SREBRNE I Z£OTE MONETY - Z MIEDZIANYCH 

Pogranicza

Wys³any: Pon Maj 01, 2006 7:30 pm tutajpocztematu: SREBRNE I Z£OTE MONETY - Z MIEDZIANYCH

--------------------------------------------------------------------------------

Do¶wiadczenie z www.chem.univ.gda.pl/~tomek/interesu.htm

Najlepsze wyniki daje u¿ycie monet miedzianych, np. 1-centówek USA lub eurocentówek (wspó³czesny polski drobny bilon wykonany jest z metalu zbli¿onego do mosi±dzu). W w±skiej zleweczce 50 ml umie¶ciæ kilka granulek cynku, dodaæ ok. 25 ml 2-5 procentowego roztworu NaOH i zawarto¶æ ogrzewaæ do wrzenia przez kilka minut. Do zlewki wrzuciæ 1-2 oczyszczone monety miedziane (1) tak, aby by³y one ca³kowicie zanurzone w roztworze oraz aby dotyka³y do metalicznego cynku. Ponownie ogrzaæ do wrzenia przez 1-2 minuty, a nastêpnie srebrzyste ju¿ monety (2) wyj±æ za pomoc± plastikowej pincety (u¿ycie metalowej powoduje powstanie szarych plam).

** Przy okazji proponujê jeszcze jeden interesuj±cy eksperyment. Do zlewki zanurzyæ np. gwó¼d¼ stalowy. Po zetkniêciu z cynkiem, z powierzchni stali zaczyna wywi±zywaæ siê obficie gazowy wodór. Czy¿by ¿elazo reagowa³o z roztworem NaOH? Identyczny wynik daje dotkniêcie cynku wêglem retortowym... **

Srebrzysty kolor pochodzi od osadzonej cienkiej warstewki cynku. Osadzanie metalicznego cynku na miedzi zwi±zane jest z ró¿nic± nadnapiêcia wydzielania cynku na cynku i cynku na miedzi. Nie ma wiêc nic wspólnego z rugowaniem metali, i nie jest sprzeczne z zasadami elektrochemii. Srebrzyst± monetê mo¿na ³atwo przemieniæ w z³ot±! Monetê (trzyman± w pincecie, tym razem metalowej!) ostro¿nie ogrzaæ nad p³omieniem zapalniczki. Moneta po silnym ogrzaniu do¶æ raptownie przybiera z³oty (3) kolor!

Przemiana sporz±dzonej uprzednio srebrzystej monety w z³ocist±, po ogrzaniu, jest zwi±zana z zupe³nie innym procesem. Tajemnic± tej ostatniej transformacji Autor nie zamierza siê oczywi¶cie dzieliæ z Czytelnikami; jest to zreszt± zgodne z dawnymi obyczajami alchemicznymi. Pewne wskazówki mo¿na jednak znale¼æ w pierwszej pozycji przytoczonej literatury (je¶li w ten niezamierzony zgo³a sposób zwiêksz± siê obroty Wydawnictwa, równie¿ Autor ksi±¿ki bêdzie mia³ w tym swój udzia³... Nie ³±czê z tym jednak przesadnych nadziei).

Nasz drobny bilon mosiê¿ny daje siê równie¿ doskonale pokrywaæ cynkiem, natomiast nie udaje siê jego zamiana w z³oto. Nie nadaje siê wiêc on nawet do tego...

W identyczny sposób mo¿na pokrywaæ przedmioty miedziane warstewk± metalicznej cyny. Roztwór cynuj±cy: 3 g SnCl2 x 2 H2O, 6g NaOH, woda - do objêto¶ci 100 ml. Oczywi¶cie: plus metaliczna (sproszkowana) cyna! Cynowaæ mo¿na w ten sposób np. elektrotechniczne p³ytki drukowane. Warto sprawdziæ, czy pocynowan± monetê równie¿ da siê transformowaæ w z³oto... Kolejnym paradoksem jest przepis na sporz±dzanie siarczanu cynawego SnSO4. Sêkowski proponuje dodanie granulowanej metalicznej cyny do niebieskiego roztworu CuSO4, co daje bezbarwny roztwór siarczanu cynawego. Jak¿e to? Raz cyna wypiera mied¼ z roztworu, a kiedy indziej cyna osadza siê na miedzi?.


Heh,Micha³ próbuj z tym do¶wiadczeniem,mo¿e Ci siê uda?! Powodzenia:)
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl