Nanokulki z boru 

Pogranicza

Nauka PAP, ML /03.05.2007 00:37

Nanokulki z boru
Wêgiel nie jest jedynym pierwiastkiem, który mo¿e tworzyæ maleñkie, puste w ¶rodku kulki, zwane fullerenami. Takie "pi³eczki" mog± powstawaæ równie¿ z boru - informuje pismo "Physical Review Letters".
Boris Yakobson, Nevill Gonzalez Szwacki i Arta Sadrzadeh z Rice University prowadz±c komputerowe symulacje mo¿liwych struktur, utworzonych przez ró¿ne pierwiastki, odkryli, ¿e z 80 atomów boru mo¿na by zbudowaæ stabilne "kuleczki." Byæ mo¿e uda siê uzyskaæ takie struktury w laboratorium

Oryginalne fullereny, zbudowane z 60 atomów wêgla "klateczki" w kszta³cie pi³ki futbolowej o powierzchni z³o¿onej z sze¶ciok±tów, odkryli w 1985 roku Robert Curl, Harold Kroto i Richard Smalley. Nazwano je fullerenami od nazwiska s³awnego amerykañskiego architekta Richarda Buckminstera Fullera, twórcy kopu³ z³o¿onych z sze¶ciobocznych elementów. Fuller budowa³ swoje kopu³y z trójk±tów u³o¿onych w sze¶cioboki, by mia³y wiêksz± wytrzyma³o¶æ. Fullereny z boru s± nawet bardziej podobne do kopu³ Fullera ni¿ kuleczki z wêgla - w ¶rodku ka¿dego sze¶cioboku atomów boru, tworz±cego ich powierzchniê, jest dodatkowy atom - wiêc tak¿e i w tym przypadku mo¿na siê dopatrzyæ podzia³u na trójk±ty. Natomiast atomy wêgla w fullerenach i nanorurkach uk³adaj± siê we wzór przypominaj±cy plaster miodu, bez dodatkowych "wzmocnieñ".

Informacje pochodz±: http://wiadomosci.onet.pl/


a to ciekawa sprawa, je¶li sie uda, to mo¿e nawet znajdzie jakie¶ zastosowanie
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl