Siatkówka:Puchar Wielkich Mistrzów 2009

Pogranicza

W japoñskiej Osace rozpocz±³ siê Puchar Wielkich Mistrzów. Polscy siatkarze, którzy debiutuj± w tym presti¿owym turnieju, w swoim pierwszym meczu przegrali z gospodarzami 2:3.

Najwiêcej punktów dla naszego zespo³u zdoby³ Bartosz Kurek, który zakoñczy³ spotkanie z dorobkiem 23 "oczek". Kurek jednak nie mia³ odpowiedniego wsparcia ze strony kolegów z dru¿yny. Jeszcze tylko Daniel Pliñski przekroczy³ barierê 10 punktów.

W ekipie Japonii brylowali Kunihiro Shimizu (24 pkt) i Tatsuya Fukuzawa (23 pkt), których wspiera³ Yusuke Ishijima (16 pkt).

Spotkanie rozpoczê³o siê po my¶li Polaków, którzy objêli prowadzenie 2:0 i 3:1 po ataku Marcela Gromadowskiego. Chwilê pó¼niej Japoñczycy popisali siê kilkoma mocnymi serwisami i to oni prowadzili 4:3. Z punktem przewagi siatkarze japoñscy schodzili na pierwsz± przerwê techniczn± (8:7). Z kolei na drugim czasie to "Bia³o-czerwoni" prowadzili 16:15. W kolejnej fazie seta Polacy odskoczyli rywalom na dwa, trzy punkty, g³ównie dziêki dobrej postawie Bartosza Kurka, zarówno w ataku jak i na zagrywce (21:19, 23:20). Pierwsza partia, po b³êdzie Japoñczyków w ataku, zakoñczy³a siê zwyciêstwem reprezentacji Polski 25:22.

W drugim secie "Bia³o-czerwoni" nie prezentowali siê z najlepszej strony, nie koñczyli ataków, kiepsko przyjmowali, pope³niali sporo b³êdów (1:5, 3:8). Dru¿ynie polskiej nie pomog³y zmiany, jakich w tym secie dokona³ Daniel Castellani, wpuszczaj±c na boisko Jakuba Jarosza, Micha³a Ruciaka i Paw³a Woickiego. Japoñczycy wygrali drug± partiê 25:15.

Ju¿ na pocz±tku trzeciej ods³ony meczu Polacy zmazali z³y obraz gry, jaki zaprezentowali w secie drugim. Zaczêli od prowadzenia 2:0, 5:2, 7:4. Po asie serwisowym Jakuba Jarosza zwiêkszyli przewagê do piêciu punktów - 13:8. Taka te¿ ró¿nica widnia³a na tablicy wyników na drugiej przerwie technicznej - 16:11, za spraw± efektownego ataku Micha³a B±kiewicza. Chwilê pó¼niej pojedynczym blokiem na rywalach popisa³ siê Bartosz Kurek (18:13). Tak wypracowanej przewagi podopieczni Daniela Castellaniego nie dali ju¿ sobie odebraæ, choæ w koñcówce Japoñczycy próbowali jeszcze odrobiæ straty. Trzeciego seta, atakiem z drugiej linii, zakoñczy³ Bartosz Kurek (25:21).

Przebieg gry w pierwszej fazie czwartej partii by³ bardzo wyrównany. Jak uda³o siê Polakom odskoczyæ na dwa punkty, to rywale od razu doprowadzali do remisu (4:4, 7:7). Przed drug± przerw± techniczn± podopieczni Daniela Castellaniego wyra¼nie siê zdekoncentrowali, a Japoñczycy z kolei popisywali siê asami serwisowymi (16:12). W koñcówce Japoñczycy kontrolowali ju¿ przebieg gry, grali pewnie i skutecznie, ostatecznie wygrywaj±c 25:21.

Pocz±tek tie-breaka nie by³ udany w wykonaniu "Bia³o-czerwonych". Blok na Bartoszu Kurku sprawi³, ¿e Japonia objê³a prowadzenie 3:1. Niedok³adne przyjêcie w dru¿ynie polskiej przy stanie 7:5 dla rywali prze³o¿y³o siê na trzypunktow± przewagê Japoñczyków (8:5). Polakom nie uda³o siê ju¿ odrobiæ strat, Japoñczycy wygrali 15:10 i ca³y mecz 3:2.

Wszystkie mecze pierwszego dnia turnieju koñczy³y siê po tie breakach. Brazylia pokona³a Kubê, a Iran wygra³ z Egiptem.

W czwartek podopieczni Daniela Castellaniego zmierz± siê z Kub±. Pocz±tek spotkania o godz. 7.30.

Polska - Japonia 2:3 (25:22, 15:25, 25:21, 21:25, 10:15)

Polska: Grzegorz £omacz, Daniel Pliñski, Bartosz Kurek, Marcel Gromadowski, Micha³ B±kiewicz, Marcin Mo¿d¿onek, Krzysztof Ignaczak (libero) oraz Piotr Nowakowski, Pawe³ Woicki, Jakub Jarosz, Micha³ Ruciak, Zbigniew Bartman

Japonia: Daisuke Usami, Yoshihiko Matsumoto, Kunihiro Shimizu, Tatsuya Fukuzawa, Takaaki Tomimatsu, Yusuke Ishijima, Osamu Tanabe (libero) oraz Yuta Abe, Yusuke Matsuta, Daisuke Yako, Shiro Furuta i Yuta Yoneyama.

Iran - Egipt 3:2 (21:25, 25:20, 25:21, 17:25, 15:10)

Brazylia - Kuba 3:2 (25:22, 24:26, 25:18, 23:25, 15:10)

W swoim drugim spotkaniu Pucharu Wielkich Mistrzów, który odbywa siê w Japonii, reprezentacja Polski ponios³a drug± pora¿kê. W czwartek "Bia³o-czerwoni" przegrali z Kub± 1:3 (25:22, 18:25, 18:25, 22:25).

W pi±tek dru¿yny bior±ce udzia³ w tej imprezie czeka dzieñ przerwy, a w sobotê podopieczni Daniela Castellaniego zmierz± siê z niepokonan± Brazyli±. Pocz±tek meczu o 4.30, relacja w Eurosporcie.

Turniej w Japonii zacz±³ siê niezbyt udanie dla mistrzów Europy. Najpierw przegrali z gospodarzami 2:3, a dzisiaj musieli uznaæ wy¿szo¶æ Kubañczyków.

Nasi rywale bardzo dobrze serwowali, co z kolei przenosi³o siê na skuteczn± grê blokiem. Tym pierwszym elementem zdobyli 12 punktów, a drugim a¿ 16.

Jest takie powiedzenie: mi³e z³ego pocz±tki. I ono jak ula³ pasuje do spotkania Polska - Kuba. W pierwszym secie wygranym 25:22 lepsz± dru¿yn± byli "Bia³o-czerwoni", w¶ród których najlepiej punktowa³ Jakub Jarosz.

Wydawa³o siê, ¿e dobra gra bêdzie kontynuowana w nastêpnej partii. Podopieczni Castellaniego zaczêli bowiem od prowadzenia 4:0. Rywale wyrównali na 10:10 po asie serwisowym Leala, a po ataku Bartosza Kurka po ta¶mie w aut, objêli pierwsze prowadzenie w meczu. Co prawda chwilê pó¼niej po asie serwisowym Jarosza by³o 13:12, ale od tego momentu przewagê uzyska³a Kuba.

W tym fragmencie skuteczny by³ Leon, dobr± zmianê na zagrywce da³ Hernandez, który pos³a³ asa, a za chwilê dziêki jego mocnej zagrywce, zespó³ Orlando Blackwooda mia³ kontrê wykorzystan± przez Sancheza. Zrobi³o siê 19:15 dla Kuby, która w koñcówce jeszcze powiêkszy³a przewagê.

Trzeci set zacz±³ siê identycznie jak drugi, tyle ¿e od prowadzenia Kuby. Polacy wyrównali, ale znowu rywale wyszli na czteropunktowe prowadzenie (10:6). Bardzo dobrze gra³ Simon, który w ca³ym spotkaniu by³ najskuteczniejszym zawodnikiem swojego zespo³u (21 "oczek"). Kapitan Kubañczyków nie tylko koñczy³ ataki ze ¶rodka, ale równie¿ ¶wietnie serwowa³ (piêæ punktów) i blokowa³ (sze¶æ punktów). Podopieczni Blackwooda prowadzili 13:8, 18:12, 23:15 i oczywi¶cie pewnie wygrali tê partiê.

W czwartym secie wszystko uk³ada³o siê pomy¶lnie dla nas do stanu 13:10. Wtedy jednak mia³ miejsce ma³y popis Leala, który zdoby³ trzy punkty, w tym jeden blokiem, a ponadto Sanchez zatrzyma³ Micha³a Ruciaka i Kuba prowadzi³a 14:13. Z kolei po ataku Sancheza, bloku na zmêczonym Kurku i asie serwisowym Sancheza, kiedy pi³ka po ta¶mie spad³a na nasz± stronê, zrobi³o siê 17:14 dla rywali, Kolejna dobra zagrywka Simona i Kuba prowadzi³a ju¿ 22:17. "Bia³o-czerwoni" zerwali siê do walki, zapunktowa³ Jarosz, który skoñczy³ mecz z 21 "oczkami" na koncie", Leal przekroczy³ liniê trzeciego metra i przegrywali¶my tylko 21:22. Jednak w koñcówce najpierw skoñczy³ Camejo z przechodz±cej pi³ki, a potem pomyli³ siê Piotr Nowakowski i to rywale cieszyli siê ze zwyciêstwa.

W pierwszym czwartkowym meczu Brazylia pokona³a Iran 3:1. W ostatnim spotkaniu gospodarze zmierz± siê z Egiptem.

Polska - Kuba 1:3 (25:22, 18:25, 18:25, 22:25)

Polska: Nowakowski, £omacz, Kurek, Jarosz, Ruciak, Mo¿d¿onek, Ignaczak (libero) oraz Pliñski, Bartman, B±kiewicz.

Kuba: Leon, Leal, Camejo, Sanchez, Simon, Hierrezuelo, Gutierrez (libero) oraz Hernandez.

Spodziewali¶my siê, ¿e mistrzowie Europy stawi± opór mistrzom ¶wiata, ale... mecz by³ wyj±tkowo jednostronny.

Po dwóch dniach w Osace dzi¶ sze¶æ reprezentacji uczestnicz±cych w Pucharze Wielkich Mistrzów przenios³o siê do Nagoi. Jako pierwsze na parkiet wysz³y dru¿yny Brazylii i Polski.

Bia³o-czerwoni po dwóch pora¿kach - 2:3 z Japoni± i 1:3 z Kub± - stracili szanse na zajêcie
dobrego miejsca, liczyli¶my jednak, ¿e taki rywal jak Brazylia uwolni w nich dodatkowe pok³ady energii, a mecz bêdzie przynajmniej fragmentami wyrównany. Nic z tego...

Daniel Castellani znów zmieni³ wyj¶ciowy sk³ad
. Od pocz±tku grali Bartman i Gromadowski, nie by³o za to Kurka i Jarosza (ten drugi w ogóle nie wszed³ na boisko). Zmiany niewiele pomog³y
- ju¿ na pierwszej przerwie przegrywali¶my 3:8. Pó¼niej dystans niestety siê zwiêksza³ - 11:16, 12:21... Nie do zatrzymania by³ Vissotto, który zakoñczy³ pierwsz± partiê.

Drugi set by³ bardzo podobny. 7:12, 10:16, 12:19 - nie byli¶my w stanie nawi±zaæ walki z „Canarinhos”. Kompletnie nie funkcjonowa³ nasz blok - tym elementem nie zdobyli¶my ¿adnego punktu w dwóch pierwszych setach!

Nadziejê na odwrócenie losów meczu polscy kibice mogli mieæ na pocz±tku III seta. Tym razem to my objêli¶my kilkupunktowe prowadzenie. Na pierwszej przerwie by³o 8:4 dla Polski, ale... na drugiej ju¿ 12:16! Potem scenariusz przypomina³ ten z dwóch poprzednich partii. Mecz trwa³ tylko 70 minut...

Polaków czekaj± jeszcze dwa spotkania - z Iranem (niedziela, 6.30) oraz z Egiptem (poniedzia³ek, 7.30).

BRAZYLIA - POLSKA 3:0 (25:17, 25:17, 25:18)
BRAZYLIA: Rezende, Visotto (12 pkt.), Giba (10), Murilo (13), Rodrigo (6), Lucas (9), Sergio (libero) oraz Theo (2), Marlon.
POLSKA: Woicki (2 pkt.), Ruciak (6), Gromadowski (16), Mo¿d¿onek (3), Nowakowski, Bartman, Ignaczak (libero) oraz Pliñski (1), £omacz (2), Kurek (4), B±kiewicz (1).

Dzi¶ graj± tak¿e:
Kuba - Egipt (6.30)
Japonia - Iran (10.00)
Polscy siatkarzy odnie¶li pierwsze zwyciêstwo w Pucharze Wielkich Mistrzów rozgrywanym w Japonii. W niedzielê pokonali w Nagoi Iran 3:1 (25:23, 18:25, 28:26, 25:23). Na zakoñczenie turnieju zmierz± siê w poniedzia³ek z Egiptem (7.30 czasu polskiego).

Daniel Castellani tym razem postawi³ na graczy, którzy brylowali w mistrzostwach Europy. Po raz pierwszy w turnieju na boisku pojawi³ siê Piotr Gacek, który na pozycji libero zast±pi³ Krzysztofa Ignaczaka, a w podstawowej szóstce znale¼li siê tak¿e m.in. Daniel Pliñski i Micha³ B±kiewicz, którzy wcze¶niej czêsto zaczynali mecze jako rezerwowi.

Mecz z Iranem - teoretycznie najs³abszym z piêciu rywali - stanowi³ ¶wietn± okazjê do przerwania serii trzech pora¿ek. I szansê t± Polacy wykorzystali, choæ zwyciêstwo nie przysz³o im ³atwo.

W meczu nie brakowa³o d³ugich wymian, a obu zespo³om zdarza³y siê tak¿e serie b³êdów. Najwiêksz± przewagê Polacy wypracowali sobie w pierwszym secie. Nie¼le funkcjonuj±cy blok, dobra zagrywka i skuteczny Jakub Jarosz w ataku doprowadzi³y do prowadzenia 24:20. Chwila nieuwagi i by³o 24:23, ale w koñcówce mistrzowie Europy zachowali zimn± krew.

Drugi set nale¿a³ do rywali, którzy kilkakrotnie efektownie zablokowali Polaków, a dziêki ¶wietnym serwisom Mohammada Mousaviego wygrali 25:18.

Trzecia partia by³a bardzo wyrównana. Gra punkt za punkt utrzymywa³a siê do stanu 13:13. Na drug± przerwê techniczn± Polacy schodzili prowadz±c 16:14, ale Azjaci szybko odrobili straty, zdobywaj±c cztery kolejne punkty.

Przy stanie 24:22 dla Iranu trener bia³o-czerwonych zdecydowa³ siê na zmianê - na zagrywkê za Marcina Mo¿d¿onka wszed³ Pawe³ Woicki i dziêki jego trudnym serwisom na tablicy wyników pojawi³ siê remis. Koñcówka nale¿a³a do Polaków, którzy wygrali 28:26.

W czwartym secie nie do zatrzymania dla rywali by³ Jarosz, a Pliñski i Mo¿d¿onek dobrze radzili sobie w bloku. Irañczycy nie zamierzali siê jednak poddawaæ i losy tej partii tak¿e rozstrzygnê³y siê po wyrównanej koñcówce. Decyduj±cy o zwyciêstwie punkt zdoby³ sprytnym zagraniem rozgrywaj±cy Grzegorz £omacz. 25:23 i wygrana 3:1.

3:1 (25:23, 18:25, 28:26, 25:23)

Polska: Grzegorz £omacz, Daniel Pliñski, Bartosz Kurek, Jakub Jarosz, Micha³ B±kiewicz, Marcin Mo¿d¿onek, Piotr Gacek (libero) oraz Piotr Nowakowski, Micha³ Ruciak, Pawe³ Woicki.

Iran: Saeid Marouflaklani, Mohammad Mousavi, Hamzeh Zarini, Alireza Nadi, Mohssen Andalib, Arash Keshavarzi, Abdolreza Alizadeh (libero) oraz Adel Gholami, Arash Sadeghiany, Mahdi Mahdavi, Mohammad Kazem.

Wyniki:

Polska - Iran 3:1 (25:23, 18:25, 28:26, 25:23)

Brazylia - Egipt 3:0 (25:21, 25:22, 25:22)

Kuba - Japonia 3:0 (25:19, 25:20, 25:22)

6. Egipt 4 0-4 5-12 332-386 4

Reprezentacja Polski siatkarzy pokona³a Egipt 3:0 (25:19, 25:18, 25:19) na zakoñczenie Pucharu Wielkich Mistrzów, który odbywa siê w Japonii. "Bia³o-czerwoni" ostatecznie uplasowali siê na czwartej pozycji.

Wcze¶niej mistrzowie Europy przegrali z Japoni± 2:3, Kub± 1:3 i Brazyli± 0:3 oraz pokonali Iran 3:1.

Polscy siatkarze mocnym akcentem zakoñczyli nieudany w sumie wystêp w presti¿owych zawodach z udzia³em mistrzów poszczególnych kontynentów. Pewnie pokonali zespó³ Egiptu, który jednak nie zawiesi³ im poprzeczki wysoko.

W pierwszym secie gracze Daniela Castellaniego kilka razy pozwolili siê zablokowaæ w ataku, czego skutkiem by³o prowadzenie rywali 11:9. W tym okresie gry najlepiej w polskim zespole prezentowa³ siê Jakub Jarosz i g³ównie dziêki jego skuteczno¶ci, m.in. dwóm asom serwisowym, uda³o siê odrobiæ straty i osi±gn±æ bezpieczne prowadzenie.

Druga partia to bezdyskusyjna przewaga bia³o-czerwonych. Egipcjanie mieli k³opoty z przebiciem siê przez polski blok, pope³niali sporo b³êdów w przyjêciu zagrywki, a zmiany, które przeprowadza³ ich szkoleniowiec, tylko pog³êbia³y chaos po ich stronie siatki. Seta zakoñczy³ Marcin Mo¿d¿onek, który w tej czê¶ci gry zdoby³ sze¶æ punktów, a napsu³ rywalom sporo krwi trudnym, szybuj±cym serwisem.

Na pierwsz± przerwê techniczn± w trzecim secie siatkarze schodzili przy prowadzeniu mistrzów Afryki 8:5. Kilka skutecznych akcji w obronie i kontrataków, w których brylowa³ Bartosz Kurek, wystarczy³o jednak, by stracili z³udzenia, ¿e mog± wygraæ choæby seta. Po efektownej "kiwce" Micha³a B±kiewicza na zegarze pokaza³ siê wynik 15:13 dla Polski i od tego momentu przewaga tylko ros³a. Przy stanie 24:19 mecz zakoñczy³ potrójny blok bia³o-czerwonych.

Trener Daniel Castellani przed wyjazdem do Japonii zapowiada³, ¿e celem jest miejsce na podium, a o niepowodzeniu misji zdecydowa³a przegrana na inauguracjê z dru¿yn± gospodarzy. Zespo³y Kuby i Brazylii by³y podczas tej imprezy zdecydowanie poza zasiêgiem Polaków, a z dwoma najs³abszymi ekipami wygrali oni do¶æ pewnie. W nagrodê za czwart± pozycjê przywioz± do kraju sto tysiêcy dolarów.

Polska - Egipt 3:0 (25:19, 25:18, 25:19)

Polska: £omacz (1 punkt), Pliñski (3), Kurek (14), Jarosz (12), B±kiewicz (6), Mo¿d¿onek (11), Gacek (libero) oraz Nowakowski, Bartman (1), Ruciak.

Egipt: Abdalla Ahmed (4), Abdelhay (4), Abdel Ahmed (7), Youssef (6), Atia (6), Badawy (8), Alaydy (libero) oraz Afifi, Elshikh (3), Gabal (4).