Pogranicza
Ma³o w jakiej dziedzinie ¿ycia postêp jest tak szybki, jak w przypadku urz±dzeñ elektronicznych. Ju¿ kilka lat temu mówi³o siê, ¿e kiedy kupujesz nowy komputer i wychodzisz z nim ze sklepu – to on ju¿ jest przestarza³y… Co¶ w tym jest, bo niemal zawsze ju¿ kilka tygodni pó¼niej mo¿na za podobn± cenê dostaæ co¶ znacznie lepszego.
Sprzêt zmieniamy stosunkowo czêsto. A co siê dzieje ze starym…?
Polacy niechêtnie wyrzucaj± elektronikê
Przeprowadzane co jaki¶ czas badania statystyczne mówi±, ¿e ogólnie niechêtnie wyrzucamy urz±dzenia elektroniczne. Co wiêc z nimi robimy…?
* Oddajemy rodzinie i znajomym – w koñcu to jeszcze ca³kiem dobry sprzêt, tylko stary, szkoda go zmarnowaæ.
* Sprzedajemy, czêsto w serwisach aukcyjnych – lepiej dostaæ nawet tylko parê dych, ni¿ po prostu wyrzuciæ.
* Zostawiamy sobie – na zapas, gdyby nowe urz±dzenie odmówi³o pos³uszeñstwa.
* Wrzucamy do “graciarni” – szuflady czy piwnicy, zwykle po prostu dlatego, ¿e nic innego nie wpada nam do g³owy.
Sama wygrzeba³am ostatnio z gara¿u swój serwer sprzed oko³o 6 lat, a poprzednia komórka posz³a do rodziny – tak ¿e w pe³ni zgadzam siê z tymi statystykami. Ale jednak czasami wyrzucamy. Przewa¿nie niestety po prostu do ¶mietnika…
Dlaczego elektronikê nale¿y utylizowaæ?
Tak zwane elektro¶mieci s± gro¼ne dla naszego ¶rodowiska. Wydostaj±ce siê z zepsutego sprzêtu toksyczne substancje ³atwo przenikaj± do gleby, wody i powietrza. Szczególnie niebezpieczne s± nastêpuj±ce pierwiastki i zwi±zki, które znale¼æ mo¿emy np. w komputerach:
* azbest – wywo³ywaæ mo¿e gro¼ne choroby, takie jak rak p³uc;
* o³ów – bardzo toksyczny i rakotwórczy;
* rtêæ – silnie toksyczna, zw³aszcza jej opary;
* kadm – wywo³uje miêdzy innymi nadci¶nienie i nowotwory (znajduje siê w bateriach);
* zwi±zki bromu – powodowaæ mog± problemy uk³adu rozrodczego i neurologiczne;
* chrom – grozi zaburzeniami uk³adu kr±¿enia i oddechowego, czêsto wywo³uje alergie.
Dlatego w³a¶nie jak mówi Ustawa o odpadach (DzU nr/62/2001 poz. 628) – odpady sprzêtu elektrycznego i elektronicznego powinny byæ traktowane przez wytwórców jako odpady niebezpieczne i zgodnie z obowi±zuj±cym prawem zbierane w sposób selektywny oraz poddawane procesom odzysku lub unieszkodliwiania.
Gdzie Kowalski ma wyrzuciæ star± elektronikê?
Ze wzglêdów ekologicznych – albo jak kto woli finansowych, bo za wyrzucanie elektroniki na ¶mietnik grozi dotkliwa kara – nie mo¿emy tak po prostu wrzuciæ sprzêtu do kub³a. Gdzie siê go pozbyæ?
Ka¿dy sklep ma obowi±zek nieodp³atnego odbierania zu¿ytego sprzêtu. Czyli je¿eli kupujemy nowego laptopa, to mo¿emy nieodp³atnie oddaæ w sklepie starego. Uwaga jednak – obowi±zuje zasada “jeden za jeden”, czyli sklep nie przyjmie nam przy okazji pralki i lodówki.
Co wiêc zrobiæ ze zu¿ytym monitorem, kiedy nie chcemy wcale kupowaæ nowego (bo mamy ju¿ laptopa i nie jest nam potrzebny)?
W ka¿dej gminie powinien znajdowaæ siê przynajmniej jeden punkt zbierania zu¿ytego sprzêtu. Teoretycznie obowi±zkiem gmin jest te¿ informowanie o takich punktach na stronie internetowej, ale w praktyce nie zawsze mo¿na tam takie dane znale¼æ. Zwykle jednak wystarczy zadzwoniæ do wydzia³u ochrony ¶rodowiska w najbli¿szym urzêdzie – i zapytaæ, gdzie mo¿na odstawiæ stary sprzêt.
Uwaga!
Za wyrzucenie elektroniki do kub³a na ¶mieci grozi 500-z³otowy mandat, a je¶li go nie przyjmiemy, grozi nam kara grzywny nawet do 5 tys. z³otych. Nie widzia³am jeszcze na³o¿enia takiej kary w praktyce na Kowalskiego wyrzucaj±cego komórkê do osiedlowego kontenera, ale kto wie…
lajfmajster.pl
http://www.mediamarkt.pl/...ienta/recyklinghttp://www.saturnpolska.c...rwis/recycling/
Zmuszona by³am ostatnio wymieniæ pralkê. Now± kupi³am w sklepie na mie¶cie, ¿adnym Saturnie czy MM i te¿ panowie bezdyskusyjnie zabrali starego klamota, znie¶li i dali mi papierek na okoliczno¶æ, ¿e odda³am stary sprzêt AGD podczas zakupu nowego w sieci XXX.
By³am mile zaskoczona
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pladminik.xlx.pl