Najbardziej wzruszaj±ce momenty 2009roku w polskim sporcie 

Pogranicza

Dominacja Justyny Kowalczyk w biegach narciarskich, mistrzostwo Europy siatkarzy, br±zowy medal siatkarek, br±zowy medal mistrzostw ¶wiata polskich pi³karzy rêcznych, grad medali lekkoatletów w mistrzostwach ¶wiata - to najbardziej wzruszaj±ce momenty w polskim sporcie Anno Domini 2009. Prze¿yjmy to jeszcze raz!

1. Rzut Artura Siódmiaka.
Polscy pi³karze rêczni zdobyli br±zowy medal mistrzostw ¶wiata. W spotkaniu o br±z pokonali Duñczyków 31:23, w pó³finale przegrali z Chorwacj± 23:29. Sukces polskiej dru¿yny nie by³by mo¿liwy, gdyby nie niesamowity mecz z Norwegi±, który da³ nam awans do pó³fina³u.

Polska dru¿yna dokona³a rzeczy praktycznie niemo¿liwej. Kiedy na nieca³e dwie minuty przed koñcem Norwegowie prowadzili 30:28 chyba nawet najwiêksi optymi¶ci nie liczyli na tak wspania³e rozwi±zanie.

Gdy Mariusz Jurasik, a po nim Rafa³ Gliñski doprowadzili do wyrównania 30:30 w dalszym ci±gu Polacy byli za burt± mistrzostw. Remis premiowa³ awansem do pó³fina³u ...Niemców, którzy bronili tytu³u mistrzowskiego. To spowodowa³o, ¿e niezadowoleni z wyniku byli tak¿e Norwegowie i na 15 sekund przed koñcem, gdy byli w posiadaniu pi³ki, postanowili wycofaæ bramkarza. Poniewa¿ o czas dla dru¿yny poprosi³ norweski szkoleniowiec, jak siê potem okaza³o najbardziej skorzystali na tym "bia³o-czerwoni". Trener wicemistrzów ¶wiata Bogdan Wenta t³umaczy³ swoim zawodnikom "15 sekund, oni ¶ci±gaj± bramkarza, przerywamy, bêdzie pusta bramka, spokojnie, spokojnie - mamy du¿o czasu".

Tak te¿ siê sta³o. Jeden ze Skandynawów zgubi³ pi³kê, któr± przej±³ Artur Siódmiak - Polak przymierzy³ i wykona³ celny rzut przez ca³e boisko. 31:30 i sza³ rado¶ci w polskiej ekipie. Niektórzy ca³owali boisko, inni rzucali siê sobie w objêcia, wreszcie na parkiecie powsta³a góra z u³o¿onych jeden na drugim zawodników.


2. Z³oto polskich siatkarzy.
Podopieczni argentyñskiego trenera Daniela Castellaniego wygrali wszystkie mecze, a w finale pokonali Francuzów 3:1. Piotr Gruszka zosta³ uznany najwarto¶ciowszym zawodnikiem turnieju.

W Turcji na ich drodze stawali w fazie grupowej kolejno Francuzi, Niemcy (po 3:1) i Turcy (3:0). W drugiej rundzie przysz³a pora na Hiszpanów, S³owaków (po 3:2) i Greków (3:0). W pó³finale spotkali siê z Bu³garami (3:0), a w walce o z³oto pokonali po raz kolejny trójkolorowych (3:1).

To by³ pierwszy z³oty medal mistrzostw Europy w historii polskiej, mêskiej pi³ki siatkowej. Na podium po raz ostatni stanêli 26 lat temu. W 1983 roku w finale przegrali z reprezentacj± ZSRR.


3. Medale Justyny Kowalczyk.
Kowalczyk ju¿ od kilku lat nale¿y do ¶wiatowej czo³ówki, jednak w sezonie 2008/2009 dokona³a rzeczy niezwyk³ych. Zdoby³a pierwsze w historii polskich biegów kobiecych medale mistrzostw ¶wiata oraz zajê³a pierwsze miejsce w klasyfikacji koñcowej Pucharu ¦wiata.

Wysok± formê zasygnalizowa³a na pocz±tku roku, gdy w kanadyjskim Whistler wygra³a bieg ³±czony P¦ na 15 km (16 stycznia), a w sprincie (17 stycznia) by³a druga. Po powrocie do Europy nie zwalnia³a tempa - w estoñskim Otepaeae by³a najlepsza na 10 km (24 stycznia).

Najwiêksze sukcesy by³y jednak jeszcze przed ni±. Pochodz±ca z Kasiny Wielkiej Polka rewelacyjnie zaprezentowa³a siê w mistrzostwach ¶wiata w czeskim Libercu. Zdoby³a trzy medale - z³ote na 15 km w biegu ³±czonym (21 lutego) i 30 km technik± dowoln± (28 lutego) oraz br±zowy na 10 km technik± klasyczn± (19 lutego).

Ukoronowaniem sezonu by³o zwyciêstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu ¦wiata. Podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego w wielkim stylu wygra³a fina³owe zawody P¦ w szwedzkim Falun i 22 marca jako pierwsza Polka w historii odebra³a Wielk± Kryszta³ow± Kulê.

Kolejnym celem Kowalczyk jest mistrzostwo olimpijskie w Vancouver. Polka jest jedn± z faworytek igrzysk - w rozpoczêtym niedawno sezonie P¦ ju¿ trzykrotnie stawa³a na podium - wygra³a sprinty w Kuusamo (28 listopada) i Rogli (19 grudnia) i by³a druga na 15 km st. klasycznym (Rogla, 20 grudnia).


4. Medale polskich lekkoatletów.
Nadspodziewanie dobrze zaprezentowali siê polscy lekkoatleci w 12. mistrzostwach ¶wiata w Berlinie (15-23 sierpnia). Zdobyli osiem medali - dwa z³ote, cztery srebrne i dwa br±zowe - co da³o im pi±te miejsce w tabeli medalowej.

Na najwy¿szym stopniu podium stanê³y tyczkarka Anna Rogowska i Anita W³odarczyk w rzucie m³otem, która ustanowi³a tak¿e rekord globu. Srebrne medale zdobyli Monika Pyrek w skoku o tyczce, Tomasz Majewski w pchniêciu kul±, Szymon Zió³kowski w rzucie m³otem i Piotr Ma³achowski w rzucie dyskiem, a br±zowy siedmioboistka Kamila Chudzik.


5. Br±zowy medal polskich siatkarek.
Rozgrywane w Polsce Mistrzostwa Europy Kobiet w Pi³ce Siatkowej 2009 przesz³y do historii z wielu powodów. Obejrza³a je rekordowa liczba widzów, zarówno w halach, jak i przed telewizorami. Polskie siatkarki zdoby³y br±zowe medale.

Polki zaczê³y turniej z Jerzym Matlakiem na ³awce trenerskiej. W trakcie turnieju ¿ona selekcjonera nagle ciê¿ko zachorowa³a, od tego momentu pierwszy trener czuwa³ przy ma³¿once, a reprezentacje poprowadzi³ asystent Piotr Makowski. Ze swojej roli spisa³ siê znakomicie, poprowadzi³ nasze reprezentantki do medalu. Po sukcesie podkre¶la³ przede wszystkim zas³ugi Jerzego Matlaka.

- To dru¿yna trenera Jerzego Matlaka zdoby³a medal. Sytuacja wymusi³a, ¿e od drugiej rundy mistrzostw to ja prowadzi³em zespó³. Jednak nic siê nie zmieni³o, to Matlak jest pierwszym trenerem. To on mia³ wizjê, stworzy³ i przygotowa³ zespó³, a ja mu tylko pomaga³em - mówi³ po turnieju Makowski.

Siatkarki przygotowa³y dla pierwszego selekcjonera wspania³± niespodziankê. Gdy wesz³y na podium odebraæ br±zowe medale, przed samym ich wrêczeniem zaprezentowa³y koszulki z dedykacj±: "Dla Joanny i Jurka". Nasze zawodniczki zgodnie podkre¶la³y, ¿e trzecie miejsce to wielki sukces tej reprezentacji.


wp.pl


Fajny art.. nie ma co!
faktycznie dobre osi±gniêcia..
ale to i tak nie przys³oni fatalnej postawy pi³karzy i innych..
wszystkie zwyciestwa Polaków sledzilem w TV oprocz lekkoatletow ze wzgledu na brak polskiej TV (bylem wtedy po za granicami kraju).

Art bdb az sie lezka w oku zakrecila jak sobie wspominam te chwile


Podsumowuj±c ten rok na sportowo,wiele sukcesów i pora¿ek polskich sportowców mia³em okazjê ogl±daæ,równie¿ na ¿ywo(Eurobasket 2009 i fina³ oraz mecz o 3miejsce siatkarek).Mogê powiedzieæ ze spokojem,gdyby Franek Smuda pozosta³ szkoleniowcem Lecha Poznañ do dnia dzisiejszego,to napewno które¶ z jego dokonañ(spotkañ) tutaj by siê znalaz³o.Gdybym mia³ wybraæ najbardziej wzruszaj±cy moment w tym roku,to jednak by³aby to postawa siatkarek,które krytykowane przez wszystkich za pierwsz± fazê turnieju Mistrzostw Europy w naszym kraju,zosta³y bez pierwszego trenera,którego ¿ona mia³a bardzo ciê¿kie problemy ze zdrowiem(dosta³a nag³ego wylewu,po tym,jak us³ysza³a na ¿ywo w telewizji gorzkie i obra¿liwe s³owa pod adresem jej mê¿a,z ust by³ego trenera polskiej kadry,Andrzeja Niemczyka).Po tych dwóch ciosach,nasze panie potrafi³y siê ¶wietnie podnie¶æ,pokonaæ broni±ce tytu³u mistrzyñ Europy,Rosjanki.Nie starczy³o to,do zdobycia najcenniejszego kruszcu,ale br±zowy medal jest najpiêkniejszym prezentem dla nich samych,trenera,kibiców oraz wszystkich Polaków.Zaanga¿owanie i motywacja naszych siatkarek,podczas fali krytyki,która je spotka³a.......i wyj¶cie z takiego "do³ka",z takim sukcesem.......zas³uguje na najwy¿sze brawa.

Pozosta³e momenty,te¿ pokaza³y,¿e nie nale¿y spisywaæ na straty naszych reprezentantów,a ich sukcesy napewno siê im nale¿a³y,za ogromny trud i wk³ad we w³asne sukcesy,czym osi±gnêli swoje zamierzone lub nie zamierzone cele,pokazuj±c innym,¿e Polska,jako naród sportowy jeszcze siê liczy i bêdzie zawsze liczyæ.

ale to i tak nie przys³oni fatalnej postawy pi³karzy i innych..

O tym wspomnê,jak siê uda,w najgorszych sportowych momentach 2009roku...........

Fajny art.. nie ma co!

Nie rozumiem............
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl