Telefony, o których nie sposób zapomnieæ 

Pogranicza

Nokia 6310i bezapelacyjnie zwyciê¿a w moim prywatnym rankingu kultowych telefonów. Wraz ze mn± o wyborze telefonów, które na d³ugie lata zapamiêtamy, brali udzia³ najlepsi dziennikarze pisz±cy o telekomunikacji i wybrani pracownicy operatorów.
Za co pamiêtamy laureata? Wyposa¿enie Nokii 6310i - jak na dzisiejsze standardy - jest skromniutkie, choæ by³ to bodaj pierwszy model z Bluetooth (o dziwo dzia³a³ tylko ze s³uchawkami Nokii). Nie mia³ ani radia, ani odtwarzacza mp3, o EDGE czy UMTS nie wspominaj±c. Nie mo¿na nim by³o zrobiæ zdjêcia ani wys³aæ MMS. Nie mia³ nawet organizera, a... by³ najlepszym przedstawicielem telefonu dla biznesu. By³ rok 2001 i furorê robi³a wtedy technologia WAP. I by³bym zapomnia³ - by³ to jeden z niewielu modeli, które wówczas mog³y pracowaæ w czêstotliwo¶ci GMS i DCS.

Moim zdaniem kluczem sukcesu tego modelu by³y... wymiary. Wa¿y³ tylko 111 gramów, jego d³ugo¶æ wynosi³a 129 mm, grubo¶æ 21, a szeroko¶æ 47. Jak przekonywali wówczas przedstawiciele producenta by³y to wymiary idealne, poniewa¿ zapewnia³y odpowiednio du¿y wy¶wietlacz, wygodne klawisze i idealne dopasowanie do d³oni. Tajemnic± sukcesu by³a te¿ "pó³eczka" dla kciuka - wolna przestrzeñ pod dolnym rzêdem klawiszy, przewidziana na trzymanie na niej kciuków. Te szczegó³y powoduj±, ¿e nawet w g³ównej kwaterze Nokii w Finlandii ten model uwa¿any jest za najlepszy model w historii. Próba reklamy modelu E51 jako nastêpcy Nokii niezbyt siê uda³a, bo jednak mistrz jest tylko jeden.

Jestem przekonany, ¿e gdyby dzi¶ pojawi³y siê w sprzeda¿y nowe egzemplarze Nokii 6310i, nie le¿a³yby zbyt d³ugo na sklepowych pó³kach. Na aukcjach internetowych czasem mo¿na znale¼æ oferty sprzeda¿y nowych egzemplarzy po kilkaset z³otych za sztukê.

O ile lider jest do¶æ wyra¼ny, to zape³nieniem kolejnych miejsc na podium jest ju¿ problem. Kandydatów nie brakuje, a g³osy dziel± siê niemal po równo. Zobaczmy jakie modele i dlaczego pretenduj± do miana kultowych. W wypadku Nokii nominacje uzyska³y jeszcze modele 6130, 2110, 8110 oraz 9210.

Model Nokii 6130 jest nieco starszy od lidera naszego rankingu i bez niego pewnie nie by³oby 6310i. Przede wszystkim dlatego, ¿e by³ to bodaj¿e pierwszy produkt, który mo¿na by³o nosiæ w kieszeni mêskiej koszuli. W czasie, gdy znalaz³ siê w sprzeda¿y (11 lat temu) telefony komórkowe by³y znacznie wiêksze.

Nokia 6130 wyró¿nia³a siê jeszcze tym, ¿e mia³a specyficzn± obudowê mieni±c± siê ró¿nymi kolorami w zale¿no¶ci od k±ta padania ¶wiat³a. St±d te¿ popularnie zwana by³a kameleonem. By³ to te¿ pierwszy model z uproszczonym, intuicyjnym menu, który spowodowa³, ¿e obs³uga telefonu sta³a siê znacznie ³atwiejsza. I jest to jeden z powodów, dla których Nokia zdoby³a sobie popularno¶æ.

Z bardziej zaawansowanych funkcji model ten mia³ zegar, timer, kalkulator oraz raport dorêczeñ SMS. Dzi¶ to brzmi wiêcej ni¿ ubogo, ale pod koniec XX wieku funkcje by³y rozbudowane.



Nowa wersja komunikatora, czyli telefon o symbolu 9210, zaprezentowany zosta³ w Pradze w 2000 roku. Ju¿ w czasie pierwszego pokazu zapachnia³o rewolucj± – komunikator mia³ bowiem kolorowy ekran! Co prawda ju¿ w czasie prezentacji zauwa¿yli¶my, ¿e kiepsko dzia³a klawisz enter i nieco skrzypi obudowa, ale wra¿enie by³o wielkie. To jedna z tych komórek, w której mo¿na siê by³o zakochaæ od pierwszego wejrzenia, zw³aszcza ¿e do sprzeda¿y trafi³a kilka miesiêcy pó¼niej i pierwotne wady zosta³y wyeliminowane.

Olbrzymia te¿, jak na ówczesne czasy, by³a pamiêæ. Wewnêtrzna pozwala³a na przechowywanie plików o ³±cznej objêto¶ci 14 MB. Ale mo¿na j± by³o – sensacja – rozbudowaæ za pomoc± kart pamiêci a¿ o 16 MB. To by³o co¶, zw³aszcza, ¿e owym okresie nie by³o jeszcze w telefonach aparatów fotograficznych.

Prze³om stuleci to by³ równie¿ okres, w którym modne zrobi³y siê telefony odporne na wodê, kurz, wstrz±sy i uderzenia. W ofercie Nokii pokaza³ siê model 6250. Gumowana obudowa rzeczywi¶cie doskonale chroni³a to urz±dzenie. W dzia³aniu nie przeszkadza³y upadki na beton, ani gra w hokeja jaka odby³a siê w naszym redakcyjnym pokoju. 6250 wykorzystany by³ jako kr±¿ek.

Jeszcze bardziej pancerny by³ produkt firmy Ericsson – 250 Pro. Po tym telefonie mo¿na by³ je¼dziæ samochodem. Mój ma³oletni syn u¿ywa³ go do zabawy w piasku na pla¿y i jako rzecz, któr± mo¿na wrzuciæ do morza, a fale wynios± j± na brzeg. Reakcja innych pla¿owiczów na widok takiego obchodzenia siê z telefonem by³a dramatyczna. A dziecko by³o na tyle u³o¿one, ¿e jak odzywa³ siê dzwonek, to podawa³o tatusiowi aparat do rozmowy. Mimo tak okrutnego traktowania Ericsson 250 Pro nigdy nie by³ w naprawie.

Troszkê delikatniejszym modelem Ericssona do zadañ specjalnych by³ R310s, z charakterystyczn± antenk± w kszta³cie p³etwy rekina. Oba telefony, poza wysy³aniem SMS-ów, nie potrafi³y nic wiêcej.

Kop. Pam. Sim. Taki napis zobaczy³em kiedy¶ na wy¶wietlaczu Ericssona T28i. Skrót, po rozwiniêciu, t³umaczy³ siê jako: kopiuj pamiêæ SIM. Ca³a nazwa po prostu nie mie¶ci³a siê na niewielkim wy¶wietlaczu, który pokazywa³ tylko jedn± linijkê tekstu. Urody temu telefonowi niew±tpliwie dodawa³a klapka zas³aniaj±ca klawiaturê.

Na miano kultowego telefonu na pewno zas³uguje jeszcze Motorola Razr V3. Projektanci amerykañskiego koncernu zaprojektowali w niej now± klawiaturê – niemal idealnie p³ask±. Od momentu premiery w 2004 roku ten telefon zdoby³ dos³ownie setki milionów mi³o¶ników na ca³ym ¶wiecie, a pomys³ na klawiaturê znalaz³ na¶ladowców u innych producentów telefonów.

technowinki.onet.pl


taaaaak 6310i to byl super fonik potem juz nigdy takiej radosci z komorki nie mialem
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl