Krwio¿erczy pomidor 

Pogranicza

Pomidor czy ziemniak wydaj± siê zupe³nie nieszkodliwe. I rzeczywi¶cie, takie s± dla ludzi, ale ju¿ nie dla owadów. Botanicy odkryli bowiem, ¿e ro¶liny te s± miêso¿ernymi drapie¿nikami, które poluj± na insekty, by zadbaæ o samonawo¿enie (Botanical Journal of the Linnean Society).

Eksperci z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew zauwa¿yli, ¿e ro¶liny chwytaj± owady za pomoc± lepkich w³osków na ³odygach. Nastêpnie ich korzenie absorbuj± sk³adniki od¿ywcze, pochodz±ce z rozk³adu opadaj±cych na ziemiê cia³.

Metoda ta pojawi³a siê zapewne u dzikich ro¶lin, które ¿yj±c na ubogiej w sk³adniki od¿ywcze glebie, musz± sobie jako¶ pomóc. Tê sam± zdolno¶ci± dysponuj± jednak udomowione odmiany z przydomowych ogródków czy plantacji.

Drapie¿nych ro¶lin poszukiwano w odleg³ych zak±tkach ¶wiata, tymczasem ich liczba jest najwyra¼niej mocno niedoszacowana - szacuje siê, ¿e nawet o ok. 50% - i zaliczyæ do nich mo¿na wiele z pozoru ³agodnych gatunków, np. petunie, tytoñ ozdobny, tasznik pospolity czy pomidory i ziemniaki.

Uprawiane pomidory i ziemniaki nadal maj± w³oski. W szczególno¶ci pomidory s± pokryte tymi lepkimi w³oskami. Regularnie chwytaj± ma³e owady. Zabijaj± je - opowiada prof. Mark Chase.

Mogli¶my nie dostrzec wielu drapie¿nych ro¶lin, poniewa¿ nie maj± one oczywistych cech, które kojarzy siê zazwyczaj z miêso¿ernymi gatunkami.

kopalniawiedzy.pl


a to ju¿ wiem dlaczego - komary nie lubi± pomidorów
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl