Polska mo¿e sie staæ Kuwejtem Europy! 

Pogranicza

Gdyby wymy¶lona w Lublinie metoda zosta³a zastosowana w najwiêkszych zak³adach przemys³owych w kraju, Polska mog³aby produkowaæ 21 mln ton paliwa rocznie. W tym czasie Polacy zu¿ywaj± nieca³e 6 mln ton benzyny.

Resztê mo¿na wiêc... sprzedaæ innym krajom. Jak to mo¿liwe? Ujawniamy szczegó³y.

Czwartek, 15 stycznia. Do Lublina przyje¿d¿a wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Oficjalnie: na spotkanie op³atkowe Polskiego Stronnictwa Ludowego. Nieoficjalnie, w wielkiej tajemnicy: odwiedziæ Uniwersytet Marii Curie-Sk³odowskiej.

Kilka godzin wcze¶niej Pawlak podkre¶la na konferencji prasowej, ¿e bezpieczeñstwo energetyczne Polski powinno siê opieraæ na w³asnych zasobach. ¯eby to osi±gn±æ, warto przygl±daæ siê nowym metodom. - S± naukowcy, z którymi bêdê rozmawia³ o sztucznej fotosyntezie, czyli mo¿liwo¶ci ³±czenia dwutlenku wêgla z wod±, przy obecno¶ci katalizatora - mówi tajemniczo Pawlak. - Warto na to zwróciæ uwagê.

Zwrócili¶my. I - jako pierwsi w Polsce - napisali¶my.

Benzyna z komina

Chodzi o metodê sztucznej fotosyntezy, któr± opracowali naukowcy z lubelskiego UMCS pod kierunkiem prof. Dobies³awa Nazimka. - To ca³a uk³adanka, prowadz±ca do ograniczenia emisji dwutlenku wêgla do atmosfery i zagospodarowania go - t³umaczy naukowiec.

Zamiast emitowaæ CO2 do atmosfery, mo¿na go wykorzystaæ. £±cz±c go z wod± bez trudu uzyskamy benzynê lub olej napêdowy. - Mo¿na to stosowaæ w ca³ej energetyce: w zak³adach produkuj±cych pr±d, ciep³o, a nawet nawozy sztuczne - mówi prof. Nazimek. W efekcie, mieliby¶my nie tylko w³asne paliwo, ale te¿ tañczy pr±d, energiê czy w³a¶nie nawozy. Bo ich producenci nie musieliby p³aciæ za emisjê dwutlenku wêgla (czego ju¿ za kilka lat bêdzie wymaga³a Unia Europejska - przyp. red.).



Amerykanie byli pierwsi, ale…

Nad sztuczn± fotosyntez± od lat pracuje wiele zespo³ów badawczych na ca³ym ¶wiecie. Pierwsz± instalacjê MTG (methanol to gasoline, czyli "metanol w benzynê”) wybudowano w Nowej Zelandii ju¿ w 1985 roku. Kolejne planuje siê m.in. w Chinach. Ale wszystko wskazuje na to, ¿e to Polacy wprowadz± metodê przeróbki CO2 na paliwo jako pierwsi.

Zaczê³o siê sze¶æ lat temu. Najpierw lublinianie robili to samo, co Amerykanie czy Japoñczycy. Przez piêæ lat nie wymy¶lili jednak niczego nowego. A¿ do zesz³ego roku. Wtedy Nazimkowi i jego wspó³pracownikom uda³o siê stworzyæ warunki do jak najefektywniejszego przebiegu sztucznej fotosyntezy i znale¼æ odpowiedni katalizator. A to klucz do sukcesu. - Wtedy ju¿ wiedzia³em, ¿e musi siê udaæ - podkre¶la profesor.

Paliwo jak ka¿de inne

Benzynê i olej napêdowy uzyskuje siê z metanolu (po odseparowaniu go od wody i poddaniu procesowi MTG). Do tej pory g³ównym surowcem u¿ywanym do wytworzenia metanolu by³ gaz ziemny, ale metanol otrzymywany z tego ¼ród³a jest do¶æ drogi (w Polsce jest to ok. 40 gr za 1 litr). Tymczasem wyprodukowanie litra metanolu metod± Nazimka kosztuje od 9 do 11 groszy. Tani metanol, to tania benzyna. Cena produkcji jednego litra "benzyny ze spalin” nie powinna przekraczaæ 30-40 gr.

Ma³o tego: gdyby wykorzystaæ ca³y dwutlenek wêgla, jaki produkuj± polskie fabryki, da³oby siê wytworzyæ cztery razy wiêcej benzyny i oleju, ni¿ wynosz± potrzeby ca³ej polskiej gospodarki. - W Polsce powsta³by drugi Kuwejt - mówi otwarcie Nazimek.
Co wa¿ne, przy tankowaniu takiego paliwa samochód nie odczu³by ¿adnej ró¿nicy. Z chemicznego punktu widzenia, ¼ród³o powstania metanolu nie ma znaczenia (otrzymujemy dok³adnie tak± sam± mieszaninê wêglowodorów, jak± uzyskuje siê w procesie rafinacji ropy naftowej).

Zatankujemy za 3 lata

Ca³y projekt jest obliczony na trzy lata: w tym roku lubelscy naukowcy chc± prowadziæ dalsze badania. Chc± sprawdziæ m.in. to, jak proces fotosyntezy bêdzie przebiega³ przy obecno¶ci ró¿nego rodzaju zanieczyszczeñ. Po roku ma byæ gotowy projekt testowej instalacji (fabryki). Ta powstanie prawdopodobnie w Zak³adach Azotowych "Kêdzierzyn-Ko¼le”. - A w 2011 roku ma pop³yn±æ pierwsza benzyna z dwutlenku wêgla - zapowiada prof. Nazimek. - W tym samym roku jedna czwarta CO2 emitowanego w Polsce bêdzie ju¿ przerabiana na paliwo. Na pocz±tek w zak³adach, które wejd± do tworzonego w³a¶nie konsorcjum. Potem w kolejnych.

Lawina ruszy³a

Jaki pisali¶my w Dzienniku Wschodnim w tym tygodniu, wdro¿eniem patentu prof. Nazimka zajmie siê gigantyczne konsorcjum powo³ane przez ministra gospodarki z UMCS. Do tej pory barier±, która uniemo¿liwia³a wdro¿enie pomys³u, by³y pieni±dze: 100 mln z³. Tyle nie móg³ wy³o¿yæ ani UMCS, ani Ministerstwo Gospodarki, którego szef, Waldemar Pawlak, mocno zainteresowa³ siê projektem. Teraz okazuje siê, ¿e pieni±dze siê znajd±. - W ci±gu kilku tygodni powstanie konsorcjum, które zajmie siê realizacj± naszego projektu - ujawni³ na naszych ³amach prof. Nazimek. - Powo³a go Ministerstwo Gospodarki.

W sk³ad grupy wejd± jednostki badawcze, w tym nasz uniwersytet, a tak¿e przedsiêbiorstwa, g³ównie z sektora energetycznego. Nieoficjalnie wiadomo, ¿e bêdzie to m.in. jeden z koncernów energetycznych oraz kilka elektrowni. To one sypn± pieniêdzmi.

Testowa fabryka powstanie prawdopodobnie w Zak³adach Azotowych w Kêdzierzynie-Ko¼lu w woj. opolskim. Po³udniowy Koncern Energetyczny buduje tam instalacjê do magazynowania dwutlenku wêgla. Dlaczego nie w Pu³awach? - U nas bardzo ciê¿ko rozmawia siê na ten temat. A na ¦l±sku przyjêli nas z otwartymi ramionami - podkre¶la prof. Nazimek.

¬ród³o: http://www.wykop.pl/ramka...kuwejtem-europy

**********************************************************************

Gor±co popieram i ¿yczê powodzenia. Byle wszystko siê uda³o!


Pomys³ super!!
Byle by tylko producenci i dystrybutorzy nie zostawili sobie tej nadwy¿ki

Byle by tylko producenci i dystrybutorzy nie zostawili sobie tej nadwy¿ki
Niekoniecznie zostawi±, bo przecie¿ sprowadzana ropa jest dro¿sza, prawda? ;]
Masz racje ale pewno¶ci nigdy nie masz
Poza tym ostatnio ropa stania³a


Profesor Dobies³aw Nazimek z Wydzia³u Chemii UMCS, badaj±cy problemy m.in. sztucznej fotosyntezy, opracowa³ nowatorski projekt produkcji paliw p³ynnych z dwutlenku wêgla i stara³ siê zainteresowaæ nim Ministerstwo Gospodarki. Resort rozwa¿a szanse zaanga¿owania siê w projekt od... stycznia - alarmuje "Nasz Dziennik".Problem w tym, ¿e w Polsce nie ma nawet pó³profesjonalnej instalacji do przetestowania technologii na wiêksz± skalê. A fundusze z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, z których mo¿na by³o sfinansowaæ jej budowê, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego rozdysponowa³o m.in. na... maszynê do ciastek.
W kolejce do prof. Nazimka ustawiaj± siê ju¿ zagraniczne firmy. Pierwsz± instalacjê chemiczn± do wytwarzania benzyny ze spalin mo¿e zbudowaæ niemiecka Lurgi. Obawy o zmarnowanie pomys³u w Polsce s± ca³kowicie uzasadnione - ocenia "Nasz Dziennik".

************************************************************************

Wiêc chyba niewiele z tego wyjdzie, jak to u nas....

¯ród³o: Interia.pl
tal to niestety u nas wygl±da, gdy kto¶ cos osi±gnie, nie ma ¶rodków na kontynuowanie pracy, wyje¿d¿a za granice
zamiast zainwestowaæ w takich ludzi i ich pomys³y, które (co jest oczywiste) w niedalekiej przysz³o¶ci przynios± spore zyski, przeznacza siê je na podwyzki dla decydentów, sory ale ten przyk³ad z maszyn± do ciastek jest nietrafiony, bo dla kogo¶ ta maszyna jest bardzo wa¿na inwestycj±
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • adminik.xlx.pl