Leonid Rogozov - bohaterski chirurg 

Pogranicza

W 1959 roku Leonid Rogozov ¶wie¿o po studiach zosta³ przyjêty na sta¿ w klinice chirurgicznej. We wrze¶niu 1960 przerwa³ sta¿, w zwi±zku z wyjazdem na Antarktydê, jako lekarz 6-tej Sowieckiej ekspedycji na stacjê Novolazarevskaya. Dwudziestosiedmio letni chirurg zosta³ s³awny na ca³y ¶wiat, kiedy po czwartym miesi±cu pobytu na stacji zachorowa³. Omdlenia, md³o¶ci, gor±czka i ból po prawej stronie podbrzusza. Nastêpnego dnia stan jego nie poprawia³ siê, a gor±czka by³a coraz wiêksza.



By³ jedynym lekarzem spo¶ród 13 cz³onków ekspedycji. Leonid zdiagnozowa³ u siebie zapalenie wyrostka robaczkowego. Niestety, nie by³o w pobli¿u ¿adnego lotniska, wiêc nie by³o szans by jaki¶ samolot zabra³ go do szpitala, poza tym warunki pogodowe i tak na to by nie pozwoli³y. Potrzebna by³a operacja na miejscu i jedyn± osob± która mog³aby j± przeprowadziæ by³ on sam.

W nocy 30 kwietnia 1961, pomogli mu mechanik i meteorolog, którzy podawali instrumenty oraz trzymali lusterko przy jego brzuchu. W pó³ le¿±c na lewym boku, Leonid da³ sobie miejscowe znieczulenie przy u¿yciu nowokainy, a nastêpnie wykona³ 12 centymetrowe ciêcie. Na przemian patrz±c w lusterko i badaj±c palcami, zlokalizowa³ wyrostek, a nastêpnie go wyci±³, po czym wstrzykn±³ sobie antybiotyk w jamê brzuszn±.



Po 30-40 minutach od rozpoczêcia operacji, zaczyna³ czuæ siê bardzo s³abo i mieæ zawroty g³owy, dlatego co jaki¶ czas musia³ odpoczywaæ. Po prawie dwóch godzinach, by³o po wszystkim. W ci±gu piêciu dni gor±czka usta³a, a po tygodniu móg³ ju¿ zdj±æ szwy.

W sankt petersburguskim muzeum arktycznym i antarktycznym znajduje siê wystawa na której s± pokazane instrumenty chirurgiczne, którymi Leonid dokona³ tego nie³atwego zabiegu.

englishrussia.com

... a my siê za³amujemy kiedy auto nam nie odpala szacun



Twardziel
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl