Pogranicza
Profesor James Dumesic z University of Wisconsin-Madison opracowa³ prost± technologiê produkcji biopaliwa. Wykorzystuje ona dwustopniowy proces chemiczny, znacznie bardziej wydajny ni¿ obecnie stosowane metody. W jej efekcie powstaje paliwo, które jest identyczne na poziomie molekularnym z paliwem u¿ywanym z samolotach, silnikach diesla i silnikach benzynowych.
Profesor Dumesic postanowi³ zwróciæ siê ku reakcjom chemicznym, zamiast polegaæ na mikroorganizmach, które s± najczê¶ciej wykorzystywane do produkcji biopaliw. Proces chemiczny przebiega w wy¿szych temperaturach i jest tysi±ce razy szybszy ni¿ produkcja z wykorzystaniem mikroorganizmów. Dziêki temu wymaga u¿ycia mniejszych, tañszych reaktorów. Jego dodatkow± zalet± jest fakt, ¿e u¿ywane katalizatory mo¿na ponownie wykorzystaæ, tymczasem mikroorganizmy gin± i trzeba je uzupe³niaæ. Co wiêcej ca³y proces jest podobny do technologii obecnie stosowanych w rafineriach oleju, dziêki czemu jego wdro¿enie bêdzie stosunkowo proste.
Pomys³ Dumesica polega na zastosowaniu dwóch reaktorów. W pierwszym z nich roztwór wody i cukru przechodzi przez katalizator z platyny i renu. Reakcja przebiega w temperaturze 226 stopni Celsjusza, a w jej wyniku od cukru jest od³±czane piêæ z sze¶ciu atomów tlenu. W efekcie powstaje mieszanina wêglowodorów, która na powierzchni wodnego roztworu formuje warstwê podobn± do oleju. Olej ten jest nastêpnie przepompowywany do drugiego reaktora. Tam przechodzi przez ca³± seriê katalizatorów, dziêki czemu powstaj± ró¿ne rodzaje paliwa. Je¶li np. przepu¶cimy go przez katalizator sk³adaj±cy siê z miedzi i magnezu, otrzymamy paliwo do silników diesla i samolotów.
Co wiêcej, jak informuje Dumesic, alkohole i kwasy organiczne, które powstaj± w pierwszym z reaktorów mo¿na wykorzystaæ te¿ do produkcji tworzyw sztucznych i odczynników chemicznych.
Profesor chce, by docelowo cukry wykorzystywane do produkcji biopaliwa w jego reaktorze pochodzi³y z celulozy zawartej w odpadach ro¶linnych, a nie z ro¶lin uprawnych. Tylko wówczas bêdzie mo¿na mówiæ, ¿e produkcja biopaliw jest korzystna dla ¶rodowiska. Obecnie jednak enzymy wykorzystywane do pozyskiwania cukrów z celuluzy s± bardzo drogie, co wp³ywa na cenê ca³ej technologii.
Z drugiej jednak strony ma ona niezaprzeczalne plusy. Proces pozyskiwania wêglowodorów jest znacznie prostszy ni¿ w przypadku tradycyjnych paliw kopalnych, a uzyskane w ten sposób paliwo charakteryzuje siê a¿ o 30% wy¿sz± gêsto¶ci± energetyczn±.
************************************************
¬ród³o:
http://kopalniawiedzy.pl/...linny-5742.html
i powiem krótko....to mi siê podoba Jego pomys³ zosta³ ju¿ wcielony w ¿ycie? Je¶li tak to zas³uguje na Nobla:))
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pladminik.xlx.pl