Pogranicza
Poprawa nastroju i lepsze samopoczucie to dopiero pocz±tek korzy¶ci. Okazuje siê, ¿e udane ¿ycie intymne ma du¿o silniejsze dzia³anie na ca³y organizm. I zosta³o to potwierdzone w badaniach naukowych.
Udowodniono, ¿e seks przyspiesza przemianê materii, usprawnia pracê serca, polepsza stan naczyñ krwiono¶nych, zwiêksza produkcjê hormonów, a nawet wzmacnia miê¶nie.Nic wiêc dziwnego, ¿e specjali¶ci s± w stanie oceniæ ju¿ na pierwszy rzut oka, czy mamy satysfakcjonuj±ce ¿ycie seksualne. – Widzê to w³a¶ciwie w momencie, kiedy kobieta wchodzi do mojego gabinetu. Pacjentki aktywne seksualnie, bez zaburzeñ, s± bardziej pogodne, mimo ¿e czasami powa¿nie choruj± – t³umaczy prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec, seksuolog i ginekolog. Regularne uprawianie seksu mo¿e byæ tak¿e idealnym sposobem na utrzymanie dobrej formy fizycznej i psychicznej. Trzeba jednak pamiêtaæ, ¿e nie wszystkie rewelacje na temat zbawienego wp³ywu seksu na zdrowie s± w stu procentach wiarygodne. Czasem prawda le¿y po¶rodku.
Dzia³a jak tabletka przeciwbólowa
Zdaniem wielu mê¿czyzn seks jest najlepszym lekarstwem na ból g³owy. Mo¿e dlatego tak trudno im zrozumieæ typow± kobiec± wymówkê: „nie dzisiaj, kochanie, boli mnie g³owa”. Ale nowe badania naukowców dowiod³y, ¿e kobiety maj± trochê racji. Owszem, podczas szczytowania wydzielaj± siê w mózgu endorfiny, zwane naturalnymi ¶rodkami przeciwbólowymi. – Natomiast trzeba wiedzieæ, ¿e dzia³aj± one bardzo krótko, ok. 5 min, a to oznacza, ¿e po chwili znieczulenie mija i ból wraca z tak± sam± si³± – t³umaczy Andrzej Depko. Du¿o te¿ zale¿y od tego, jaki ból g³owy nam doskwiera. Tylko ten, wywo³any stresem (tzw. napiêciowy), mo¿e min±æ dziêki relaksuj±cym, czu³ym pieszczotom. Ale ju¿ typowy ból migrenowy zapewne siê nasili. Co ciekawe, istnieje kilka rodzajów bólu g³owy, które spowodowane s± samym aktem seksualnym. I te, jak na ironiê, a¿ czterokrotnie czê¶ciej miewaj± mê¿czy¼ni.
Dodaje urody i odm³adza
Jeszcze niedawno wychwalano wp³yw spermy na organizm kobiety. By³y przypuszczenia, ¿e wyg³adza cerê, poprawia jej koloryt i dodaje blasku! Teraz jednak lekarze weryfikuj± te rewelacje. – Od dawna znany jest przecie¿ sk³ad mêskiego nasienia i wiadomo, ¿e nie ma w nim ¿adnych substancji, które mog³yby dzia³aæ w taki sposób – komentuje Andrzej Depko, seksuolog i neurolog. Owszem, skóra po stosunku jest bardziej elastyczna, jêdrna, g³adka, ma lepszy kolor, ale dzieje siê tak nawet wtedy, gdy para u¿ywa prezerwatywy, a wiêc nie chodzi o kontakt ze sperm±. Sk±d wiêc taki efekt? W czasie zbli¿enia krew kr±¿y szybciej i rozszerzaj± siê naczynia krwiono¶ne. Dziêki temu skóra dostaje dodatkowe porcje tlenu i sk³adników od¿ywczych, a w³osy nabieraj± po³ysku. Podczas wspó³¿ycia wydziela siê te¿ wiêcej serotoniny, która odpowiada za nasz dobry nastrój. To w³a¶nie ona sprawia, ¿e oprócz g³adkiej cery na naszej twarzy widaæ promienny u¶miech. Sprawiamy zatem wra¿enie m³odszych i bardziej atrakcyjnych.
Relaksuje i odchudza
Zarówno kobiety jak i mê¿czy¼ni potrzebuj± seksu, by byæ w dobrej formie psychicznej i fizycznej. Sekret wielu dobrych, d³ugoletnich ma³¿eñstw tkwi w tym, ¿e potrafi± oddzieliæ seks od ma³¿eñskich i domowych problemów. Dziêki temu wspó³¿ycie zawsze kojarzy im siê z czym¶ mi³ym. I maj± z tego coraz wiêcej przyjemno¶ci. Bo gdy miejsca intymne s± czêsto przekrwione, zwiêksza siê ich wra¿liwo¶æ na bod¼ce. Urolodzy dodaj± jeszcze aspekt zdrowotny i mówi± wprost, ¿e je¶li mê¿czyzna regularnie wspó³¿yje, to istnieje mniejsze prawdopodobieñstwo zachorowania na raka prostaty. Seks uodparnia nas jeszcze na inne choroby. Najnowsze badania z dziedziny psychoimmunologii wykaza³y, ¿e w trakcie wspó³¿ycia przybywa nam komórek wzmacniaj±cych nasz± odporno¶æ, czyli limfocytów T. Seks mo¿e byæ te¿ ¶wietn± kuracj± odchudzaj±c±. W czasie ka¿dego stosunku spalamy ok. 400 kalorii, za¶ d³ugi, namiêtny poca³unek zabiera nam kilkana¶cie kolejnych.
Jest barometrem stanu zdrowia
Nieprzypadkowo lekarz pierwszego kontaktu pyta czasem o jako¶æ naszego ¿ycia seksualnego. Mêskie k³opoty z libido lub zaburzenia wzwodu s± pierwszym sygna³em wielu powa¿nych chorób, np. mia¿d¿ycy czy cukrzycy. Naczynia krwiono¶ne, np. w pr±ciu, s± dwukrotnie cieñsze, ni¿ te, które doprowadzaj± krew do serca. Dlatego w³a¶nie pierwszym sygna³em rozwijaj±cej siê mia¿d¿ycy mog± byæ zaburzenia wzwodu. Na ich podstawie mo¿na wykryæ i zacz±æ leczyæ tê chorobê nawet o 2 lata wcze¶niej. To wa¿ny sygna³ tak¿e w przypadku kobiecych problemów zdrowotnych. Istotne dla lekarza mog± byæ na przyk³ad doznania kobiety w trakcie stosunku.
Poprawia zwi±zek i... inteligencjê
Wspólny orgazm ma wielk± si³ê. Chwile pieszczot, uniesienia, a potem uczucie relaksu... có¿ mo¿e byæ przyjemniejszego? Seks ma same plusy, ale pod warunkiem, ¿e uprawiamy go z osob±, któr± kochamy i z tak± regularno¶ci±, jaka nas satysfakcjonuje. – Seks bez przyjemno¶ci nie jest zdrowy. Je¶li nie ma mi³o¶ci, jest tylko masturbacj± we dwoje, zmniejsza napiêcie seksualne, nie przynosz±c korzy¶ci zdrowotnych, zw³aszcza tych zwi±zanych z redukcj± stresu – podsumowuje Violetta Skrzypulec. Dziêki satysfakcjonuj±cemu wspó³¿yciu mo¿na ¿yæ d³u¿ej nawet o 10 lat, zwiêksza siê bowiem ilo¶æ tzw. hormonu d³ugowieczno¶ci (DHEA). Pary, które czê¶ciej siê kochaj±, lepiej wypadaj± tak¿e w testach na inteligencjê. Takie osoby d³u¿ej zachowuj± sprawno¶æ i bystro¶æ umys³u. To najnowsze odkrycie niemieckiego naukowca, Wernera Habermehla. Paradoksalnie, chwile zapomnienia sprawiaj± te¿, ¿e poprawia nam siê... pamiêæ. Mo¿na oczywi¶cie uznaæ, ¿e to tylko chwilowe pobudzenie kory mózgowej, wywo³ane wiêksz± ilo¶ci± kortyzolu i adrenaliny we krwi. Jednak radzimy nie analizowaæ tego wszystkiego tak szczegó³owo. Lepiej zaj±æ siê sob± nawzajem i sprawdziæ dzia³anie seksu w praktyce.
Prawdy i mity
Sprawdzamy prawdziwo¶æ niektórych obiegowych opinii na temat seksu.
1. Z braku seksu, np. u starszych ludzi, zanikaj± narz±dy intymne.
Rzeczywi¶cie u osób w starszym wieku mo¿e doj¶æ do atrofii (¶cieñczenia nab³onka) miejsc intymnych, ale jest to spowodowane zmniejszonym wydzielaniem hormonów (w osi podwzgórze-przysadka-jajnik/j±dra) a nie brakiem wspó³¿ycia.
2. Od seksu mo¿na siê uzale¿niæ, dlatego lepiej nie przesadzaæ z ilo¶ci± stosunków.
Owszem, mo¿na wpa¶æ w seksoholizm, ale zale¿y to od cech naszej osobowo¶ci, psychiki, podatno¶ci na na³ogi w ogóle, a nie od liczby stosunków czy partnerów.
3. Seks mo¿e zabiæ, je¶li kochamy siê zbyt intensywnie.
Jest w tym nieco prawdy. W trakcie wspó³¿ycia wzrasta ci¶nienie krwi. Je¿eli u jednego z kochanków wystêpuj± jakie¶ (czêsto ukryte) choroby, np. têtniak mózgu lub zaawansowana mia¿d¿yca, to istnieje pewne prawdopodobieñstwo, ¿e objawy nasil± siê w tym w³a¶nie momencie. Ale lekarze zalecaj± umiarkowany seks nawet osobom po zawale.
Bardzo ciekawy artyku³ - nie ma co... tylko sie kochaæ!
Musimy urozmaicaæ swoje ¿ycie erotyczne!!!
Rzeczywi¶cie ciekawy artyku³, choæ sporo ju¿ s³ysza³em!!
15minutowy seks lepszy ni¿ godziny spêdzone na si³owni(oczywi¶cie dla tych, co nie dbaj± tylko o muskulature)
No to có¿, nic tylko siê seksiæ!!
Seks lepszy ni¿ si³ownia i dragi!!!
Najpierw trzeba mieæ z kim go uprawiaæ
Ja i tak wolê pop³ywaæ, rowerek, halówkê..
Seks jest dobry na inne okazje
Ja i tak wolê pop³ywaæ, rowerek, halówkê..
Seks jest dobry na inne okazje
no wlasnie, przeciez nie trzeba rezygnowac ze sportu dla sexu, mozna robic jedno i drugie
Z drugiej strony seks jest przecie¿ pewnego rodzaju sportem!!!
no a sportu nigdy za wiele
Seks to zdrowie,ka¿dy Polak ci to powie!!!
dobry seks nie jest z³y ;]
dobry seks nie jest z³y ;]
A co mo¿na nazwaæ niedobrym seksem???!!!
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.pladminik.xlx.pl