Pogranicza
Naukowcy z Chin i Francji wierz±, ¿e odkryli cz±steczkowy mechanizm, w którym trójtlenek arsenu zabija tylko komórki rakowe. Arsen jest truj±cym pó³metale, który by³ u¿ywany przez setki lat w chiñskiej medycynie przeciwko takim chorobom jak ³uszczyca czy syfilis. Ostatnio wykazano, ¿e jest skuteczny tak¿e przeciwko ostrej bia³aczce promielocytowej (APL), rakowi krwi.
Jednak¿e rola, któr± bierze arszenik w sekwencji reakcji prowadz±cych do ¶mierci komórek rakowych nie jest jeszcze jasna. Obecnie Xiao-Wei Zhang i jego zespó³ z Shanghai Institute of Hematology wierz±, ¿e okre¶lili kluczowy cel w zwi±zku arsenu, chocia¿ szczegó³owy mechanizm dzia³ania jest ciagle ustalany. Od jakiegos czasu wiadomo, ¿e w ostrej bia³aczce promielocytowej genetyczna mutacja powoduje produkcjê wadliwego bia³ka fuzyjnego, zwanego PML-RAR , które jest si³± ¿yciow± pozwalaj±c± przetrwaæ komórkom rakowym. Trójtlenek arsenu atakuje bia³ko komórkowe zwane SUMO i oznacza je w ten sposób jako przeznaczone do zniszczenia. Zniszczenie tego bia³ka prowadzi do ¶mierci komórki rakowej, ale do teraz pozostaje tajemnic±, jak As2O3 osiaga cel.
Nowe badania pokaza³y, ¿e gdy As2O3 jest dodany do ekstraktu komórkowego zawieraj±cego dane bia³ko, to bia³ko to staje siê nierozpuszczalne i ¿e arszenik jest zasocjowany w wytr±conym osadzie. Zespó³ badawczy wyszuka³ region w bia³ku fuzyjnym PML zwany palcem cynkowym i pokaza³, ¿e arszenik wi±¿ siê z tym regionem, który jest bogaty w reszty aminokwasy cysteiny. Naukowcy mówi±, ¿e wi±zanie arszeniku z tym regionem powoduje, ¿e kilka cz±steczek bia³ka ³±czy siê razem jako oligomer przez sieciowanie i zmiany w konformacji. Zmodyfikowane bia³ko jest wtedy wi±zane przez SUMO, co skutkuje ¿e agregaty bia³ka nastêpnie ulegaj± degradacji. Cz³onek zespo³u Xiao-Jing Yan wierzy, ¿e bia³ko bêd±ce celem dla arszeniku mo¿e byæ skuteczniej leczone przez podanie innych leków atakujacych to samo bia³ko.
Te ekscytuj±ce obserwacje sugeruj±, ¿e arszenik mo¿e dzia³aæ bezpo¶rednio na bia³ko fuzyjne PML-RAR przy¶pieszaj±c modyfikacjê SUMO i tak uruchamiaæ mechanizm destrukcji – mówi Ron Hay z University of Dundee w Anglii, który bada³ rolê SUMO we wzbudzonej przez arszenik degradacji PML.
However the precise mechanism that allows arsenic to substitute for the zinc already bound to PML and how this brings about increased SUMO modification remains to be determined,' Hay continues. 'Clearly this will be a hot topic for future research and may reveal how arsenic, which binds to many proteins, has this remarkably specific activity on PML-RAR.'
Jednak¿e dok³adny mechanizm, który pozwala na podstawienie arsenu w miejsce cynku zwi±zanego z PML i jak to pozwala przy¶pieszaæ modyfikacjê SUMO pozostaje do wyja¶nienia – dodaje Hay. To bêdzie gor±cy temat przysz³ych badañ, które mog± ujawniæ jak arszenik, który wi±ze kilka bia³ek, ma wybitnie specyficzn± aktywno¶æ wc stosunku do PML-RAR.
bardzo obiecuj±ce, ale zeby po latach nie okaza³o siê, ¿e leczenie tej bia³aczki arszenikiem nie ci±gnie za soba jakichs powa¿nych efektów ubocznych, obserwowalnych np. dopiero u kolejnego pokolenia...
Ka¿dy kij ma dwa koñce ;]
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pladminik.xlx.pl