzonym ju¿ w Saabie 9-3, dostêpna bêdzie z turbodo³adowanymi silnikami: benzynowym o pojemno¶ci 2,0 l, BioPower oraz 2.8 V6.
W momencie debiutu rynkowego, dostêpne bêd± czterocylindrowy silnik diesla z turbodo³adowaniem o mocy 160 KM, pojemno¶ci 2,0 litra i emisji CO2 zaledwie 139 g/km oraz benzynowa 2-litrowa jednostka z turbodo³adowaniem o mocy 220 KM. Najwiêkszy silnik 2.8 V6 turbo, oferuj±cy moc 300 KM i moment obrotowy 400 Nm, dostêpny bêdzie wy³±cznie z systemem Saab XWD.
W pó¼niejszym czasie gama ta zostanie uzupe³niona o ma³y silnik benzynowy 1,6 litra z turbodo³adowaniem o mocy 180 KM oraz 2-litrowy silnik na bioetanol E85. Wszystkie skrzynie biegów s± sze¶ciobiegowe.
Podczas tegorocznych targów motoryzacyjnych we Frankfurcie Mercedes zaprezentuje kolejn±, ekologiczn± nowo¶æ. Tym razem bêdzie to topowa limuzyna Klasy S, wyposa¿ona po raz pierwszy w czterocylindrowy silnik.
Mercedes Klasy S 250 CDI BlueEFFICIENCY bêdzie emitowa³ jedynie 155 gramów CO2 na ka¿dy przejechany kilometrów. To efekt wy¶cigu producentów o to, ¿eby spe³niaæ nowsze i jeszcze bardziej restrykcyjne normy spalania.
Koncern ze Stuttgartu znalaz³ sposób na bycie ekologicznie poprawnym. Pomo¿e mu w tym jednostka wysokoprê¿na o pojemno¶ci 2,1 litra. Produkuje ona 224 konie mechaniczne oraz 500 Nm momentu obrotowego. To powinno wystarczyæ do dynamicznego poruszania siê niemieck± limuzyn±. Korzy¶ci zobaczymy na stacji benzynowej, bowiem auto ma spalaæ ¶rednio 5,9l/100km oleju napêdowego. Czterocylindrowy model S 250 CDI dysponuje moc± mniejsz± o zaledwie 11 koni ni¿ S 350 CDI zasilany jednostk± V6.
D³ugo oczekiwany samochód marki Spyker zostanie najprawdopodobniej zaprezentowany ju¿ podczas tegorocznych targów we Frankfurcie. Model D8 Peking-to-Paris bêdzie kolejn± ods³on± prezentowanego trzy lata temu konceptu.
Uchwycony na zdjêciu samochód przypomina do z³udzenia koncepcyjny model D12 Peking-to-Paris, który zosta³ zaprezentowany w 2005 roku. Przedprodukcyjna wersja samochodu Spyker D8 Peking-to-Paris nadchodzi w momencie kiedy zainteresowanie samochodami z segmentu sportowo-rekreacyjnego zmniejszy³o siê.
Nowy Spyker otrzyma³ agresywnie zaprojektowane nadwozie wraz z masywnymi przet³oczeniami, a wygl±d ca³o¶ci dobrze uzupe³niaj± wielkie ko³a. Na razie wie¶ci na temat modelu D8 s± bardzo sk±pe. Zdjêcia prezentuj± tylko czê¶æ nadwozia, wiêc niewiadomo czego mo¿na siê spodziewaæ po wej¶ciu do ¶rodka.
Wiadomo ju¿, ¿e pod mask± pojawi siê silnik V8 zamiast potê¿nej jednostki W12 pochodz±cej od Volkswagena. Prawdopodobnie zostanie wykorzystany do³adowany silnik o pojemno¶ci 6,2 litra pochodz±cy od Cadillaca CTS-V. Dysponuje on moc± 556 koni mechanicznych.
Porsche wprowadza nowy model na pierwsz± pozycjê listy swoich seryjnych samochodów sportowych. Nowe Porsche 911 Turbo zosta³o zarówno zmodernizowane pod wzglêdem technologicznym, jaki i od¶wie¿one stylistycznie.
In¿ynierowie koncernu poprawili wszystkie g³ówne osi±gi auta: nowe Porsche 911 Turbo jest teraz oszczêdniejsze, l¿ejsze, mocniejsze, szybsze i bardziej dynamiczne. Dziêki udoskonaleniom, dystans miêdzy now± „dziewiêæsetjedenastk±” z Zuffenhausen a konkurencyjnymi autami zwiêkszy³ siê jeszcze bardziej – g³ównie pod wzglêdem zu¿ycia paliwa i przyspieszenia. Porsche zaprezentuje publicznie swój nowy model pierwszy raz na tegorocznej Miêdzynarodowej Wystawie Samochodowej IAA we Frankfurcie (17 – 27 wrze¶nia).
Sercem siódmej generacji Porsche 911 Turbo jest nowy silnik o pojemno¶ci 3,8 litra i mocy 500 KM (368 kW). Ta pierwsza w 35-letniej historii Turbo, skonstruowana ca³kowicie od nowa jednostka napêdowa, posiada bezpo¶redni wtrysk benzyny i specjaln± turbosprê¿arkê Porsche przeznaczon± dla silników benzynowych ze zmienn± geometri±. Jako opcja, pierwszy raz sze¶ciocylindrowe Turbo mo¿e byæ wyposa¿one w siedmiobiegow± dwusprzêg³ow± przek³adniê Porsche (PDK).
Dla samochodów z PDK, jako alternatywa do seryjnej kierownicy ze znanymi i sprawdzonymi ju¿ przyciskami, dostêpna jest trójramienna sportowa kierownica z zamontowanymi na sta³e prze³±cznikami typu paddle: prawym zmienia siê prze³o¿enie na wy¿sze, lewym na ni¿sze. W po³±czeniu z opcjonalnym pakietem Sport Chrono, zarówno kierownica z prze³±cznikami paddle, jak i kierownica PDK z przyciskami, posiadaj± wbudowane wska¼niki Launch Control i trybu Sport/Sport Plus, które jednak przy ka¿dej z tych kierownic ró¿ni± siê wygl±dem.
Po³±czenie PDK, bezpo¶redniego wtrysku benzyny i turbodo³adowania pozwoli³o na uzyskanie wy¿szych poziomów efektywno¶ci, dynamiki, reakcji na polecenia kierowcy i osi±gów jezdnych. Nowe Porsche 911 Turbo w porównaniu ze swoim poprzednikiem emituje nawet o 18 proc. mniej dwutlenku wêgla, co jest wyj±tkowo dobrym wynikiem w tym segmencie samochodów. Zale¿nie od konfiguracji model ten spala od 11,4 do 11,7 l/100 km wed³ug normy EU5. Ponadto, co rzadko spotyka siê w tym segmencie rynkowym, na rynku amerykañskim poziom spalania mie¶ci siê daleko poni¿ej progu, ponad którym auta w USA obci±¿one s± tzw. „Gas Guzzler Tax” - dodatkowym podatkiem akcyzowym p³aconym przy zakupie aut zu¿ywaj±cych du¿e ilo¶ci paliwa.
Na przyspieszenie od zera do 100 km/h z pakietem Sport Chrono Turbo i PDK nowe Turbo potrzebuje tylko 3,4 sekundy. Prêdko¶æ maksymalna tego auta wynosi 312 km/h.
Przysz³ych kierowców Turbo z pewno¶ci± ucieszy jeszcze lepsza dynamika auta. Udoskonalony regulowany napêd na wszystkie ko³a (PTM) i Porsche Stability Management (PSM) mog± byæ opcjonalnie po³±czone z Porsche Torque Vectoring (PTV), co znacznie poprawia zwrotno¶æ i precyzjê kierowania, zwiêkszaj±c tym samym przyjemno¶æ jazdy.
Sprzeda¿ nowego Porsche 911 Turbo w wersji Coupé i Cabrio rozpocznie siê w Polsce 21 listopada 2009 roku. Podstawowe wersje modeli wynios± odpowiednio 178.784,00 euro za Coupé i 192.262,00 euro za Cabrio.
Sportowe gwiazdy Frankfurtu
"Prze¿yæ to, co porusza" - tak brzmi oficjalne motto tegorocznych targów IAA we Frankfurcie nad Menem. Chêtnie siê temu has³u podporz±dkowujemy. Zw³aszcza, je¶li chodzi o samochody z ponad przeciêtn± stadnin± koni mechanicznych pod mask±.
Ferrari 458 Italia
Zdecydowana wiêkszo¶æ ostatnich targów samochodowych o randze porównywalnej do wystawy IAA, odbywa³a siê pod zwiastunem ekologicznej motoryzacji. Logo, plakaty, wej¶ciówki i sama liczba aut na wybiegu by³y synonimem "zielonej" mody. Wygl±da na to, ¿e tegoroczne targi IAA, które odbêd± siê w po³owie wrze¶nia, wychodz± czê¶ciowo z tej ramy. I s³usznie. Poza przyjaznymi ¶rodowisku samochodami przysz³o¶ci, w halach wystawowych znalaz³o siê mnóstwo miejsca dla szybkich i rycz±cych mocnymi V-kami maszyn.
Najwiêksza rzesza sportowych samochodów pochodzi jak zwykle z Europy. Z uwagi na fakt, ¿e IAA to targi niemieckie, nie powinien dziwiæ fakt, ¿e to marki naszych zachodnich s±siadów zdominuj± pod wzglêdem liczby debiutów t± wystawê. Najja¶niejsz± gwiazd± Niemców bêdzie bez w±tpienia Audi R8 Spyder. Wersja z otwieranym dachem tego fenomenalnego sportowca mo¿e byæ napêdzana jedn± z dwóch jednostek V8 lub V10. Z gara¿u Audi czekamy na jeszcze jedn± nowo¶æ - ponad 300-konne RS3. Póki co producent z Ingolstadt nie potwierdzi³ jeszcze oficjalnie tej informacji. Mamy jednak nadziejê, ¿e godny konkurent Forda Focusa RS zab³yszczy w blasku reflektorów tego salonu.
W przypadku BMW nie ma mowy o trzymaniu w niepewno¶ci. Monachijczycy w tym roku chc± powaliæ na kolana publiczno¶æ podrasowanymi terenówkami. Modele X5 i X6 uzbrojone w pakiet M maj± byæ konkretn± alternatyw± dla mercedesowskich aut 4x4 wspieranych przez tunera AMG. Za nerkami modeli BMW pracowaæ ma bowiem podwójnie do³adowany agregat V8 o mocy 555 KM.
A co na to wszystko wywo³any w³a¶nie do tablicy Mercedes? Trzeba powiedzieæ, ¿e ma potê¿nego asa w rêkawie. To wskrzeszony model Gullwing z drzwiami otwieranymi do góry. SLS AMG z silnikiem 6,2 l. o mocy 571 KM to ¶wiatowa premiera, na któr± czekaæ bêd± wszyscy bez wyj±tku. Mo¿e nawet fani ekologii...
Wypchane po brzegi bêdzie bez w±tpienia stoisko Porsche. Fani marki obawiaj± siê co prawda, ¿e po niedawnym przejêciu przez Volkswagena, Porsche rozmieni na drobne swój imid¿ kosztem produkcji masowej. Patrz±c jednak na listê premier przygotowan± na targi IAA, mog± oni póki co spaæ spokojnie. Wystarczy wymieniæ: poprawione do 500 KM 911 Turbo i 911 Turbo Cabrio, Porsche Panamera w dwóch wariantach - S i 4S, kipi±ce agresj± 911 GT3 i jego torowy bli¼niak 911 GT3 Cup. Jeszcze jakie¶ pytania?
Wspomniany nowy w³a¶ciciel Porsche Volkswagen, równie¿ nie pró¿nuje. Do zobaczenia bêdzie podkrêcony do 270 KM Golf z magiczn± literk± "R", który jednocze¶nie po¶le poprzednika (Golfa R32) na zas³u¿on± emeryturê. Sportowa przysz³o¶æ koncernu zostanie natomiast nakre¶lona roadsterem Bluesport z silnikiem umieszczonym centralnie.
Mówi±c o samochodach sportowych grzechem by³oby pominiêcie tuz z Europy Po³udniowej. Bugatti przywiezie do Frankfurtu monstrualn± limuzynê Bordeaux. Nowy produkt tej marki mo¿e charakteryzowaæ cyfra "4". Bugatti Bordeaux bêdzie oferowaæ miejsce dla czterech osób i bêdzie napêdzane poczwórnie do³adowanym, o¶miolitrowym silnikiem W16.
Pod wp³ywem czwórki znalaz³o siê tak¿e Maserati. W³osi po raz pierwszy w historii zaprezentuj± cabrio dla czterech osób. Model Maserati GranCabrio ma kosztowaæ oko³o 130 000 Euro.
Kr±¿y opinia, ¿e kiedy Ferrari nie wygrywa wy¶cigów Formu³y 1, zazwyczaj dzia³ zajmuj±cy siê budow± aut dla zwyk³ych(?) ¶miertelników wypuszcza na rynek arcydzie³o. Tak te¿ mo¿e byæ w przypadku nowego modelu (zast±pi F430) z czarnym koniem na masce - Ferrari 458 Italia. W konkursach piêkno¶ci nie ma sobie równych. Pytanie czy tak samo bêdzie z mechanik±?
Konkurenci Ferrari z miejscowo¶ci Santa Agatha znale¼li siê akurat na prze³omie wymiany modeli. Lamborghini zdecydowa³o siê na zakoñczenie produkcji Murcielago i szuka natchnienia do budowy kolejnych fenomenów. Nie oznacza to jednak, ¿e do Frankfurtu w³oska firma przywiezie ju¿ znany arsena³. "Byki" zaprezentuj± model Gallardo LP 550-2 Valentino Balboni. To auto-ho³d oddane jednemu z najs³ynniejszych testerów marki Lamborghini, który po 40 latach pracy odchodzi na zas³u¿on± emeryturê.
Wielk± Brytaniê w Niemczech reprezentowaæ bêdzie Aston Martin Rapide. Czterodrzwiowy Aston by³ zapowiadany tak d³ugo, ¿e czê¶æ fanów marki przesta³a wierzyæ w jego realny debiut, ale wreszcie jest. W drodze do Frankfurtu napêdzaæ go bêdzie motor V12 o pojemno¶ci 6,0 l. i mocy 470 KM. Za przekazywanie potencja³u silnika na asfalt bêdzie odpowiedzialna nowa skrzynia biegów Touchtronic.
Na zakoñczenie przegl±du nowo¶ci zejd¼my kilka piêter w dó³. Do aut, których cena jest przystêpna dla wiêkszego grona entuzjastów sportowej jazdy. Listê nowo¶ci otwiera tutaj duma Hiszpanii Seat Leon Cupra R. Z poprawionym nadwoziem i poprawion± moc± silnika do 265 koni mechanicznych. Ibiza z kolei pojawi siê w kombinezonie FR i Bocanegra.
Po wygraniu 24-godzinnego wy¶cigu Le Mans ro¶nie sportowy apetyt tak¿e w gara¿ach Peugeota. Francuzi poka¿± produkcyjn± wersjê rywala Audi TT - Peugeot RCZ.
Na salonie samochodowym we Frankfurcie zadebiutuje odnowiona wersja Fiata Punto, która od pa¼dziernika, kiedy to pojawi siê w sprzeda¿y, bêdzie nosiæ nazwê Punto Evo.
Okre¶lenie "Evo" w tym konkretnym przypadku nijak ma siê do tego, z czym z pewno¶ci± kojarzy siê wielu fanom motoryzacji, czyli sportow± odmian± Lancera - Evolution, w skrócie okre¶lan± jako Evo. Wed³ug Fiata przydomek Evo ma oznaczaæ spore zmiany, jakie zasz³y w Punto, czyni±c to auto lepszym w wielu kategoriach - pod wzglêdem innowacji technicznych, bezpieczeñstwa, stylu, w³a¶ciwo¶ci jezdnych oraz ekologii.
Zmiany zewnêtrzne dotknê³y przede wszystkim liniê zderzaków oraz innowacyjne i oryginalne ¶wiat³a z przodu oraz ty³u pojazdu. Zmiany spowodowa³y, i¿ Punto bêdzie teraz nieco d³u¿sze i bêdzie mierzyæ 406 cm d³ugo¶ci. Pozosta³e wymiary nie uleg³y zmianie i wynosz± odpowiednio szeroko¶æ 169 cm, wysoko¶æ 149 cm, rozstaw osi 251 cm.
Wiêksze zmiany mo¿na zaobserwowaæ wewn±trz nowego Punto. Zastosowano materia³y lepszej jako¶ci, poprawiono tak¿e kwestie wykoñczeniowe. Dziêki temu kabina, której rozmiary nie uleg³y zmianie, bêdzie teraz nieco bardziej elegancka i jasna. Zupe³nie odnowione s± deska rozdzielcza, siedzenia, schowki i oprzyrz±dowanie.
Si³ê nowego Fiata Punto Evo stanowiæ ma gama nowoczesnych i ekologicznych jednostek, w tym miêdzy innymi diesle Multijet drugiej generacji o pojemno¶ci 1.3 l oraz benzynowy silnik o pojemno¶ci 1.4 l, wyposa¿ony w rewolucyjn± technologiê MultiAir. Fiat Punto Evo dysponowaæ bêdzie systemem Start&Stop, oczywi¶cie nie zabraknie tak¿e wersji dwupaliwowych (na gaz ziemny lub LPG).
Kolejn± nowo¶ci± na wyposa¿eniu Fiata Punto Evo bêdzie system “"Blue&Me - TomTom". Jest to przeno¶na jednostka nawigacji satelitarnej, której funkcje pozwalaj± na obs³ugê telefonu, nawigacji oraz funkcji informacyjnych za pomoc± praktycznego i kolorowego ekranu dotykowego.
Nowe standardy Fiat chce te¿ wprowadziæ w kwestii bezpieczeñstwa. Punto Evo bêdzie jednym z nielicznych modeli tej klasy, które bêdzie mog³o byæ wyposa¿one w poduszkê powietrzn± chroni±c± kolana kierowcy. £±cznie na wyposa¿eniu mo¿e znale¼æ siê a¿ siedem poduszek powietrznych. Poza tym dostêpne s± równie¿ inne, innowacyjne systemy bezpieczeñstwa, Hill-Holder pomagaj±cy ruszaæ na wzniesieniach, inteligentne ¶wiat³a przeciwmgielne przednie, które w³±czaj± siê automatycznie ze ¶wiat³ami mijania w zale¿no¶ci od k±ta skrêtu oraz wypróbowane i przetestowane systemy ABS, EBD (elektroniczny rozk³ad si³y hamowania) i ESP (system stabilizacji toru jazdy).
Jesieni± tego roku koncern Renault wprowadza do sprzeda¿y nowego sedana − Fluence. Auto ma ambicje staæ siê najatrakcyjniejsz± ofert± w swej kategorii.
Nowy sedan o ca³kowitej d³ugo¶ci 4,62 m ze wzglêdu na swoje wymiary i wyposa¿enie plasuje siê pomiêdzy segmentem kompaktowych samochodów rodzinnych (segment C) a segmentem samochodów klasy ¶redniej wy¿szej. Samochód przeznaczony dla kierowców lubuj±cych siê w sedanach jest nastêpc± czterodrzwiowego Megane II montowanego na liniach produkcyjnych fabryki Oyak-Renault w Bursie (Turcja). Jego produkcja bêdzie prowadzona z wykorzystaniem istniej±cego zaplecza przemys³owego.
Renault Fluence bêdzie sprzedawane od listopada 2009 roku w Turcji. W pocz±tkowym okresie zostanie wprowadzone na trzy rynki: Turcji, Rosji i Rumunii, gdzie start u³atwi mu du¿a popularno¶æ poprzedniej generacji tego modelu.
Dla Fluence francuski producent odda zró¿nicowan± gamê silników, w tym 2 wersje benzynowe (1.6 110 KM i 2.0 140 KM) i 1 silnik wysokoprê¿ny Renault eco2 w czterech wariantach mocy (dostêpne w zale¿no¶ci od kraju - 1.5 dCi o mocy 85, 90, 105, 110 KM - ta ostatnia wersja dostêpna tak¿e ze skrzyni± o podwójnym sprzêgle DCT). W 2011 roku pojawi siê wersja z napêdem w 100% elektrycznym. Auto posiadaæ bêdzie wysoki poziom systemów bezpieczeñstwa w standardzie: ABS ze wspomaganiem nag³ego hamowania, ESC, do 6 poduszek powietrznych, napinacz i ogranicznik napiêcia pasa bezpieczeñstwa z 3-punktowym mocowaniem i regulator-ogranicznik prêdko¶ci.
Renault zaznacza, ¿e po¶wiêci³o du¿o uwagi na zapewnienie wysokiej jako¶ci materia³ów i dok³adne spasowanie elementów we wnêtrzu auta. Górna czê¶æ deski rozdzielczej jest pokryta miêkkim materia³em, odpornym na warunki codziennej eksploatacji i dzia³anie promieni s³onecznych. Wy¿szy poziom wyposa¿enia pojazdu jest wyra¼nie widoczny w kabinie dziêki zastosowaniu licznych czê¶ci chromowanych, takich jak klamki drzwi, ramki liczników, ga³ka d¼wigni zmiany biegów, czy te¿ mo¿liwo¶æ zamówienia tapicerki skórzanej w jasnym lub ciemnym kolorze. Pojemno¶æ baga¿nika wynosi 530 l.
Renault Fluence wyposa¿ono w uk³ad jezdny maj±cy ³±cz±cyæ skuteczno¶æ dzia³ania z komfortem i przyjemno¶ci± prowadzenia samochodu. Z przodu Renault Fluence posiada zawieszenie typu McPherson z dolnym wahaczem trójk±tnym, a z ty³u o¶ sprê¿yst± o programowanym stopniu ugiêcia. Elektrycznie wspomagany uk³ad kierowniczy Renault Fluence jest identyczny jak w nowym Megane.
Wszystko wskazuje na to, i¿ ¶wiatowy kryzys nie bêdzie mia³ tym razem wiêkszych skutków i tak¿e w tym roku nie zabraknie we Frankfurcie nad Menem wielu wa¿nych premier ¶wiatowych.
W¶ród najwa¿niejszych dla rynku wymieniæ nale¿y takie samochody m.in. Opel Astra, Citroën C3, nastêpca Alfy Romeo 147, SUV marek Hyundai i Kia. Saab przywiezie d³ugo oczekiwan± now± generacjê 9-5, a BMW, Mercedes-Benz i Volkswagen maj± w zanadrzu po kilka wa¿nych premier.
Zabraknie jednak kilku marek azjatyckich, bo ju¿ potwierdzi³y swoj± nieobecno¶æ marki: Honda, Chevrolet, Mitsubishi i Nissan. Poni¿ej informacje o najwa¿niejszych nowo¶ciach miêdzynarodowego salonu samochodowego IAA 2009 we Frankfurcie nad Menem. Nie s± one kompletne, poniewa¿ niektórzy wystawcy ujawni± swoje nowo¶ci dopiero w dniu otwarcia tej najwa¿niejszej w tym roku imprezy.
Alfa Romeo
Najbardziej oczekiwan± nowo¶ci± Alfa Romeo jest nastêpca modelu 147, który po o¶miu latach zast±pi ten wys³u¿ony model ni¿szej klasy ¶redniej. Nadwozie ma d³ugo¶æ 4,35 m i uros³o o 12 cm. Do jego napêdu przewidziano silniki o mocy od 88 kW do 199 kW, a w¶ród nich turbodiesle najnowszej generacji.
Kolejn± premier± bêdzie model MiTo GTA, najmocniejsza wersja, które jednak nie trafi ostatecznie do produkcji seryjnej. Producent co prawda dementuje takie informacje i ostateczn± decyzjê uzale¿nia od zainteresowania.
Aston Martin
Aston Martin Rapide, to pierwszy czterodrzwiowy model tej marki po dwudziestu latach, którego sprzeda¿ rozpocznie siê jeszcze pod koniec tego roku. Auto wykorzystuje przed³u¿on± platformê VH i silnik 6,0 V12 z modelu DB9. Bêdzie produkowane w austriackim Grazu.
Audi
Niemiecki producent potwierdzi³ premierê piêciodrzwiowego modelu A5 Sportback - liftback z lini± coupé. W hierarchii ta pi±ta wersja nadwozia rodziny A4/A5 zajmuje miejsce pomiêdzy sedanem A4 a kombi A4 Avant.
W szranki z Mini zamierza wystartowaæ nowy model A1.
Frankfurt tak¿e bêdzie miejscem premiery nowego Audi A8. Stopniowe ods³anianie nowo¶ci ju¿ siê rozpoczê³o, a premiera w setn± rocznicê powstania marki ma du¿e uzasadnienie.
Kolejnymi premierami bêd± – sportowy model R8 Spider i prototyp R8 z napêdem elektrycznym.
Bentley
¦wiatowa premiera nowego Bentleya Mulsanne odby³a siê 16. sierpnia podczas presti¿owej imprezy Concours D'Elegance w Pebbla Beach, a Frankfurt bêdzie miejscem premiery o randze europejskiej.
Pod mask± tego samochodu znalaz³ siê zupe³nie nowy silnik o pojemno¶ci skokowej 6,75 litra i mocy ponad 400 kW z maksymalnym momentem obrotowym oko³o 1000 Nm. Do tego dojdzie o¶miostopniowa przek³adnia automatyczna i napêd wszystkich czterech kó³.
Bmw
BMW obchodzi 80-lecie produkcji samochodów i z tej okazji zamierza zaprezentowaæ swój najmniejszy model terenowy X1, nowa generacjê Serii 5, a tak¿e facelifting Serii 1 i 3 w wersjach Coupé a Cabrio.
Premierê bêdzie mia³a tak¿e wersja produkcyjna BMW 7 ActiveHybrid oraz BMW X6 ActiveHybrid.
Na stoisku BMW zobaczymy tak¿e koncept czterodrzwiowego modelu Z6.
Citroen
Jedn± z najwa¿niejszych nowo¶ci tegorocznego salonu samochodowego we Frankfurcie bêdzie Citroën C3. W Niemczech zobaczymy nowa generacjê C3 zbudowan± na platformie Peugeota 207.
W porównaniu z dotychczasow± wersj± nowy model bêdzie wiêkszy i ³adniejszy.
Trzydrzwiowy C2 zast±piony zostanie stylowym modelem DS3, który w formie konceptu poznali¶my ju¿ wiosn± tego roku.
Fiat
Najwiêkszy w³oski producent samochodów z powodzeniem przeprowadzi³ w ostatnich latach modernizacje swojej oferty. Na tej fali nadchodzi facelifting Grande Punto, dziêki któremu jeden z najpopularniejszych modeli w swojej klasie sta³ siê bardziej sportowy. Mo¿na oczekiwaæ, ¿e Punto Evo bêdzie doskona³ym kontynuatorem sukcesów swojego poprzednika.
Ford
Ford przygotowa³ now± generacjê modelu C-MAX, która powsta³a na bazie studyjnej wersji Iosis Max.
Niewielkie zmiany przeszed³ te¿ Focus.
Ferrari
Jedna z najatrakcyjniejszych premier tegorocznego salonu we Frankfurcie to Ferrari 458 Italia.
Model, który zast±pi³ F430, napêdzany jest nowym silnikiem o pojemno¶ci skokowej 4,5 litra o mocy 420 kW (dotychczas 360 kW) i maksymalnym momentem obrotowym 540 Nm.
Hyundai
Koreañski Hyundai przygotowa³ dla Europy kilka istotnych nowo¶ci. Premierê ¶wiatow± bêdzie mia³ nastêpca modelu Tucson, który otrzyma³ oznaczenie ix35.
Do Frankfurtu tak¿e przyjedzie zmodernizowany SUV Santa Fe z nowymi silnikami wysokoprê¿nymi.
Du¿± atrakcj± stoiska bêdzie te¿ europejska premiera modelu Genesis Coupé i dwa koncepty – hybrydowy HND-4 Blue Will, który by³ ju¿ prezentowany podczas salonu samochodowego w Seulu oraz studyjna wersja pojazdu u¿ytkowego.
Infiniti
Premiowa marka Nissana ju¿ w Pebble Beach zaprezentowa³a now± generacjê sedana M. Frankfurt bêdzie miejscem jego europejskiej premiery. Nowy Infiniti zajmie miejsce nad modelem G37.
Jaguar
Na stoisku Jaguara zobaczymy now± generacjê modelu XJ, który na pocz±tku lipca mia³ ju¿ premierê w Londynie. Frankfurt bêdzie jednak jego pierwszym salonem, na którym ta marka zaprezentuje swoj± nowo¶æ. Sprzeda¿ nowego Jaguara XJ rozpocznie siê w listopadzie 2009 roku.
Kia
Koreañski producent Kia coraz pewniej st±pa po rynku europejskim. Zmodernizowany cee'd ju¿ jest produkowany, ale jego oficjalna premiera odbêdzie siê dopiero we Frankfurcie.
Na stoisku koreañskiej marki bêdzie zmodernizowan± wersje modelu Picanto, który w lipcu mia³ ju¿ premierê na rodzimym rynku Zapewne wydarzeniem bêdzie premiera ma³ego modelu MPV o nazwie Kia Venga . Wcze¶nie by³ on prezentowany w wersji studyjnej jako No.3.
Premierê ¶wiatow± bêdzie mia³a druga generacja modelu Kia Sorento , która powsta³a na technicznych podstawach Hyundaia ix55.
Lamborghini
W³oski producent samochodów sportowych po latach powraca z napêdem tylnej osi. Tym razem w wersji limitowanej Gallardo LP550-2 Valentino Balboni.
Lancia
Od w³oskiej Lancii oczekujemy nastêpcy kompaktowego modelu Ypsilon.
Land Rover
Tu¿ przed rozpoczêciem sprzeda¿y odbêdzie siê premiera faceliftingu Land Rovera Discover 4, bêdzie zmodernizowany Range Rover Sport i klasyczny Range Rover. Te wszystkie trzy modele otrzymaj± dynamiczniejszy design, unowocze¶nione wnêtrze i nowe silniki. Na rynek niemiecki przygotowana zosta³a specjalna wersja limitowana Defender Fire & Ice z luksusowym wyposa¿eniem, chromowanymi elementami nadwozia i ¶wiat³ami diodowymi.
Mazda
Produkcja Hondy S2000 zosta³a ukoñczona, ale Mazda nadal jest w tym segmencie ma³ych aut sportowych obecna. Tym razem zaprezentowany zostanie model MX-5 Superlight.
Kolejn± nowo¶ci± bêdzie facelifting coupé RX-8.
Mercedes
Wspó³pracê z McLarenem przy produkcji supersportowych samochodów koñczy limitowana edycja SLR Stirling Moss. Nastêpc±, chocia¿ nie bezpo¶rednim bêdzie sportowy SLS AMG, który tak¿e bêdzie dostêpny z napêdem elektrycznym. Nowo¶æ bêdzie wspó³czesn± interpretacj± klasycznego Gullwinga i otrzyma zmodernizowany silnik AMG V8 o pojemno¶ci skokowej 6,2 litra.
Dla marki Mercedes-Benz Frankfurt jest w³asnym podwórkiem i chc±c nie chc± gwiazda musi b³yszczeæ. E-Klasê dope³ni T-Model, czyli tradycyjne kombi wy¿szej klasy ¶redniej oraz E-Cabrio, które zast±pi otwart± wersje CLK.
W¶ród konceptów pojawi siê Vision E 300 BlueTec Hybrid, który zademonstruje technologiê hybrydow± S-Klasy oraz Concept BlueZero, który jest zwiastunem nowej generacji B-Klasy i prototypem pojazdu zasilanego ogniwem paliwowym.
Nieoficjalnie mówi siê tak¿e o prezentacji modelu S 300 Hybrid Plug-In.
Mini
W tym roku Mini obchodzi 50-lecie od momentu rozpoczêcia produkcji Morrisa Mini Minor.
Z tej okazji na stoisku we Frankfurcie zaprezentowane zostan± dwa specjalne modele - Mini 50 Camden i Mini 50 Mayfair oraz Coupé Concept .
Opel
Niemiecki producent ods³oni³ ju¿ kszta³ty nowej generacji Astry, ale oficjaln± premierê planuje dopiero we Frankfurcie. Design nowego Opla nawi±zuje do wiêkszego modelu Insignia, zmieni³y siê jego wymiary zewnêtrzne oraz wzbogaci³o wyposa¿enie i jednostki napêdowe.
Równocze¶nie premierê bêdzie mia³ zmodernizowany minivan Meriva, który bêdzie wyró¿nia³ siê tylnymi drzwiami otwieranymi przeciwnie do kierunku jazdy i masywnym s³upkiem B. Pokazany zostanie tak¿e Opel Ampera.
Peugeot
Peugeot zaprezentuje trzy nowo¶ci. Seryjn± wersjê ekskluzywnego coupé 308 RCZ, hot-hatch 308 RC z silnikiem 1,6 Turbo o mocy 155 kW oraz corssover 5008, który jest wiêkszym wariantem prezentowanego wiosn± modelu 3008.
Porsche
Na rodzimym rynku Porsche zaprezentuje swój pierwszy sedan Panamera. Niemiecka premiera zbieg³a siê z rozpoczêciem sprzeda¿y.
Obok zaprezentowane zostanie zmodernizowane Porsche 911 Turbo z nowym silnikiem o pojemno¶ci skokowej 3,8 litra o mocy 368 KM.
Renault
Po trzy- i piêciodrziowym hatchbacku, kombi, dwóch wersjach minivana, do rodziny Megane do³±czy nowy sedan. Otrzyma³ on nazwê Fluence. Do napêdu nowego modelu przewidziano dwa benzynowe i cztery wysokoprê¿ne silniki. Czterocylindrowe jednostki benzynowe: 1.6 16V (81 kW) i 2.0 16V (103 kW). Mniejszy silnik bêdzie dostêpny z przek³adni± manualna lub automatyczn±, a wiêkszy tak¿e z bezstopniowa CVT. Auto bêdzie produkowane w Turcji.
Rolls-Royce
Atrakcj± stoiska bêdzie mniejszy i bardziej dostêpny model o nazwie Rolls-Royce Ghost. Wcze¶niej znali¶my go z wersji studyjnej 200EX, a teraz zobaczymy ju¿ wersjê seryjn±.
Obok niego zobaczymy ca³± gamê marki, a wiêc modele: Phantom, Phantom EWB, Phantom Coupé i otwarty Drophead Coupé.
Saab
Po latach oczekiwania Saab zaprezentuje nowa generacjê sedana 9-5. Po 12 latach pojawi³ siê zupe³nie nowy Saab wy¿szej klasy ¶redniej, który wykorzystuje technikê Opla Insignia. Wersja kombi i SUV 9-4X bêdzie mia³a premierê w 2010 roku.
Seat
Nowy Leon Cupra R zas³u¿y³ na osobny rozdzia³ w historii firmy Seat. Wyposa¿ony w silnik o mocy 265 KM jest najmocniejszym samochodem w ofercie marki i pod wzglêdem osi±gów dorównuje Leonowi TDI, który w barwach Seata ¶wiêci triumfy w Mistrzostwach ¦wiata Samochodów Turystycznych (WTCC). Trudno o lepsz± rekomendacjê!
Sercem nowego modelu jest silnik 2.0 TSI z bezpo¶rednim wtryskiem o mocy 265 koni mechanicznych. W nowym silniku zastosowano nowe wysokoci¶nieniowe pompowtryskiwacze, które pozwalaj± uzyskaæ jeszcze lepsze osi±gi, a jednocze¶nie spe³niæ rygorystyczne wymagania normy EU5 w zakresie emisji spalin.
Rozwija on prêdko¶æ maksymaln± 250 km/h i przyspiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 6,1 sekundy, a pokonanie pierwszego kilometra ze startu zatrzymanego zajmuje mu 25,4 sekundy.To parametry na miarê samochodu WTCC. Mimo wyczynowych osi±gów samochód spala ¶rednio zaledwie 8,1 litra paliwa na 100 kilometrów.
Subaru
Japoñski producent zaprezentuje europejsk± wersjê trójki Legacy , Legacy kombi i Outback. W ofercie dla Europy znajdzie siê dwulitrowy boxer diesel i benzynowe silniki czterocylindrowe o pojemno¶ci skokowej 2,0 i 2,5 l.
Na niektórych rynkach bêdzie dostêpna tak¿e wersja 2,5 Turbo i sze¶ciocylindrowy 3,6 l dla modelu Outback. Automatyczna przek³adnia zast±piona zostanie bezstopniowa Lineatronic.
Suzuki
Na stoisku Suzuki mo¿na oczekiwaæ faceliftingu crossover SX4 , który pojawi sie z nowymi silnikami o pojemno¶ci skokowej 1,6 l I mocy 88 kW oraz 2.0 l, a wieæ tych samych, które otrzyma³ Fiat Sedici.
Nieoficjalnie mówi siê tak¿e o prezentacji sedana Kizashi, o którego sprzedazy w Europie wci±¿ nie podjêto ostatecznej decyzji.
Skoda
Najwa¿niejsz± premier± producenta z Mlada Boleslav bêdzie Superb Combi, który dostêpny bedzi z silnikami od 1,4 TSI do 3,6 V6. Super Greenline otrzyma nowy silnik 1,6 TDI.
Volkswagen
Producent z Wolfsburga zaprezentuje swój najszybszy hatchback – Golf R. W odró¿nieniu od poprzednika Golfa R32 zrezygnowano z silnika sze¶ciocylindrowego i zast±piono go czterocylindrowym 2,0 TFSI o mocy 199 kW. Jednostka ta znana z Golfa GTI, ale w Golfie R otrzyma dodatkowo 45 kW mocy i czas potrzebny do uzyskania przyspieszenia od O do 100 km/h skróci siê do 5 sekund.
Kolejn± nowo¶ci± bêdzie Golf Variant w wersji odpowiadaj±cej szóstej generacji hatchbacka. Otrzyma on nowy silnik wysokoprê¿ny 1,6 TDI i prawdopodobnie 1,6 Bi-Fuel przystosowany do spalania benzyny lub gazu. Tym samy po salonie we Frankfurcie najwa¿niejsza w palecie Volkswagena rodzina Golfa bêdzie ju¿ kompletna.
Trzydrzwiowa wersja VW Polo jest ju¿ w cennikach, ale po raz pierwszy bêdzie mo¿na j± zobaczyæ dopiero we Frankfurcie. Obok zobaczymy wersjê studyjn± Polo GTI, koncept sportowego samochodu nawi±zuj±cego do VW BlueSport.
Zaprezentowane zostan± tak¿e po faceliftingu modele - Touran i Multivan.
Smart Fortwo - ostatnia prezentacja przed produkcj±
Od po³owy listopada 2009 we francuskim Hambach nowe Smarty Fortwo Electric Drive zaczn± zje¿d¿aæ z ta¶my produkcyjnej. Samochód mo¿na bêdzie zobaczyæ we Frankfurcie.
W przeciwieñstwie do poprzednika elektrycznie napêdzany Smart Fortwo drugiej generacji jest wyposa¿ony w innowacyjny akumulator litowo-jonowy o wysokiej sprawno¶ci. Aby nie zabiera³ miejsca, umieszczono go miêdzy osiami i dziêki temu ilo¶æ wolnego miejsca w dwuosobowym samochodzie zosta³a w pe³ni zachowana.
Z ty³u pracuje silnik elektryczny o mocy 30 kW, generuj±cy moment obrotowy 120 niutonometrów, dostêpny od razu przy starcie, co zapewnia dobre przyspieszenie i du¿± elastyczno¶æ podczas jazdy. Smarta Fortwo Electric Drive mo¿na ³adowaæ ze zwyk³ego, domowego gniazdka elektrycznego.
Pe³ne na³adowanie akumulatora to w Niemczech koszt oko³o dwóch euro, co wystarcza na pokonanie oko³o 135 kilometrów, czyli dystansu satysfakcjonuj±cego w ruchu miejskim. W efekcie smart z czystym napêdem elektrycznym staje siê sensown± alternatyw±, je¶li chodzi o mobilno¶æ w przestrzeni miejskiej.
Pocz±tkowo nowy Smart Fortwo Electric Drive bêdzie przekazywany w Berlinie i innych metropoliach europejskich oraz w USA w leasing; w tej fazie klienci poddadz± ekologicznego trendsettera intensywnym testom praktycznym w twardych warunkach codziennej eksploatacji. Od 2012 roku samochód bêdzie dostêpny dla wszystkich zainteresowanych.
Kompaktowy samochód, mierz±cy niewiele ponad dwa i pó³ metra mo¿na zaparkowaæ równie¿ poprzecznie w ma³ej luce przy krawê¿niku. Nie zabieraj±cy wiele miejsca, dwuosobowy pojazd charakteryzuje siê obecnie najni¿szym zu¿yciem paliwa i komfortowo, bezpiecznie a przy tym ekologicznie dowozi swoich pasa¿erów do celu. Ponadto dziêki designowi sta³ siê samochodow± ikon± lifestylu. W ten sposób smart fortwo sta³ siê za³o¿ycielem w³asnej klasy samochodów.
Nowy Smart Fortwo Electric Drive, który od po³owy listopada 2009 roku zacznie zje¿d¿aæ z ta¶my, to konsekwentna kontynuacja ambitnego celu tej marki: produkowanie dojrza³ego technicznie, atrakcyjnego samochodu miejskiego, nie emituj±cego spalin – has³o: samochód zeroemisyjny.
Je¿d¿enie bez emitowania spalin w twardych warunkach codziennego ruchu wielkomiejskiego smart rozpocz±³ ju¿ w 2007 roku w Londynie. Od tego czasu ju¿ 100 egzemplarzy Smarta Fortwo Electric Drive pierwszej generacji jest u¿ytkowanych przez klientów w tym mie¶cie w warunkach praktycznych. Odzew z brytyjskiej stolicy jest bardzo pozytywny, co potwierdza techniczn± dojrza³o¶æ konstrukcji tego pojazdu.
W 2008 roku spó³ka smart przedstawi³a drug± generacjê Smarta Fortwo Electric Drive ze zmodyfikowanym napêdem elektrycznym, wykorzystuj±cym akumulator litowo-jonowy. Technologia litowo-jonowa w porównaniu z innymi akumulatorami zapewnia decyduj±c± przewagê, miêdzy innymi wy¿sz± moc, krótsze czasy ³adowania, d³u¿sz± trwa³o¶æ i wysok± niezawodno¶æ.
Z ty³u nowego Smarta Fortwo Electric Drive pracuje silnik na magnesy sta³e o mocy 30 kW, reaguj±cy bezpo¶rednio, bez zw³oki. Ju¿ przy ruszaniu dostêpny jest pe³ny moment obrotowy, wynosz±cy 120 Nm. Na skutek tego zachowanie siê pojazdu przy ruszaniu jest o wiele lepsze, ni¿ mo¿na by oczekiwaæ tylko ze wzglêdu na podan± moc. Smart Fortwo Electric Drive przyspiesza od 0 do 60 km/godz. w ci±gu 6,5 sekundy – równie szybko jak wersja benzynowa, która pocz±tkowo w pierwszej fazie przyspieszania zostaje z ty³u. Prêdko¶æ maksymalna zosta³a ograniczona do wystarczaj±cych w ruchu miejskim 100 km/godz.
Ze wzglêdu na krzyw± rozwijania mocy przez silnik elektryczny Smart Fortwo Electric Drive posiada jedno, sta³e prze³o¿enie. Zmiana biegów jest zbêdna – to du¿a zaleta w gêstym ruchu miejskim. W celu jazdy do ty³u zmienia siê kierunek obrotów silnika.
W Fortwo Electric Drive drugiej generacji energia jest dostarczana przez akumulator litowo-jonowy firmy Tesla Motors Inc. o pojemno¶ci 14 kWh. Mo¿na go na³adowaæ praktycznie wszêdzie i w bardzo ³atwy sposób – wystarczy odpowiednio zabezpieczone gniazdko 220 V.
Specjalny uk³ad elektroniczny zapewnia poprawne wykorzystywanie akumulatora oraz monitoruje proces ³adowania i steruje wska¼nikiem dostêpnej energii. Zamontowany w poje¼dzie elektroniczny uk³ad zasilania poprzez przetwornik DC/DC doprowadza pr±d z akumulatora do instalacji elektrycznej, ponadto reguluje dzia³anie ogrzewania i klimatyzacji, aby zminimalizowaæ obci±¿enie akumulatora.
Sprytni kierowcy mog± te¿ uruchamiaæ klimatyzacjê w swoim Smarcie Fortwo Electric Drive po prostu wcze¶niej, dopóki pojazd jest jeszcze w domu ³adowany – stare marzenie o samochodowej klimatyzacji postojowej zosta³o zrealizowane; tej komfortowej mo¿liwo¶ci nie oferuje ¿aden inny samochód.
Je¶li zastosowaæ niemieckie ceny pr±du, koszt przejechania 100 kilometrów smartem fortwo electric drive wynosi oko³o dwu euro (przy uwzglêdnieniu tamtejszej taryfy nocnej jeszcze mniej).
------------------------------------------------------------------------------
Debiut Dodge Caliber
Debiutuj±cy podczas miêdzynarodowego salonu samochodowego IAA 2009 we Frankfurcie nowy Dodge Caliber odznacza siê nowym i wystrojem wnêtrza o bardziej harmonijnej estetyce, starannie wykonanym z materia³ów klasy premium.
Zmodernizowana tablica przyrz±dów ma wygl±d jeszcze bardziej zwarty i otrzyma³a dodatkow± pó³eczkê na drobiazgi, centralny schowek oraz powiêkszone pokrêt³a klimatyzacji.
Z wystrojem wnêtrza kontrastuj± akcenty z satynowanego srebra, a kontury nawiewów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC), oprawa d¼wigni zmiany biegów, klamki drzwiowe oraz obramowania wska¼ników s± chromowane. Miêkkie, elastyczne materia³y boczków drzwiowych i dzielonego pod³okietnika konsoli pod³ogowej zwiêkszaj± poczucie komfortu w kabinie.
Wyposa¿enie wnêtrza Dodge Caliber’a obejmuje tak¿e m.in. ch³odzony pojemnik Chill Zon na butelki z napojami, system nawigacji Uconnect sterowany komendami g³osowymi, z³±cze dla iPod’a, akumulatorow± lampê baga¿nika/latarkê LED oraz dostêpny opcjonalnie panel MusicGate Powe czyli dwa odchylane g³o¶niki w tylnej klapie nadwozia, rozwi±zanie idealne na piknik czy imprezy plenerowe.
Dodge Caliber to nale¿±cy do segmentu C piêciodrzwiowy hatchback, który z powodzeniem ³±czy zbli¿ony do coupé profil sportowy – z masywn± sylwetk± i funkcjonalno¶ci± pojazdu typu SUV.
Wspó³pracuj±ca z sze¶ciostopniow±, manualn± skrzynia przek³adniow± nowa jednostka napêdowa spe³nia normê czysto¶ci spalin Euro V i wytwarza moc 120 kW (163 KM DIN) oraz moment obrotowy 320 Nm. Ma wiêc o 16 procent wiêcej mocy, o 3 procent wy¿szy moment i podniesion± o 25 procent zdolno¶æ poci±gow± (1500 kg) ni¿ poprzednik.
Sw± trwa³o¶æ, ograniczon± masê i osi±gi silnik zawdziêcza zastosowaniu korbowodów odkuwanych ze stali, g³owicy i t³oków z aluminium oraz zasilaniu wtryskiem bezpo¶rednim czwartej generacji. Dziêki aplikacji dwóch wa³ków wyrównowa¿aj±cych oraz doskonalszych materia³ów g³usz±cych, drgania i ha³asy pracy napêdu spad³y w porównaniu ze ‘starszym’ modelem Caliber’a CRD o 25 procent – podnosz±c odczuwalnie komfort jazdy.
Dwa alternatywne, czterocylindrowe silniki benzynowe World Engine (o pojemno¶ci 2,0 oraz 2,4 litra) wyposa¿one s± w zdwojony system zmiennych faz rozrz±du (VVT) oraz zawory przep³ywu powietrza w kolektorze dolotowym.
W stosunku do jednostek nieposiadaj±cych takich rozwi±zañ World Engine cechuje wiêksza moc, ni¿sze zu¿ycie paliwa oraz wy¿sza kultura pracy. Nastêpca silnika 1,8-litrowego, World Engine o pojemno¶ci dwóch litrów wytwarza o 4 procent wiêcej mocy (115 kW / 156 KM DIN) i o 13 procent wy¿szy moment obrotowy (190 Nm) ni¿ poprzednik. Jeszcze lepszymi osi±gami legitymuje siê jednostka o pojemno¶ci 2,4 litra, rozwijaj±ca moc 125 kW (170 KM DIN) i moment obrotowy 220 Nm.
- Dodge Caliber to nietypowe auto segmentu C. Tu¿ po debiucie zaledwie kilka lat temu jego niepokorna natura da³a siê poznaæ na drogach Europy pozwalaj±c kierowcy aktywnie wyró¿niæ siê z t³umu, po prostu staæ go by³o na wiêcej. Teraz za¶, zosta³ wyposa¿ony w nowy i ekonomiczny turbo-diesel o lepszych osi±gach oraz zmodernizowane i przyjazne dla u¿ytkownika wnêtrze, Dodge Caliber jest ju¿ dla europejskiego klienta dojrza³± ofert± unikalnego stylu Dodge i jedn± z najlepszych w tym segmencie propozycj± cenow± - – powiedzia³ Mike Accavitti, szef i CEO marki Dodge.
W roku 2008 Dodge Caliber by³ najlepiej sprzedaj±cym siê pojazdem produkcji Chrysler Group LLC poza Ameryk± Pó³nocn± .
------------------------------------------------------------------------------
Ford Focus BEV z zerow± emisj±
Podczas salonu samochodowego we Frankfurcie nad Menem premierê ¶wiatow± mia³ pojazd elektryczny, który powsta³ na bazie aktualnej wersji europejskiego Forda Focusa.
To co prawda jeszcze prototyp, ale nie taki zupe³nie osamotniony. Skrót BEV oznacza Battery Electric Vehicle. Ta wersja piêciodrzwiowego hatchbacka napêdzana jest silnikiem elektrycznym. Wszystkie w³asno¶ci praktyczne standardowego Focusa zosta³y zachowane, wnêtrze mie¶ci piec doros³ych osób, a baga¿nik te¿ nie zosta³ zmniejszony.
Silnik elektryczny zapewnia 100 kW mocy i pobiera energiê z litowo-jonowych akumulatorów o maksymalnej pojemno¶ci 23 kWh. Umo¿liwiaj± one pokonanie dystansu 120 km, a ich do³adowanie z domowego gniazdka elektrycznego 230 V trwa 6-8 godzin. Focus BEV mo¿e osi±gaæ prêdko¶æ maksymaln± 137 km/h.
Przygotowaniem kompletnej jednostki napêdowej zajmowa³a siê spó³ka Magna.
Pojazd elektryczny zbudowany na bazie Focusa jest zapowiedzi± do³±czenia Forda do programu UK Ultra-Low Carbon Vehicle, który zosta³ og³oszony przez rz±d brytyjski. Jego czê¶ci± bêdzie prezentacja pojazdów ekologicznych, która rozpocznie siê za kana³em La Manche ju¿ w przysz³ym miesi±cu.
Na pocz±tku 2010 roku w okolicach Londynu powinno pojawiæ siê 15 podobnych pojazdów. Ford planuje te¿ jazdy testowe na kontynencie europejskim.
------------------------------------------------------------------------------
Fiat Punto EVO – pierwsze wra¿enia, fotogaleria
Grande Punto dotrwa³o do po³owy swojego ¿ywota i przyszed³ czas na zmiany. Nie s± one rewolucyjne, ale efektowne.
Na zgrabnym nadwoziu, przez niektórych nazywanym “baby maserati” nie by³o wiele do zmian. Tak wywa¿ony obiekt do dzisiaj nie zosta³ pokonany przez wiêkszo¶æ swoich konkurentów. St±d te¿ styli¶ci podjêli siê faceliftingu, który zachowa³ dotychczasowe cechy Punto, ale jednocze¶nie zmieni³ jego wygl±d.
Fiat zdecydowa³ siê poprawiæ to co ju¿ by³o niemal¿e doskona³e. Zmodyfikowane zosta³y niektóre krzywizny nadwozia, dosz³y elementy chromowane w stylu lat piêædziesi±tych minionego stulecia. Dziêki temu nowe Punto z przodu prezentuje siê jak „piêæsetka”, chocia¿ podstawowe jego kszta³ty zosta³y zachowane.
Najwiêcej kontrowersji wzbudza przedni pas z tworzywa sztucznego, który ma nie tylko chroniæ auto przed drobnymi otarciami, ale I poprawiæ ochronê pieszego w przypadku zderzenia z tym samochodem. Te zmiany wykonano ju¿ pod k±tem spe³nienia amerykañskich norm zderzeniowych, by w ten sposób przygotowaæ siê do amerykañskiej ekspansji.
D³ugo¶æ ca³kowita nadwozia wzros³a o 3 cm, w czym bezpo¶redni± zas³ugê ma „miêkki” przedni zderzak. ¦wiat³a mg³owe przesuniêto do ¶rodka i spe³niaj± one tak¿e funkcjê do¶wietlania zakrêtów, nowe miejsce otrzyma³y tak¿e kierunkowskazy. Tak¿e tylny zderzak otrzyma³ nowy element z tworzywa.
Na stoisku we Frankfurcie Fiat prezentowa³ egzemplarze w ró¿nych barwach nadwozia. Korzystniej prezentowa³y siê wersje z bardziej kontrastowymi elementami (zderzaki – nadwozie).
Modernizacje objê³y równie¿ wnêtrze pojazdu. Zapewne jego twórcy wziêli sobie do serca krytyczne uwagi dotycz±ce twardych plastików. Nowa deska rozdzielcza tworzy maksymalny efekt ze sportowym duchem, a tego dotychczas w tym modelu brakowa³o. Pochwaliæ nale¿y te¿ pokrycia siedzeñ, które obecnie prezentuj± siê bardziej atrakcyjnie. Nale¿y tylko mieæ nadziejê, ze producent nie przygotowa³ ich tylko specjalnie na salon do Frankfurtu (?).
Wa¿n± nowo¶ci± w gamie jednostek napêdowych bêdzie rewolucyjny MultiAir z hydraulicznie sterowanymi zaworami. Je¿eli tylko nie bêd± zawodzi³y w eksploatacji, to zapewne Fiata czekaj± dobre czasy.
Dziêki przygotowaniom do rynku amerykañskiego wszystkie europejskie wersje otrzymaj± standardowo poduszko powietrzne ochraniaj±ce kolana.
------------------------------------------------------------------------------
Jaguar XJ – pierwsze wra¿enia, fotogaleria
Jaguar wkroczy³ w XXI wiek. Design nowego XJ jest od podstaw inny i ustanawia nowe wymagania w segmencie luksusowych sedanów. To dzisiaj brytyjska marka dyktuje trendy i inni bêdê musieli na nie szybko reagowaæ.
„Jaguar ju¿ nie bêdzie produkowa³ klasycznych sedanów jak dawny model XJ czy X-Type. Wszystkie nowe modele bêd± podobne do XF lub XK,” wyja¶nia te radykalne zmiany szef designerów Ian Callum. Warto przypomnieæ, i¿ jest on tak¿e autorem designu Astona Martina DB7.
Historia Jaguara dzielona bêdzie na dwie epok – przed i po IAA 2009 we Frankfurcie. Ma wiele wspólnego z rewolucyjnym rokiem 1968m gdy zaprezentowano pierwsza generacjê XJ. Podobnie je w tym przypadku dosz³o wówczas do radykalnych zmian. Na bazie wówczas stosowanej techniki i elementów design powsta³ pojazd, który ma swoje niekwestionowane miejsce w historii motoryzacji.
Nowy XJ pod wieloma wzglêdami go przypomina. Silniki 3,0D i 5,0 V8 (wolnoss±cy i z kompresorem) pochodz± z modelu XF, aluminiowa platforma z kilkoma modyfikacjami przejêta zosta³a z poprzedniej generacji. Problemem poprzedniej generacji Jaguara by³a nowoczesna technologia w przykryciu retro. Teraz Jaguar oczekuje wzrostu sprzeda¿y, podobnie jak to siê sta³o w ostatnich dwóch latach z mniejszym modelem XF.
Design nadwozia to jest to, co ju¿ na pierwszy rzut oka wyró¿nia XJ, a jednocze¶nie najbardziej kontrowersyjna strona tego auta. Problemem poprzednika by³o to, ¿e ju¿ nie wszystkim siê podoba³ jego niezbyt nowoczesny charakter. Z tego wzglêdu designerzy obecnie zdecydowali siê na stworzenie nowoczesnego auta, które tylko w jakim¶ stopniu bêdzie nawi±zywa³o do historii.
Przyk³adem jest stopniowo obni¿aj±cy siê ty³, który jest jednoznacznie nawi±zuje do poprzedniego modelu XJ. Designerzy tak¿e inspirowali siê 40 letnim orygina³em, który mia³ charakterystyczn± atrapê wlotu powietrza ch³odnicy. Przednia czê¶æ przypomina XF. Wnêtrze przenosi nas w przysz³o¶æ. Jest eleganckie i komfortowe. £±czy w sobie najnowsze rozwi±zania designerskie ze stylem aut sportowych. Pod tym wzglêdem XJ przynajmniej o generacjê wyprzedza konkurentów. Standardem jest szklany dach.
Niezwyk³± nowo¶ci± jest 8-calowy wy¶wietlacz Dual-View. Nowe funkcje umo¿liwiaj± na tym samym ekranie ogl±danie ró¿nych obrazów. Kierowca mo¿e mieæ w³±czon± nawigacjê satelitarn±, a siedz±cy obok pasa¿er mo¿e ogl±daæ telewizjê lub film na DVD. Dla pozosta³ych podró¿nych zamontowano ekrany w tylnych czê¶ciach zag³ówków przednich foteli.
Do wnêtrza pojazdu wsiada siê komfortowo, gdy¿ wszystkie drzwi maj± stosunkowo szeroki k±t otwarcia. Natomiast wszystkie siedzenia zapewniaj± wysoki komfort jazdy i du¿o miejsca.
Po tak udanej premierze w Frankfurcie mo¿na oczekiwaæ, ¿e nowy Jaguar XJ stanie siê wielkim przebojem w swojej klasie, a przede wszystkim pozwoli producentowi osi±gn±æ spodziewane zyski.
Smart Fortwo - ostatnia prezentacja przed produkcj±
Od po³owy listopada 2009 we francuskim Hambach nowe Smarty Fortwo Electric Drive zaczn± zje¿d¿aæ z ta¶my produkcyjnej. Samochód mo¿na bêdzie zobaczyæ we Frankfurcie.
W przeciwieñstwie do poprzednika elektrycznie napêdzany Smart Fortwo drugiej generacji jest wyposa¿ony w innowacyjny akumulator litowo-jonowy o wysokiej sprawno¶ci. Aby nie zabiera³ miejsca, umieszczono go miêdzy osiami i dziêki temu ilo¶æ wolnego miejsca w dwuosobowym samochodzie zosta³a w pe³ni zachowana.
Z ty³u pracuje silnik elektryczny o mocy 30 kW, generuj±cy moment obrotowy 120 niutonometrów, dostêpny od razu przy starcie, co zapewnia dobre przyspieszenie i du¿± elastyczno¶æ podczas jazdy. Smarta Fortwo Electric Drive mo¿na ³adowaæ ze zwyk³ego, domowego gniazdka elektrycznego.
Pe³ne na³adowanie akumulatora to w Niemczech koszt oko³o dwóch euro, co wystarcza na pokonanie oko³o 135 kilometrów, czyli dystansu satysfakcjonuj±cego w ruchu miejskim. W efekcie smart z czystym napêdem elektrycznym staje siê sensown± alternatyw±, je¶li chodzi o mobilno¶æ w przestrzeni miejskiej.
Pocz±tkowo nowy Smart Fortwo Electric Drive bêdzie przekazywany w Berlinie i innych metropoliach europejskich oraz w USA w leasing; w tej fazie klienci poddadz± ekologicznego trendsettera intensywnym testom praktycznym w twardych warunkach codziennej eksploatacji. Od 2012 roku samochód bêdzie dostêpny dla wszystkich zainteresowanych.
Kompaktowy samochód, mierz±cy niewiele ponad dwa i pó³ metra mo¿na zaparkowaæ równie¿ poprzecznie w ma³ej luce przy krawê¿niku. Nie zabieraj±cy wiele miejsca, dwuosobowy pojazd charakteryzuje siê obecnie najni¿szym zu¿yciem paliwa i komfortowo, bezpiecznie a przy tym ekologicznie dowozi swoich pasa¿erów do celu. Ponadto dziêki designowi sta³ siê samochodow± ikon± lifestylu. W ten sposób smart fortwo sta³ siê za³o¿ycielem w³asnej klasy samochodów.
Nowy Smart Fortwo Electric Drive, który od po³owy listopada 2009 roku zacznie zje¿d¿aæ z ta¶my, to konsekwentna kontynuacja ambitnego celu tej marki: produkowanie dojrza³ego technicznie, atrakcyjnego samochodu miejskiego, nie emituj±cego spalin – has³o: samochód zeroemisyjny.
Je¿d¿enie bez emitowania spalin w twardych warunkach codziennego ruchu wielkomiejskiego smart rozpocz±³ ju¿ w 2007 roku w Londynie. Od tego czasu ju¿ 100 egzemplarzy Smarta Fortwo Electric Drive pierwszej generacji jest u¿ytkowanych przez klientów w tym mie¶cie w warunkach praktycznych. Odzew z brytyjskiej stolicy jest bardzo pozytywny, co potwierdza techniczn± dojrza³o¶æ konstrukcji tego pojazdu.
W 2008 roku spó³ka smart przedstawi³a drug± generacjê Smarta Fortwo Electric Drive ze zmodyfikowanym napêdem elektrycznym, wykorzystuj±cym akumulator litowo-jonowy. Technologia litowo-jonowa w porównaniu z innymi akumulatorami zapewnia decyduj±c± przewagê, miêdzy innymi wy¿sz± moc, krótsze czasy ³adowania, d³u¿sz± trwa³o¶æ i wysok± niezawodno¶æ.
Z ty³u nowego Smarta Fortwo Electric Drive pracuje silnik na magnesy sta³e o mocy 30 kW, reaguj±cy bezpo¶rednio, bez zw³oki. Ju¿ przy ruszaniu dostêpny jest pe³ny moment obrotowy, wynosz±cy 120 Nm. Na skutek tego zachowanie siê pojazdu przy ruszaniu jest o wiele lepsze, ni¿ mo¿na by oczekiwaæ tylko ze wzglêdu na podan± moc. Smart Fortwo Electric Drive przyspiesza od 0 do 60 km/godz. w ci±gu 6,5 sekundy – równie szybko jak wersja benzynowa, która pocz±tkowo w pierwszej fazie przyspieszania zostaje z ty³u. Prêdko¶æ maksymalna zosta³a ograniczona do wystarczaj±cych w ruchu miejskim 100 km/godz.
Ze wzglêdu na krzyw± rozwijania mocy przez silnik elektryczny Smart Fortwo Electric Drive posiada jedno, sta³e prze³o¿enie. Zmiana biegów jest zbêdna – to du¿a zaleta w gêstym ruchu miejskim. W celu jazdy do ty³u zmienia siê kierunek obrotów silnika.
W Fortwo Electric Drive drugiej generacji energia jest dostarczana przez akumulator litowo-jonowy firmy Tesla Motors Inc. o pojemno¶ci 14 kWh. Mo¿na go na³adowaæ praktycznie wszêdzie i w bardzo ³atwy sposób – wystarczy odpowiednio zabezpieczone gniazdko 220 V.
Specjalny uk³ad elektroniczny zapewnia poprawne wykorzystywanie akumulatora oraz monitoruje proces ³adowania i steruje wska¼nikiem dostêpnej energii. Zamontowany w poje¼dzie elektroniczny uk³ad zasilania poprzez przetwornik DC/DC doprowadza pr±d z akumulatora do instalacji elektrycznej, ponadto reguluje dzia³anie ogrzewania i klimatyzacji, aby zminimalizowaæ obci±¿enie akumulatora.
Sprytni kierowcy mog± te¿ uruchamiaæ klimatyzacjê w swoim Smarcie Fortwo Electric Drive po prostu wcze¶niej, dopóki pojazd jest jeszcze w domu ³adowany – stare marzenie o samochodowej klimatyzacji postojowej zosta³o zrealizowane; tej komfortowej mo¿liwo¶ci nie oferuje ¿aden inny samochód.
Je¶li zastosowaæ niemieckie ceny pr±du, koszt przejechania 100 kilometrów smartem fortwo electric drive wynosi oko³o dwu euro (przy uwzglêdnieniu tamtejszej taryfy nocnej jeszcze mniej).
------------------------------------------------------------------------------
Debiut Dodge Caliber
Debiutuj±cy podczas miêdzynarodowego salonu samochodowego IAA 2009 we Frankfurcie nowy Dodge Caliber odznacza siê nowym i wystrojem wnêtrza o bardziej harmonijnej estetyce, starannie wykonanym z materia³ów klasy premium.
Zmodernizowana tablica przyrz±dów ma wygl±d jeszcze bardziej zwarty i otrzyma³a dodatkow± pó³eczkê na drobiazgi, centralny schowek oraz powiêkszone pokrêt³a klimatyzacji.
Z wystrojem wnêtrza kontrastuj± akcenty z satynowanego srebra, a kontury nawiewów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC), oprawa d¼wigni zmiany biegów, klamki drzwiowe oraz obramowania wska¼ników s± chromowane. Miêkkie, elastyczne materia³y boczków drzwiowych i dzielonego pod³okietnika konsoli pod³ogowej zwiêkszaj± poczucie komfortu w kabinie.
Wyposa¿enie wnêtrza Dodge Caliber’a obejmuje tak¿e m.in. ch³odzony pojemnik Chill Zon na butelki z napojami, system nawigacji Uconnect sterowany komendami g³osowymi, z³±cze dla iPod’a, akumulatorow± lampê baga¿nika/latarkê LED oraz dostêpny opcjonalnie panel MusicGate Powe czyli dwa odchylane g³o¶niki w tylnej klapie nadwozia, rozwi±zanie idealne na piknik czy imprezy plenerowe.
Dodge Caliber to nale¿±cy do segmentu C piêciodrzwiowy hatchback, który z powodzeniem ³±czy zbli¿ony do coupé profil sportowy – z masywn± sylwetk± i funkcjonalno¶ci± pojazdu typu SUV.
Wspó³pracuj±ca z sze¶ciostopniow±, manualn± skrzynia przek³adniow± nowa jednostka napêdowa spe³nia normê czysto¶ci spalin Euro V i wytwarza moc 120 kW (163 KM DIN) oraz moment obrotowy 320 Nm. Ma wiêc o 16 procent wiêcej mocy, o 3 procent wy¿szy moment i podniesion± o 25 procent zdolno¶æ poci±gow± (1500 kg) ni¿ poprzednik.
Sw± trwa³o¶æ, ograniczon± masê i osi±gi silnik zawdziêcza zastosowaniu korbowodów odkuwanych ze stali, g³owicy i t³oków z aluminium oraz zasilaniu wtryskiem bezpo¶rednim czwartej generacji. Dziêki aplikacji dwóch wa³ków wyrównowa¿aj±cych oraz doskonalszych materia³ów g³usz±cych, drgania i ha³asy pracy napêdu spad³y w porównaniu ze ‘starszym’ modelem Caliber’a CRD o 25 procent – podnosz±c odczuwalnie komfort jazdy.
Dwa alternatywne, czterocylindrowe silniki benzynowe World Engine (o pojemno¶ci 2,0 oraz 2,4 litra) wyposa¿one s± w zdwojony system zmiennych faz rozrz±du (VVT) oraz zawory przep³ywu powietrza w kolektorze dolotowym.
W stosunku do jednostek nieposiadaj±cych takich rozwi±zañ World Engine cechuje wiêksza moc, ni¿sze zu¿ycie paliwa oraz wy¿sza kultura pracy. Nastêpca silnika 1,8-litrowego, World Engine o pojemno¶ci dwóch litrów wytwarza o 4 procent wiêcej mocy (115 kW / 156 KM DIN) i o 13 procent wy¿szy moment obrotowy (190 Nm) ni¿ poprzednik. Jeszcze lepszymi osi±gami legitymuje siê jednostka o pojemno¶ci 2,4 litra, rozwijaj±ca moc 125 kW (170 KM DIN) i moment obrotowy 220 Nm.
- Dodge Caliber to nietypowe auto segmentu C. Tu¿ po debiucie zaledwie kilka lat temu jego niepokorna natura da³a siê poznaæ na drogach Europy pozwalaj±c kierowcy aktywnie wyró¿niæ siê z t³umu, po prostu staæ go by³o na wiêcej. Teraz za¶, zosta³ wyposa¿ony w nowy i ekonomiczny turbo-diesel o lepszych osi±gach oraz zmodernizowane i przyjazne dla u¿ytkownika wnêtrze, Dodge Caliber jest ju¿ dla europejskiego klienta dojrza³± ofert± unikalnego stylu Dodge i jedn± z najlepszych w tym segmencie propozycj± cenow± - – powiedzia³ Mike Accavitti, szef i CEO marki Dodge.
W roku 2008 Dodge Caliber by³ najlepiej sprzedaj±cym siê pojazdem produkcji Chrysler Group LLC poza Ameryk± Pó³nocn± .
------------------------------------------------------------------------------
Ford Focus BEV z zerow± emisj±
Podczas salonu samochodowego we Frankfurcie nad Menem premierê ¶wiatow± mia³ pojazd elektryczny, który powsta³ na bazie aktualnej wersji europejskiego Forda Focusa.
To co prawda jeszcze prototyp, ale nie taki zupe³nie osamotniony. Skrót BEV oznacza Battery Electric Vehicle. Ta wersja piêciodrzwiowego hatchbacka napêdzana jest silnikiem elektrycznym. Wszystkie w³asno¶ci praktyczne standardowego Focusa zosta³y zachowane, wnêtrze mie¶ci piec doros³ych osób, a baga¿nik te¿ nie zosta³ zmniejszony.
Silnik elektryczny zapewnia 100 kW mocy i pobiera energiê z litowo-jonowych akumulatorów o maksymalnej pojemno¶ci 23 kWh. Umo¿liwiaj± one pokonanie dystansu 120 km, a ich do³adowanie z domowego gniazdka elektrycznego 230 V trwa 6-8 godzin. Focus BEV mo¿e osi±gaæ prêdko¶æ maksymaln± 137 km/h.
Przygotowaniem kompletnej jednostki napêdowej zajmowa³a siê spó³ka Magna.
Pojazd elektryczny zbudowany na bazie Focusa jest zapowiedzi± do³±czenia Forda do programu UK Ultra-Low Carbon Vehicle, który zosta³ og³oszony przez rz±d brytyjski. Jego czê¶ci± bêdzie prezentacja pojazdów ekologicznych, która rozpocznie siê za kana³em La Manche ju¿ w przysz³ym miesi±cu.
Na pocz±tku 2010 roku w okolicach Londynu powinno pojawiæ siê 15 podobnych pojazdów. Ford planuje te¿ jazdy testowe na kontynencie europejskim.
------------------------------------------------------------------------------
Fiat Punto EVO – pierwsze wra¿enia, fotogaleria
Grande Punto dotrwa³o do po³owy swojego ¿ywota i przyszed³ czas na zmiany. Nie s± one rewolucyjne, ale efektowne.
Na zgrabnym nadwoziu, przez niektórych nazywanym “baby maserati” nie by³o wiele do zmian. Tak wywa¿ony obiekt do dzisiaj nie zosta³ pokonany przez wiêkszo¶æ swoich konkurentów. St±d te¿ styli¶ci podjêli siê faceliftingu, który zachowa³ dotychczasowe cechy Punto, ale jednocze¶nie zmieni³ jego wygl±d.
Fiat zdecydowa³ siê poprawiæ to co ju¿ by³o niemal¿e doskona³e. Zmodyfikowane zosta³y niektóre krzywizny nadwozia, dosz³y elementy chromowane w stylu lat piêædziesi±tych minionego stulecia. Dziêki temu nowe Punto z przodu prezentuje siê jak „piêæsetka”, chocia¿ podstawowe jego kszta³ty zosta³y zachowane.
Najwiêcej kontrowersji wzbudza przedni pas z tworzywa sztucznego, który ma nie tylko chroniæ auto przed drobnymi otarciami, ale I poprawiæ ochronê pieszego w przypadku zderzenia z tym samochodem. Te zmiany wykonano ju¿ pod k±tem spe³nienia amerykañskich norm zderzeniowych, by w ten sposób przygotowaæ siê do amerykañskiej ekspansji.
D³ugo¶æ ca³kowita nadwozia wzros³a o 3 cm, w czym bezpo¶redni± zas³ugê ma „miêkki” przedni zderzak. ¦wiat³a mg³owe przesuniêto do ¶rodka i spe³niaj± one tak¿e funkcjê do¶wietlania zakrêtów, nowe miejsce otrzyma³y tak¿e kierunkowskazy. Tak¿e tylny zderzak otrzyma³ nowy element z tworzywa.
Na stoisku we Frankfurcie Fiat prezentowa³ egzemplarze w ró¿nych barwach nadwozia. Korzystniej prezentowa³y siê wersje z bardziej kontrastowymi elementami (zderzaki – nadwozie).
Modernizacje objê³y równie¿ wnêtrze pojazdu. Zapewne jego twórcy wziêli sobie do serca krytyczne uwagi dotycz±ce twardych plastików. Nowa deska rozdzielcza tworzy maksymalny efekt ze sportowym duchem, a tego dotychczas w tym modelu brakowa³o. Pochwaliæ nale¿y te¿ pokrycia siedzeñ, które obecnie prezentuj± siê bardziej atrakcyjnie. Nale¿y tylko mieæ nadziejê, ze producent nie przygotowa³ ich tylko specjalnie na salon do Frankfurtu (?).
Wa¿n± nowo¶ci± w gamie jednostek napêdowych bêdzie rewolucyjny MultiAir z hydraulicznie sterowanymi zaworami. Je¿eli tylko nie bêd± zawodzi³y w eksploatacji, to zapewne Fiata czekaj± dobre czasy.
Dziêki przygotowaniom do rynku amerykañskiego wszystkie europejskie wersje otrzymaj± standardowo poduszko powietrzne ochraniaj±ce kolana.
------------------------------------------------------------------------------
Jaguar XJ – pierwsze wra¿enia, fotogaleria
Jaguar wkroczy³ w XXI wiek. Design nowego XJ jest od podstaw inny i ustanawia nowe wymagania w segmencie luksusowych sedanów. To dzisiaj brytyjska marka dyktuje trendy i inni bêdê musieli na nie szybko reagowaæ.
„Jaguar ju¿ nie bêdzie produkowa³ klasycznych sedanów jak dawny model XJ czy X-Type. Wszystkie nowe modele bêd± podobne do XF lub XK,” wyja¶nia te radykalne zmiany szef designerów Ian Callum. Warto przypomnieæ, i¿ jest on tak¿e autorem designu Astona Martina DB7.
Historia Jaguara dzielona bêdzie na dwie epok – przed i po IAA 2009 we Frankfurcie. Ma wiele wspólnego z rewolucyjnym rokiem 1968m gdy zaprezentowano pierwsza generacjê XJ. Podobnie je w tym przypadku dosz³o wówczas do radykalnych zmian. Na bazie wówczas stosowanej techniki i elementów design powsta³ pojazd, który ma swoje niekwestionowane miejsce w historii motoryzacji.
Nowy XJ pod wieloma wzglêdami go przypomina. Silniki 3,0D i 5,0 V8 (wolnoss±cy i z kompresorem) pochodz± z modelu XF, aluminiowa platforma z kilkoma modyfikacjami przejêta zosta³a z poprzedniej generacji. Problemem poprzedniej generacji Jaguara by³a nowoczesna technologia w przykryciu retro. Teraz Jaguar oczekuje wzrostu sprzeda¿y, podobnie jak to siê sta³o w ostatnich dwóch latach z mniejszym modelem XF.
Design nadwozia to jest to, co ju¿ na pierwszy rzut oka wyró¿nia XJ, a jednocze¶nie najbardziej kontrowersyjna strona tego auta. Problemem poprzednika by³o to, ¿e ju¿ nie wszystkim siê podoba³ jego niezbyt nowoczesny charakter. Z tego wzglêdu designerzy obecnie zdecydowali siê na stworzenie nowoczesnego auta, które tylko w jakim¶ stopniu bêdzie nawi±zywa³o do historii.
Przyk³adem jest stopniowo obni¿aj±cy siê ty³, który jest jednoznacznie nawi±zuje do poprzedniego modelu XJ. Designerzy tak¿e inspirowali siê 40 letnim orygina³em, który mia³ charakterystyczn± atrapê wlotu powietrza ch³odnicy. Przednia czê¶æ przypomina XF. Wnêtrze przenosi nas w przysz³o¶æ. Jest eleganckie i komfortowe. £±czy w sobie najnowsze rozwi±zania designerskie ze stylem aut sportowych. Pod tym wzglêdem XJ przynajmniej o generacjê wyprzedza konkurentów. Standardem jest szklany dach.
Niezwyk³± nowo¶ci± jest 8-calowy wy¶wietlacz Dual-View. Nowe funkcje umo¿liwiaj± na tym samym ekranie ogl±danie ró¿nych obrazów. Kierowca mo¿e mieæ w³±czon± nawigacjê satelitarn±, a siedz±cy obok pasa¿er mo¿e ogl±daæ telewizjê lub film na DVD. Dla pozosta³ych podró¿nych zamontowano ekrany w tylnych czê¶ciach zag³ówków przednich foteli.
Do wnêtrza pojazdu wsiada siê komfortowo, gdy¿ wszystkie drzwi maj± stosunkowo szeroki k±t otwarcia. Natomiast wszystkie siedzenia zapewniaj± wysoki komfort jazdy i du¿o miejsca.
Po tak udanej premierze w Frankfurcie mo¿na oczekiwaæ, ¿e nowy Jaguar XJ stanie siê wielkim przebojem w swojej klasie, a przede wszystkim pozwoli producentowi osi±gn±æ spodziewane zyski.
Seat Ibiza IBZ, znaczy siê kombi
Choæ na rynek trafi mniej wiêcej w po³owie przysz³ego roku, to na wystawie we Frankfurcie wzbudzi³ najwiêksze zainteresowanie na stoisku hiszpañskiej marki. Kompaktowy Seat Ibiza IBZ, stanowi zapowied¼ wersji kombi tego modelu.
Segment ma³ych aut o nadwoziu typu kombi nie nale¿y do zbytnio obleganych przez producentów samochodowych. Dlatego te¿ jest szansa, ¿e Ibiza w tej wersji nadwoziowej bêdzie mocnym punktem w gamie modelowej Seata. Tym bardziej, ¿e w¶ród wszystkich swoich konkurentów Ibiza jako jedyna wyró¿niaæ siê bêdzie dynamiczn± sylwetk±, wrêcz niemal sportowym wizerunkiem.
Oczywi¶cie na stylistykê koncepcyjnej Ibizy nale¿y patrzeæ z odpowiednim dystansem. Jak auto wejdzie do produkcji, to mo¿na byæ niemal w 100 procentach pewnym, ¿e zdecydowana wiêkszo¶æ elementów zewnêtrznych bêdzie identyczna jak z dostêpnymi ju¿ dzi¶ w sprzeda¿y wersjami Ibizy. Niemniej nowy kszta³t reflektorów diodowych (¶wiat³a drogowe, mijania, dzienne oraz kierunkowskazy), 19-calowe felgi, bardziej masywne zderzaki i b³otniki mog± przypa¶æ do gustu.
Koncept IBZ ma tak samo kompaktowe wymiary, jak podstawowa wersja modelu. D³ugo¶æ samochodu wynosi 4,22 m przy niezmienionej wysoko¶ci i szeroko¶ci. D³u¿sze tylne drzwi boczne u³atwiaj± jednak zajmowanie miejsc na tylnych siedzeniach.
Pod tyln± klap± nowego Seata IBZ kryje naprawdê przestronny baga¿nik. Jego pojemno¶æ wynosz±c± 440 litrów mo¿na znacznie powiêkszyæ po z³o¿eniu tylnej kanapy, która z reszt± pod³ogi tworzy wtedy p³ask± powierzchniê a¿ do oparæ przednich foteli. Samochód mo¿na wype³niæ baga¿ami pod sam sufit, zarówno przy z³o¿onych, jak i roz³o¿onych tylnych siedzeniach.
Niska krawêd¼ baga¿nika u³atwia za³adunek nawet ciê¿kich i nieporêcznych przedmiotów. Haczyki i siatki po obu stronach baga¿nika pozwalaj± zamocowaæ mniejsze przedmioty.
Kolejne interesuj±ce rozwi±zanie mo¿na znale¼æ pod pod³og± baga¿nika. Wygospodarowano tam dodatkowy schowek, os³oniêty wyk³adzin± pod³ogi. Tam te¿ nale¿y szukaæ zapasowego ko³a i skrzynki z narzêdziami.
---------------------------------------------------------------------------
Audi R8 z otwieranym dachem
Zapieraj±ce dech w piersi osi±gi oraz niezwyk³a przyjemno¶æ z jazdy z g³ow± w chmurach. Oto krótka charakterystyka jednej z najwa¿niejszych premier na stoisku Audi - R8 Spyder 5.2 FSI quattro.
Audi R8 Spyder ró¿ni siê nieznacznie od obecnej do tej pory w sprzeda¿y wersji coupe. I nie chodzi tu tylko o mo¿liwo¶æ z³o¿enia dachu. W odró¿nieniu od coupe R8 Spyder nie ma bocznych os³on wlotów powietrza. Elementy boczne zosta³y wykonane z kompozytu wêglowego, podobnie jak du¿a pokrywa nad komor± sk³adanego dachu.
Tak jak w ka¿dym kabriolecie Audi, sk³adany dach R8 Spyder 5.2 FSI quattro wykonany jest z tkaniny. Miêkki dach wa¿y zaledwie oko³o 30 kilogramów i utrzymuje masê ca³kowit± i punkt ciê¿ko¶ci samochodu na niskim poziomie.
Miêkki sk³adany dach (do wyboru s± trzy kolory) ma napêd elektrohydrauliczny. Otwiera i zamyka siê w ci±gu 19 sekund, tak¿e podczas jazdy z prêdko¶ci± nie przekraczaj±c± 50 km/h. Przy otwieraniu sk³ada siê w formie litery "Z" w swojej komorze nad silnikiem V10, przy czym pokrywa przesuwa siê automatycznie. Ogrzewana tylna szyba jest chowana oddzielnie w tylnej ¶cianie za fotelami. Mo¿na j± wysuwaæ i chowaæ niezale¿nie - zarówno przy otwartym, jak i zamkniêtym dachu. Do wyposa¿enia seryjnego nale¿y tak¿e dodatkowa os³ona przeciwwiatrowa z siatki.
Równie wa¿ne co sk³adany dach jest tak¿e to, co znajdziemy pod mask± Audi R8 Spyder. Dziesiêciocylindrowy silnik benzynowy FSI o pojemno¶ci 5,2 litra i mocy 525 koni mechanicznych w³a¶ciwie mówi± wszystko, a na pewno bardzo du¿o. Je¶li dodamy jeszcze, ¿e moc jednostkowa wynosi 100,9 KM na litr pojemno¶ci, ka¿dy KM musi poruszaæ zaledwie 3,3 kilograma masy, a maksymalny moment obrotowy to 530 Nm osi±gany przy 6.500 obr/min, to super osi±gi gwarantowane.
I rzeczywi¶cie, prêdko¶æ 100 km/h ze startu osi±gana jest ju¿ po 4,1 sekundy. 200 km/h na liczniku zobaczymy ju¿ po 12,7 s. Prêdko¶æ maksymalna wersji z sze¶ciobiegow± przek³adni± manualn± wynosi 313 km/h. R8 Spyder 5.2 FSI quattro z manualn± skrzyni± biegów spala ¶rednio 14,9 l/100 km (z R tronic wynik ten wynosi 13,9 l/100 km).
Do wyboru jest automatyczna przek³adnia sze¶ciobiegowa R tronic, która posiada program "normal" i "sport" oraz tryb automatyczny i manualny – kierowca mo¿e zmieniaæ biegi joystickiem na tunelu ¶rodkowym lub prze³±cznikami na kierownicy. Sta³y napêd na wszystkie ko³a quattro wykorzystuje centralne sprzêg³o wiskotyczne.
Audi R8 Spyder 5.2 FSI quattro bêdzie dostêpny na pocz±tku w Niemczech w pierwszym kwartale 2010 roku. Sprzeda¿ (przyjmowanie zamówieñ) rozpocznie siê lada dzieñ.
Ekologiczne ¼ród³a napêdu to jeden z najwa¿niejszych tematów tegorocznej wystawy IAA we Frankfurcie. Na dzieñ przed rozpoczêciem dni prasowych tego salonu przedstawiamy krótki przegl±d nowych technologii, istotnych dla aut przysz³o¶ci. Tych z silnikami elektrycznymi i konwencjonalnymi.
Przy rozwoju nowoczesnych samochodów, które pojawi± siê na drogach lada dzieñ lub w niedalekiej przysz³o¶ci, wa¿n± rolê odgrywaj± nie tylko producenci tych pojazdów, ale tak¿e poddostawcy ró¿nych podzespo³ów. To w³a¶nie zleceniobiorcy koncernów bardzo czêsto stoj± za skomplikowanymi systemami i technikami, bez których nawet uruchomienie aut przysz³o¶ci nie by³oby mo¿liwe.
We¼my na przyk³ad silnie faworyzowane samochody elektryczne. Firmy zajmuj±ce siê budow± silników zasilanych pr±dem, zmagaj± siê nie tylko z opracowywaniem tych konstrukcji, ale równie¿ musz± rozwi±zaæ wiele pojawiaj±cych siê w czasie rozwoju problemów. Wiele mówi siê o tym, ¿e jednostki elektryczne s± przyjazne dla ¶rodowiska. Jednak jednym z ich podstawowych problemów jest niewielka moc wytwarzania ciep³a, by na przyk³ad ogrzaæ wnêtrze samochodu. Poza tym in¿ynierom ca³y czas spêdza sen z powiek szukanie odpowiedzi na pytanie, jak zminiaturyzowaæ akumulatory, by nie wp³ywa³y tak mocno na zagospodarowanie miejsca w samochodzie?
Rozwi±zania pierwszego z poruszonych problemów bardzo blisko jest konstruktor koncepcyjnego pojazdu Rinspeed iChange. Twórca tego projektu, firma Eberspächer obok ogrzewania sterowanego elektrycznie, zamontowa³a równie¿ jego odpowiednik w wersji korzystaj±cej z etanolu (e85). Zaletami tego drugiego rozwi±zania jest brak potrzeby pobierania pr±du z baterii. Oznacza to, ¿e iChange do ogrzania kabiny nie musi korzystaæ z cennej energii nagromadzonej w bateriach i nie skraca w ten sposób zasiêgu pojazdu.
A propos baterii. Dostêpne w sprzeda¿y hybrydy czy auta stuprocentowo elektryczne na nowe zbiorniki energii potrzebuj± wiele miejsca. St±d montowane s± one najczê¶ciej w pod³odze lub baga¿niku. Takie zabiegi nie pozostaj± jednak bez wp³ywu na ograniczenie miejsca i komfortu podró¿owania.
Prze³om w rozwi±zaniu tej kwestii mo¿e przynie¶æ pomys³ firmy Johnson Controls. Na salonie samochodowym we Frankfurcie ten poddostawca zaprezentuje zestaw akumulatorów umieszczonych pod centralnym tunelem, pomiêdzy przednimi fotelami. Taki uk³ad baterii nie potrzebuje a¿ tyle przestrzeni. Ponadto jak pokaza³y wyniki badañ jest to rozwi±zanie bezpieczne dla pasa¿erów w trakcie wypadku, a dodatkowo pozwala jeszcze obni¿yæ ¶rodek ciê¿ko¶ci pojazdu, co wp³ywa pozytywnie na rozk³ad masy i prowadzenie siê samochodu.
Projekt takiego systemu bêdzie do zobaczenia na targach w koncepcyjnym modelu "re3". In¿ynierom Johnson Controls uda³o siê w nim zmie¶ciæ 96 akumulatorków litowo-jonowych. Warto dodaæ, ¿e pojazd jest w stanie przetransportowaæ piêæ osób i posiada sporych rozmiarów baga¿nik. Jak zapewnia producent, ilo¶æ nagromadzonej energii jest w stanie zagwarantowaæ u¿ytkowników dojazd do pracy i z powrotem bez konieczno¶ci do³adowywania baterii.
Nowe technologie tak¿e w silnikach spalinowych
Bran¿a motoryzacyjna nie zapomina mimo wszystko o konwencjonalnych jednostkach napêdowych. Wszak wed³ug wielu ekspertów silniki spalinowe co najmniej przez kolejn± dekadê, bêd± wie¶æ prym pod maskami samochodów. Firma Bosch na frankfurckich targach zamierza przedstawiæ now± generacjê bezpo¶rednich wtrysków paliwa. Silniki serii DI maj± nie tylko nadal zbijaæ apetyt na paliwo, ale równie¿ skutecznie ograniczaæ emisjê szkodliwych zwi±zków do atmosfery.
Na froncie silników Diesla pojawi siê nowoopracowana generacja s³ynnego systemu Common-Rail. On tak¿e ma byæ bardziej wydajniejszy i ograniczyæ konsumpcjê paliwa.
Bosch opracowa³ tak¿e zupe³nie nowy rodzaj generatorów pr±du. Seria "Efficiency Line" zwiêksza a¿ o 77% skuteczno¶æ dzia³ania dotychczasowych "pr±downic" i powoduje jednocze¶nie redukcjê zu¿ycia energii przez urz±dzenia w samochodzie. Zarówno tych wp³ywaj±cych na komfort jak i bezpieczeñstwo. Wdro¿enie nowej technologii do seryjnej produkcji ma nast±piæ w 2010 roku.
Choæ z pozoru b³ah±, ale jak¿e istotn± dla poprawy komfortu podró¿uj±cych rozwi±zanie, na IAA przedstawi firma Brose. Opracowa³a ona ultra-lekkie silniczki elektryczne umo¿liwiaj±ce sterowanie siedzeniami. Ich g³ówn± zalet± jest ich waga, porównywalna do masy d¼wigni wykorzystywanych w manualnym ustawieniu siedzisk.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pladminik.xlx.pl